Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  gałka oczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
PL
Każdy zabieg, zarówno estetyczny, jak i klasyczny plastyczny w obrębie aparatu ochronnego, chirurgia rogówki, twardówki i spojówki, zabiegi na mięśniach zewnątrzgałkowych oraz wszelkie manipulacje wewnątrzoczodołowe, a także każde „otwarcie” gałki ocznej wpływa zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio na stan powierzchni oka, zaburzając homeostazę specyficznej jednostki łzowej, a tym samym procesy gojenia. Wpływ ten jest zależny od stanu powierzchni oka przed zabiegiem i jej potencjału regeneracyjnego, zakresu i czasu zabiegu, wystąpienia powikłań i ich rodzaju oraz zastosowanego postępowania pooperacyjnego.
2
Content available remote Podstawowe patologie rogówki. Cz. 1, Anatomia i fizjologia rogówki
80%
PL
Znajomość poszczególnych struktur gałki ocznej pozwala lepiej zrozumieć proces widzenia oraz zmiany w nim zachodzące w przypadku patologii narządu wzroku. Ważnym elementem układu optycznego oka jest rogówka – przezroczysta, awaskularna część błony włóknistej budująca wraz z twardówką ścianę gałki ocznej. Dzięki cienkiej warstwie filmu łzowego, który pokrywa rogówkę, uzyskiwana jest nie tylko gładka powierzchnia optyczna, ale także możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie tej struktury.
3
Content available remote Podstawowe patologie spojówki. Cz. 1, Budowa i rola spojówki
80%
PL
Spojówka (łac. conjunctiva) to cienka, przezroczysta błona śluzowa, która pokrywa powierzchnię gałki ocznej oraz wewnętrzną powierzchnię powiek, tworząc worek spojówkowy. Do głównych zadań spojówki należy ochrona powierzchni oka przed zakażeniami spowodowanymi drobnoustrojami oraz tworzenie fizycznej bariery ograniczającej ryzyko uszkodzenia głębszych struktur gałki ocznej, w tym przenikania dał obcych do wnętrza gałki ocznej. Ponadto, spojówka bierze udział w produkcji komponenty śluzowej i wodnej filmu łzowego [1-4].
4
Content available remote Rozważania nad krótkowzrocznością - światło czerwone i dopamina
80%
PL
Gorącym tematem w krótkowzroczności są obecnie dopamina i terapia światłem. To doskonały impuls do tego, aby naukowo podejść do rozumienia badań klinicznych i brać w nich czynny udział, jak i do stawiania pytań, gdyż na tym polega rozwój nas jako jednostki oraz nauki, jaką tworzymy i z której czerpiemy. Zadajmy sobie pytanie zarówno o efekt krótkoterminowy, jak i długoterminowy danej metody i stosowanej mono/politerapii oraz pytanie w tym przypadku krytyczne, o tzw. efekt z odbicia, czyli zastanówmy się nad tym, jaka jest progresja krótkowzroczności i czy postępuje wzrost osiowy gałki ocznej po zaprzestaniu terapii. To pytanie powinniśmy stawiać sobie w przypadku każdej metody: zarówno atropiny, jak i wieloaspektowo pojmowanego rozogniskowania w soczewkach okularowych i kontaktowych. Światło czerwone to alternatywa dla zwiększenia ekspozycji na jasne światło u dzieci w celu kontroli krótkowzroczności i jedno z dostępnych na rynku i badanych narzędzi. Światło czerwone jest bardzo dobrym przyczynkiem do tego, żebyśmy spojrzeli na środowisko, w jakim żyją nasze dzieci, na szeroko pojętą dietę, czyli ich styl życia, uwzględniając odżywianie. W jednym z ostatnich artykułów dotyczących krótkowzroczności zaczynamy już jednoznacznie naukowo przytaczać dowody na to, o czym przypominam specjalistom ochrony wzroku i lekarzem pediatrom od lat, że procesy wzrostu wagi ciała, nadwagi i otyłości wśród naszych dzieci toczą się równolegle z predyspozycją do rozwoju, a w późniejszej konsekwencji do progresji krótkowzroczności. Wiemy, że dieta wysokocukrowa predysponuje do zaburzeń ochronnej roli naczyniówki dla postępującego progresywnego ścieńczenia twardówki i wydłużania się osiowego gałki ocznej.
5
Content available remote Rozwój embrionalny gałki ocznej
80%
PL
Najwięcej informacji z otoczenia dostarcza do mózgu narząd wzroku. Prawidłowy rozwój gałki ocznej już na etapie prenatalnym jest ważny dla jakości późniejszego widzenia u dziecka, a następnie dorosłego człowieka. Rozwój gałki ocznej płodu jest wieloetapowy, aż do momentu, w którym rozwijające się oko zaczyna odbierać bodźce wzrokowe jeszcze przed porodem [2,4].
