Przedstawiono schemat stanowiska do badań geowłóknin, w którym geowłóknina traktowana jest jako obiekt w systemie pomiarowym. Określono właściwości statyczne przyrządów pomiarowych oceniając ich klasę dokładności. Zastosowano czujnik tensometryczny do pomiaru siły i czujnik optoelektroniczny do pomiaru przemieszczenia.
EN
A schematic diagram of a test stand for investigating geo-nonwovens, in which geo-nonwoven is treated as an object in a measuring system is presented. Static properties of the measuring instruments have been determined by assessing their accuracy class. An extensometric sensor for measuring the force and an opto-electronic sensor for measuring the displacement have been used.
Znaczny wzrost wydatków na modernizację infrastruktury kolejowej w naszym kraju pod koniec XX w. oraz obecnie przyczynił się do poszukiwań nowych i szybkich technologii usprawniających prowadzenie robót i ograniczających do minimum czas zamknięć torowych.
Zapewnienie trwałej nośności oraz możliwie małych i równomiernych osiadań toru jest konieczne zarówno podczas przystosowywania linii kolejowych do zwiększonych prędkości pociągów, jak i w trakcie budowy nowych torów na słabym podłożu gruntowym. W celu zmniejszenia kosztów tych prac od ponad 30 lat podbudowy układa się na warstwach z geosyntetyków, które muszą pełnić swoje funkcje nieprzerwanie, dlatego szczególnie ważna jest ich trwałość, czyli odporność na zmianę właściwości (głównie mechanicznych i hydraulicznych) w czasie.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.