Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 144

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  gospodarka obiegu zamkniętego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
PL
Czwarta rewolucja przemysłowa jest odpowiedzią na kryzys klimatyczny, którego w obrębie funkcjonującej dziś gospodarki, nie można powstrzymać. Oparta na filozofii circular economy i Industry 4.0 nowa ekonomia oddziela wzrost gospodarczy od zwiększającego się deficytu surowcowego. Powszechna cyfryzacja budująca nowy ekosystem ma zabezpieczyć funkcjonowanie łańcucha wartości w oparciu o rejestr rozproszony.
|
2019
|
tom nr 5
26--29
PL
Podstawowe cele upowszechnienia elektromobilności i gospodarki obiegu zamkniętego są zasadniczo zbieżne. Obie idee mają posłużyć zmniejszeniu zanieczyszczenia środowiska i stworzeniu bardziej samowystarczalnej, oszczędzającej zasoby naturalne gospodarki. Warto więc w procesie rozwoju elektromobilności przyjmować rozwiązania realizujące postulaty gospodarki obiegu zamkniętego.
PL
Większość prostych narzędzi służących do osiągania znaczących efektów w obszarze efektywności energetycznej została już wyczerpana i zrobienie kolejnych kroków będzie wiązało się z większym wysiłkiem. Czy przedsiębiorstwa są do tego przygotowane?
PL
Z prof. dr. hab. Jerzym Hausnerem rozmawia Kalina Olejniczak.
PL
„Czarny” piątek staje się „zielonym” piątkiem, sklepy oferują usługi pastowania zakupionego obuwia, a światowy gigant wyposażenia wnętrz prowadzi akcje sprzedaży swoich mebli – klasyków oddanych przez klientów do ponownego użytkowania. Za sprawą proaktywnych firm o zasięgu globalnym pojęcie „gospodarka obiegu zamkniętego” wchodzi do słownika przeciętnego obywatela.
PL
Uczestnicy wydarzenia, które odbyło się online, pt. „Platforma dyskusyjna ROP”, zorganizowanego przez redakcje czasopism „Przegląd Komunalny” oraz „Energia i Recykling”, byli zgodni: konsultacje przepisów dotyczących rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań trzeba przedłużyć, bo ustawa wymaga jeszcze wielu zmian. Resort klimatu i środowiska tego nie wyklucza, ale już zapowiada opublikowanie wkrótce kolejnego głośnego projektu – tym razem w sprawie systemu kaucyjnego.
PL
Celem projektu realizowanego na Politechnice Śląskiej jest m.in. nadanie użyteczności ubocznym produktom spalania w ramach założeń gospodarki obiegu zamkniętego. Z uwagi na potencjalnie szeroki zakres zastosowania UPS, badane są różne ścieżki ich zastosowania.
PL
Rozszerzona odpowiedzialność producentów jest jednym z niezbędnych elementów skomplikowanej układanki nazywanej gospodarką obiegu zamkniętego. Przepisy unijne jasno określają zakres i strukturę systemu ROP, a potencjalne problemy w jego implementacji można przewidzieć na podstawie przykładów z innych krajów.
PL
Jednym z polskich priorytetów rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego jest ?Zrównoważona produkcja przemysłowa?. Wyróżniono to zagadnienie ze względu na istotną rolę przemysłu w polskiej gospodarce, a także potrzebę kształtowania nowych możliwości jego rozwoju.
PL
Energetyczne wykorzystanie biogazu emitowanego na składowiskach odpadów to ważny element polityki klimatyczno-energetycznej pod kątem zarówno wykorzystania energii z odnawialnych źródeł, jak i gospodarki obiegu zamkniętego. Uwarunkowania prawne i dostępne instrumenty wsparcia każą patrzeć optymistycznie na przyszłość tego rozwiązania.