6
Content available remote Dostarczanie leków do gałki ocznej – stan obecny i rozwiązania przyszłości
80%
PL
Wzrokowe Potencjały Wywołane (WPW) stanowią odpowiedź całej drogi wzrokowej na zadziałanie bodźca na siatkówkę. Droga wzrokowa stanowi swojego rodzaju autostradę, po której wywołany przez bodziec sygnał biegnie aż do płata potylicznego w mózgu, gdzie w polu 17 zlokalizowane są ośrodki odpowiedzialne za proces widzenia (Rys. 1a, 1b). Sygnał świetlny zamieniany jest w siatkówce na sygnał elektryczny, który daje informacje, w jakim stopniu „działa” przewodnictwo w obrębie drogi wzrokowej. Wzrokowe Potencjały Wywołane stanowią ważny element diagnostyki okulistycznej, gdyż pozwalają na diagnozowanie i monitorowanie wielu procesów związanych nie tylko z okulistyką, ale i neurologicznymi schorzeniami, takimi jak np. stwardnienie rozsiane (SM) [1, 5].
PL
Zewnętrzne struktury przedniej części gałki ocznej wraz z filmem łzowym i aparatem ochronnym, który tworzą powieki oraz rzęsy, stanowią niezwykle specyficzną funkcjonalnie i immunologicznie jednostkę łzową. Jej prawidłowe działanie jest uwarunkowane właściwym składem i ilością filmu łzowego, ale także niezakłóconą pracą każdej z tworzących ją struktur.
9
Content available remote Wpływ kosmetyków na powierzchnię gałki ocznej i noszenie soczewek kontaktowych
80%
Optyka
|
2013
|
tom Nr 5
44--47
PL
Kosmetyki typu tusz do rzęs czy kredka do oczu zawierają wiele składników, jak choćby pigmenty, olejki, woski i konserwanty, które mogą wchodzić w kontakt z rzęsami, powierzchnią oka i otaczającymi tkankami podczas aplikacji. Wpływ tych substancji na powierzchnię oka, na film łzowy i rogówkę nie został jeszcze w pełni objaśniony, podobnie jak i wpływ kosmetyków na soczewki kontaktowe, który rzadko jest badany czy opisywany w literaturze. Chociaż wszystkie kosmetyki przechodzą rygorystyczne badania, zanim trafią na rynek, to odnotowano znaczącą liczbę zdarzeń niepożądanych spowodowanych przez kosmetyki i środki toaletowe. Poniższy artykuł analizuje aktualną wiedzę na temat kosmetyków i ich wpływu na noszenie soczewek kontaktowych.
PL
W latach 20. XX wieku odkryto, że umieszczając elektrody na skórze w okolicy oczu, można rejestrować aktywność elektryczną, która zmienia się synchronicznie wraz z ruchami gałki ocznej. Początkowo sądzono, że potencjały te odzwierciedlają potencjał czynnościowy w mięśniach, które są odpowiedzialne za poruszanie gałką oczną. Jednak obecnie przyjmuje się, że te potencjały elektryczne są generowane przez stałą różnicę potencjałów, jaka istnieje między rogówką a tylną częścią oka. Na tej podstawie opracowano obiektywny test elektrofizjologiczny służący ocenie funkcji zewnętrznych warstw siatkówki i nabłonka barwnikowego (RPE) – badanie EOG, czyli elektrookulografia. Ze względu na właściwości badanych warstw siatkówki potencjał spoczynkowy oka zmienia się w zależności od oświetlenia, dlatego mierzony jest w warunkach adaptacji do ciemności i jasności [1-4]. Tak jak wszystkie badania elektrofizjologiczne, EOG wykonywane jest według standardów Międzynarodowego Towarzystwa Elektrofizjologii ISCEV (International Society for Clincal Electrophysiology of Vision). Obecnie stosowany protokół wydano w 2017 roku, który jest uaktualnieniem wersji z 2011 roku. Dokument ISCEV opisuje metody rejestrowania zapisu i szczegółowe wytyczne dotyczące wymagań technicznych tak, aby otrzymywany wynik w formie współczynnika Ardena pozyskiwany był w różnych ośrodkach w taki sam sposób.
PL
Nowoczesne metody obrazowania przedniego odcinka gałki ocznej dostarczają wielu bezcennych informacji podczas kompleksowego badania optometrycznego oraz konsultacji okulistycznej, są równie istotne dla optometrystów i okulistów, stanowiąc zarówno źródło, jak i płaszczyznę ich wzajemnej współpracy.
12
Content available remote Układ wzrokowy, cz. II
80%
PL
W poprzednim numerze „Optyki” starałem się w przystępny sposób przedstawić elementarne informacje dotyczące anatomii i fizjologii gałki ocznej. Już sama gałka oczna jest złożoną strukturą, która w warunkach prawidłowych zapewnia utworzenie ostrego obrazu obserwowanego przedmiotu na siatkówce. Ten wysoce zróżnicowany i precyzyjnie funkcjonujący narząd musi być skutecznie chroniony.
