Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  freedom of association in trade unions
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Collective Labour Law Cases Before the Constitutional Tribunal
100%
PL
Autorka poddaje analizie aktywność Trybunału Konstytucyjnego w sprawach z zakresu zbiorowego prawa pracy. Przez 25 lat swojego istnienia Trybunał Konstytucyjny wydał wiele orzeczeń dotyczących tego obszaru. Sprawy poruszane w orzeczeniach Trybunału dotyczą w szczególności wolności zrzeszania się w związkach zawodowych i organizacjach pracodawców, uprawnień związków zawodowych, równości i reprezentatywności związków zawodowych, układów zbiorowych pracy oraz innych autonomicznych źródeł prawa pracy, informowania i konsultowania pracowników oraz wielu innych kwestii z zakresu zbiorowego prawa pracy. Autorka opisuje w szczegółach każdy z tych obszarów aktywności Trybunału. W szczególności liczne orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczą różnego rodzaju uprawnień związkowych – uprawnienia do opiniowania projektów aktów prawnych czy prawa zgłaszania wniosków do Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z art. 191 ust. 1 pkt 4 Konstytucji ogólnokrajowe organy związków zawodowych oraz ogólnokrajowe władze organizacji pracodawców mają prawo wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności aktu normatywnego z Konstytucją, jeżeli dany akt normatywny dotyczy spraw z obszaru ich działalności. Przegląd orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w obszarze zbiorowego prawa pracy dokonany przez autorkę pokazuje, że stanowi ono istotną część całego dorobku orzeczniczego Trybunału.
PL
Autor koncentruje się na reprezentacji zbiorowej pracowników sektora publicznego. Droga, która doprowadziła do zagwarantowania tym pracownikom prawa koalicji, była znacznie dłuższa, aniżeli w przypadku innych grup zawodowych. Idea podporządkowania indywidualnych interesów pracowników interesowi państwa koliduje z ich prawem koalicji. Obecnie prawo zrzeszania się pracowników sektora publicznego jest powszechnie akceptowanym międzynarodowym standardem, zagwarantowanym w szczególności w konwencjach Międzynarodowej Organizacji Pracy. Oczywiście są dopuszczalne różnego rodzaju wyjątki. W Polsce osoby zatrudnione w sektorze publicznym na podstawie umów o pracę są generalnie uprawnione do zrzeszania się w związki zawodowe. Niemniej jednak nie oznacza to nieograniczonego prawa koalicji w przypadku pracowników administracji publicznej. Polskie prawo wyraźnie wyłącza prawo zrzeszania się w związkach zawodowych np. przez żołnierzy zawodowych, oficerów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego czy Biura Ochrony Rządu, sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, sędziów sądów powszechnych i wielu innych. Co więcej, jak podkreśla autor, to, czy pracownicy będą skłonni skorzystać z przysługującego im prawa koalicji, czy nie, jest w szczególności uzależnione od tego, jakie uprawnienia zostaną przyznane związkom zawodowym. Autor omawia najważniejsze uprawnienia związków zawodowych w sektorze publicznym, zwłaszcza ich prawo do prowadzenia rokowań zbiorowych i zawierania porozumień zbiorowych, oraz prawo wszczynania sporów zbiorowych i organizowania akcji zbiorowych (w tym strajków).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.