Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD) po okresie swego rozkwitu w latach 80. XX w. są powoli wypierane z przestrzeni miast. Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Obok presji urbanizacyjnej ważny jest czynnik ekonomiczny, tj. wzrost cen nieruchomości miejskich i ich wyczerpujące się zasoby. Istotne jest też postrzeganie ROD przez różne gremia decydentów. Aktualnie pojawił się silny trend zainteresowania ogrodami działkowymi wśród młodszych mieszkańców miast, który wzmocniła pandemia. Może to wpłynąć na motywację włodarzy miast do zachowania ich jako elementu zielonej infrastruktury miejskiej.
Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD) stanowią, miejsce wypoczynku mieszkańców miast od ponad 100 lat. Pod koniec lat 80. XX w., tj. szczycie swej popularności, ich udział w powierzchni największych miast Polski sięgał 2-5%. Mimo że odgrywają bardzo istotną rolę i pełnią liczne funkcje w przestrzeni miejskiej, ich udział w powierzchni miast od około 30 lat sukcesywnie spada. Wynika to z ich powolnego wypierania przez zintensyfikowany proces urbanizacji.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.