W artykule przedstawiono zasadę działania funkcji free-cooling stosowanej w agregatach chłodniczych oraz przedstawiono korzyści wynikające z zastosowania tych układów w systemach klimatyzacyjnych.
W artykule przedstawiono analizę wykorzystania zimnego powietrza zewnętrznego do obniżania temperatury chłodziwa (wodnego roztworu glikolu). W publikacji poddano analizie możliwości wykorzystania free-coolingu podczas całego roku. Specjalnie, w tym celu wybrano obiekt - serwerownię dużego banku, w którym występuje zapotrzebowanie na chłód niezależnie od warunków zewnętrznych. Dodatkowo zaproponowano odpowiednią rozbudowę instalacji chłodniczej.
Wiosną 2014 roku Emerson Network Power (ENP) wprowadził nowy agregat wody lodowej z freecoolingiem i systemem chłodzenia adiabatycznego. Maszyna ta dedykowana głównie aplikacjom typu Business Critical Continuity o charakterze pracy 24/7/356, jak wszystkie agregaty wody lodowej ENP charakteryzuje się bardzo efektywnym systemem pracy w trybie freecoolingu. Nowością jest system zwiększający efektywność energetyczną agregatu w ujęciu chwilowym, jak i całorocznym oparty o zraszanie powietrza chłodzącego skraplacz jednostki.
Nie ma już obecnie wytłumaczenia dla stosowania w obiektach typu Data Center w naszej strefie klimatycznej prostych rozwiązań w postaci klimatyzatorów split w roli systemu chłodzenia. Zimą, kiedy na zewnątrz panuje niska temperatura, praca układu sprężarkowego i podtrzymywanie tej pracy we wnętrzu na tej samej zasadzie, co w ciepłych miesiącach roku, przeczy logice. Biorąc pod uwagę zakresy dopuszczalnych temperatur w pomieszczeniach oraz czas, w którym można korzystać z darmowych „pokładów" chłodu zawartych w zimnym powietrzu zewnętrznym, jest to marnotrawstwo energii i pieniędzy oraz niszczenie środowiska naturalnego.
Współczesny inżynier technolog systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych w celu dokonania właściwego wyboru systemu klimatyzacyjnego powinien weryfikować oferty różnych producentów. Z uwagi, iż oferta producentów jest bardzo duża, wybór często jest trudny, tym bardziej, że działania marketingowe i promowanie określonego produktu uwypukla same tylko jego zalety. O jego wadach, inwestorowi lub także samemu projektantowi przychodzi dowiedzieć się podczas codziennej eksploatacji systemu. Do takich przykładowych dylematów można zaliczyć wybór rozwiązania free-cooling wykorzystywanego przez większość producentów agregatów wody ziębniczej. W niniejszym artykule autor dokona porównania dwóch najbardziej popularnych metod wykorzystania funkcji free- cooling w sprężarkowych agregatach wody ziębniczej, a także zwróci uwagę, czym się kierować przy wyborze najwłaściwszego rozwiązania.
O systemach wolnego chłodzenia w urządzeniach sprężarkowych z bezpośrednim odparowaniem czynnika dyskutowano już niejednokrtonie. Każdy producent zachwala swoje rozwiązanie jako najlepsze, wiodące, na dodatek zużywające najmniej energii. Najciekawsze w całej dyskusji jest to, że w praktyce - wszyscy mają rację. Bez popełnienia większego błędu można powiedzieć, że konkretne rozwiązanie sprawdza się w ograniczonym zakresie zastosowań i że nie ma systemu najlepszego na każdym polu.
SPINCHILER to nazewnictwo firmy Clivet dla typoszeregu agregatów chłodniczych wielosprężarkowych. Rozwiązania oparte na tego typu konstrukcji są od 2000 roku wciąż ulepszane przez firmę, co znajduje odzwierciedlenie w kodyfikacji urządzeń tego producenta.
W oparciu o najczęściej wykorzystywaną metodę free coolingu pośredniego w sprężarkowych agregatach chłodniczych, w artykule zaprezentowano sposób przeprowadzenia kalkulacji prostych symulacji kosztów oszczędności eksploatacyjnych.
Artykuł prezentuje przegląd i ocenę poszczególnych rozwiązań technicznych w zakresie możliwości oszczędności energii wydatkowanej na chłodzenie budynków poprzez zastosowanie chłodzenia naturalnego popularnie zwanego "free coolingiem".
W artykule, w oparciu o najczęściej wykorzystywaną metodę free coolingu pośredniego w sprężarkowych agregatach chłodniczych, zaprezentowano sposób przeprowadzenia kalkulacji prostych symulacji kosztów oszczędności eksploatacyjnych.
The paper presents the possibility of using energy-efficient technologies, namel y free cooling and mechanical ventilation system operation with variable stream of fresh air used in order to meet the requirements of energy efficiency. Analysis of energy consumption of ventilation air treatment processes compared the theoretical/designed energy consumption of real energy needs. For this purpose, energy consumption for heating and cooling processes for one unit m3/h of fresh air was determined.
Cztery główne rozwiązania konstrukcyjne agregatów wody lodowej Climaveneta, pozwalające zaoszczędzić energię elektryczną, przedstawione zostały w artykule "Climaveneta - technologie ograniczające koszty eksploatacyjne w agragatach chłodzonych powietrzem" w nr 8/2007 CH&K, a ten artykuł jest rozwinięciem zagadnienia oszczędności energii w agragatach wody lodowej Climaveneta z funkcją free-coolingu.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.