13
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku, cz. 3
80%
Optyka
|
2022
|
tom Nr 6
41--42
PL
Całopolowy elektroretinogram (ERG) stanowi zapis zsumowanej odpowiedzi elektrycznej z zewnętrznej warstwy siatkówki otrzymanej przy stymulacji bodźcem świetlnym typu flash. Elektroretinografia została odkryta w oczach zwierzęcych w połowie 1800 roku, natomiast u ludzi datuje się na 1920 rok. Kliniczne zastosowanie ERG rozpoczyna się w 1940 roku, natomiast w 1989 roku opracowano pierwsze kliniczne standardy przez ISCEV (International Society for Clinical Electrophysiology of Vision). Standardy te są sprawdzane i dostosowywane do wymagań rozwoju diagnostyki. Elektroretinografia stanowi niezwykle ważne i cenne badanie diagnostyczne u wielu pacjentów okulistycznych.
15
Content available remote Ortoptyka współczesna – obszary współpracy interdyscyplinarnej
70%
Optyka
|
2012
|
tom Nr 4
52--54
PL
Ortoptyści zajmują się diagnozą i rehabilitacją wybranych funkcji wzrokowych, zwłaszcza zaburzeń widzenia obuocznego i zaburzeń ruchomości gałek ocznych. Wspomagają pracę okulisty w procedurach diagnostycznych dotyczących chorób oka i systemu wzrokowego. Ortoptysta jest pracownikiem służby zdrowia, a głównym obszarem jego zainteresowań jest narząd wzroku. Zawód ten jest integralną częścią okulistyki i strabologii.
16
Content available remote Dziecko i okulary – możliwe połączenie?
70%
PL
Dziecko uczy się widzieć – proces emmetropizacji. Dzieci rodząc się, nie widzą świata w taki sposób, jak osoby w pełni dojrzałe. Widzą jedynie źródła światła, a ich ostrość wzroku jest bardzo niska. Z czasem, wraz z rozwojem gałki ocznej, drogi wzrokowej oraz rozwojem psychicznym, są w stanie dostrzegać więcej. Uczą się patrzeć i nazywać to, co widzą. Jednak prawidłowy rozwój wymaga odpowiednich bodźców ze środowiska zewnętrznego i z uwarunkowań genetycznych. Wraz z rozwojem fizycznym następuje również skoordynowanie ruchów oczu z motoryką całego ciała i położeniem w przestrzeni, a wraz z rozwojem psychicznym – zwiększona pamięć wzrokowa, która umożliwia rozpoznawanie twarzy rodziców i przedmiotów, a w dalszym okresie pozwala na naukę czytania i pisania.
PL
Ważnym elementem prawidłowo przeprowadzonego badania okulistycznego jest ocena przedniego odcinka gałki ocznej. Ma ono również duże znaczenie w diagnostyce jaskry. Przeprowadza się je, aby stwierdzić lub wykluczyć objawy, które są charakterystyczne dla jaskry pierwotnej lub schorzeń, które są przyczyną jaskry wtórnej.
18
70%
PL
Przedwczesny poród (przed ukończonym 37. tygodniem ciąży) może powodować szereg nieprawidłowości związanych z brakiem finalizacji procesów prowadzących do optymalnego rozwoju narządów organizmu. Rozwój neonatologii i okulistyki dziecięcej pozwala określić stopień nasilenia powikłań związanych z wcześniactwem oraz przewidywać ich ewentualne następstwa. Prawidłowy rozwój gałki ocznej płodu związany jest ściśle z wiekiem ciążowym.
19
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku, cz. 1
70%
Optyka
|
2022
|
tom Nr 4
51--52
PL
Przedstawiamy Państwu Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku, gdzie omawiane będą zagadnienia z dziedziny optometrii, optyki i okulistyki, z którymi mogą się Państwo spotkać podczas codziennej praktyki z pacjentami i klientami salonów optycznych. Mamy nadzieję, że okaże się on pomocny w Państwa pracy i ułatwi rozmowę z potencjalnym klientem. W tym numerze rozpoczynamy cykl od litery A.
PL
Widzenie przestrzenne to zdolność postrzegania świata w trzech wymiarach, która pozwala ocenić, gdzie znajduje się obiekt względem obserwatora. Właściwe postrzeganie otoczenia, w którym człowiek pracuje i żyje ma ogromne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu. Prawidłowe widzenie jest kształtowane od okresu narodzin i wiąże się z odpowiednim rozwojem widzenia obuocznego, które definiuje się jako złożoną i skoordynowaną współpracę obojga oczu, pozwalającą uzyskać pojedyncze, przestrzenne wrażenie wzrokowe. Warunkiem tego procesu jest utworzenie wyraźnego, o podobnym rozmiarze i kształcie obrazu siatkówkowego w każdym z oczu. Jest to możliwe nie tylko dzięki prawidłowej budowie i funkcjonowaniu gałki ocznej i ośrodkowego układu nerwowego, ale także dzięki właściwej korekcji wad wzroku, co umożliwia właściwą percepcję bodźców [1-3].
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.