PL
Rozmaite organizacje od lat podejmują szereg prac mających na celu skierowania gospodarki na model o obiegu zamkniętym. Tego typu działania mają pomóc w ograniczeniu negatywnego wpływu przemysłu na środowisko. Jakie są słabe i mocne strony sytuacji prawnej w tym zakresie i jakie niesie to za sobą skutki?
PL
Zacznij napełniać butelki, a nie wysypiska – to jedna z propozycji, które Algramo, firma z Chile, przedstawiła w ostatnich latach. Algramo zapewnia samoobsługowy, bezgotówkowy sposób kupowania swoich produktów czyszczących w bardziej zrównoważony sposób. Stacje Algramo, które są inteligentnymi systemami dozowania, podobnymi do automatów sprzedających, ustawiane są w punktach sprzedaży detalicznej, w tym np. w sieci sklepów Walmart na terenie całego Chile. Proces jest prosty: użytkownicy pobierają aplikację, obciążają swoje konto, przynoszą butelkę wielokrotnego użytku do dozownika Algramo, a następnie wybierają ilość środka czyszczącego, który chcą kupić.
PL
Czy istnieją specyficzne dla miast problemy, wyzwania i rozwiązania dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym? A jeżeli tak, to jakie, do kogo adresowane i jak szczegółowo powinny być zdefiniowane? Na te pytania próbuje odpowiedzieć stworzone przez unijne instytucje Partnerstwo Agendy Miejskiej. Powołane one zostało do życia na początku 2017 r., a obecnie przygotowuje pierwszą wersję dokumentu, stanowiącego podsumowanie prawie rocznych dyskusji.
|
2020
|
tom nr 11
50--53
PL
W perspektywie 2025 roku aż 55% wytworzonych odpadów komunalnych powinno być kierowane do recyklingu. W kolejnych latach poziom ten ma rosnąć, aż do 65% w 2035 r. Czy taki poziom recyklingu w warunkach polskich jest możliwy do osiągnięcia?
PL
Ekoprojektowanie (ecodesign) coraz częściej jest postrzegane jako niezbędny element działań dotyczących produktów w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Co istotne, koncepcja GOZ-u wymaga, aby projektować tak, żeby z jednej strony oddziaływanie produktu było jak najmniej uciążliwe dla społeczeństwa, gospodarki i środowiska, z drugiej zaś – żeby na wszystkich pozostałych etapach cyklu życia ułatwiać działania projektanta w taki sposób, aby miał zapewniony rynek na swoje produkty oraz surowce do jego stworzenia. Tylko wzajemne oddziaływanie i przenikanie się etapu projektowania z pozostałymi pozwoli na wdrożenie GOZ-u w odniesieniu do jak największej liczby produktów.
PL
Z Michałem Gawrychem, dyrektorem w Stora Enso, rozmawia Katarzyna Błachowicz
PL
Często słychać zasługujące na pełne poparcie głosy, że gospodarka o obiegu zamkniętym to wcale nie temat dotyczący odpadów, a już na pewno nie tylko ich. Zagadnienie to obejmuje bowiem cały cykl życia produktu.
PL
Według danych GUS z 2021 roku, w Polsce rocznie produkuje się około 48,7 milionów ton odpadów, co daje 1285 kg na jednego mieszkańca. W ostatnich latach następuje wzrost ich ilości, głównie ze względu na zwiększającą się konsumpcję. Wdrożenie działań na rzecz gospodarki cyrkularnej oraz redukcja marnotrawstwa surowców stają się zatem coraz ważniejsze.
|
|
tom nr 11
28--28
PL
Firmy recyklingowe wystosowały do Polskiego Związku Producentów Opon apel o wsparcie działań podejmowanych przez branżę, których celem jest faktyczne zamknięcie pętli gospodarki o obiegu zamkniętym. Recyklerzy uważają, że takie wsparcie jest niezbędne z uwagi na zmieniające się europejskie przepisy, a przede wszystkim przeniesienie odpowiedzialności za recykling właśnie na producentów.
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.