Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  fizyka klasyczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Niniejszy artykuł zaprezentowany został na konferencji "Cryogenics 2008". Wyróżniono w nim rok 2008 jako Setny Rok od pierwszego skroplenia helu. Wydarzenie to miało miejsce 10 lipca 1908 roku, a dokonali je profesor Kamerlingh Onnes i jego zespół, którzy jako pierwsi i po raz pierwszy skroplili hel w laboratorium kriogenicznym na Uniwersytecie Leiden w Holandii. Zanim jednak doszło do tego wydarzenia, w artykule opisano istotne trudności, jakie w dążeniu do osiągnięcia tego suk-cesu miał do pokonania Kamerlingh Onnes. W przeciwieństwie do jego rywali, Dewar'a i Olszewskiego, musiał wybudować duże laboratorium przy Uniwersytecie Leiden wraz z rozległą infrastrukturą, kierując się przy tym potrzebami i swoim doświadczeniem koniecznym do zrealizowania tego przedsięwzięcia. Miał również silne naukowe związki i kontakty na skutek prowadzonych przez siebie eksperymentalnych pomiarów właściwości gazów w niskich temperaturach z Van der Walls'em, fizykiem teoretycznym z Uniwersytetu Amsterdamskiego. Krótka chronologia zdarzeń opisana w tym artykule prezentuje jak sukces Kamerlingh'a Onnes'a w skropleniu helu pomógł w otwarciu "drzwi" z klasycznej fizyki dziewiętnastego wieku do nowego naukowego świata makroskopowej fizyki kwantowej dwudziestego wieku.
|
|
tom 47
|
nr 4
85-102
EN
Classical Logic tolerates properties of the deduction-relation or of valid implication which lead to difficulties when applied to empirical sciences. Such classical presuppositions are: In several inferences parts in the consequence class can be replaced by arbitrary parts salva validitate of the inference; fusing arbitrary propositions; presupposing commensurability on logical grounds; presupposing distributivity in both directions. These presuppositions are also tolerated by Classical Physics. In addition Classical Physics presupposes further assumptions about the properties of physical objects or physical systems. One is Kant´s condition of value-definitness. Another is the rigidity of objects satisfying Gallilean invariance. Further presuppositions are those of uniqueness, of re-identifiability through time and observer-invariance. It is shown in the paper that these presuppositions have to be relaxed in order to be applicable to empirical sciences and modern physics.
PL
Klasyczna logika toleruje własności relacji dedukcji i prawdziwość implikacji, które prowadzą do trudności w zastosowaniu do nauk empirycznych. Takimi klasycznymi presupozycjami są: rozstrzygnięcie, że w wielu inferencjach części zbioru konsekwencji mogą być zastąpione przez umowne części przy salva validate inferencji; przyjęcie arbitralnych połączeń zdań; presupozycje o współmierności podstaw logicznych; presupozycje dotyczące dystrybutywności w obu kierunkach. Wymienione presupozycje są tolerowane także przez klasyczną fizykę. Ponadto fizyka klasyczna przyjmuje dalsze założenia o własnościach obiektów fizycznych czy fizycznych systemów. Jednym z nich jest kantowski warunek określoności wartości. Innym założeniem jest sztywność obiektów spełniających przekształcenia Galileusza. Kolejnymi presupozycjami są te, które dotyczą jedyności, identyfikowalności związanej z upływem czasu i niezależności od obserwatora. Jak pokazano w artykule, wymienione presupozycje powinny zostać osłabione by móc je stosować w naukach empirycznych i we współczesnej fizyce.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.