Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  firm water supply-sewerage
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
2011
|
tom Nr 2 (10)
75-76
PL
Polska od kilkunastu lat dostosowuje prawo krajowe do zapisów prawa unijnego, jednak podpisanie Traktatu Akcesyjnego o Przystąpieniu Rzeczypospolitej Polski do Unii Europejskiej zobowiązało nas do wypełnienia wszystkich jego wymagań, z przyjęciem odpowiednich okresów przejściowych. Podejmowane w tym kierunku działania są często kosztowne i wymagają reorganizacji istniejących instytucji. Dotyczy to również przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, dlatego bardzo ważny jest stały kontakt branży z instytucjami rządowymi w Polsce, a także w strukturach Unii Europejskiej.
PL
Truizmem jest stwierdzenie, że przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne działają w warunkach monopolu naturalnego. Oczywiste jest bowiem, że z uwagi na uwarunkowania techniczne konkurencja na tym rynku w praktyce jest tyleż niemożliwa, co nieracjonalna z gospodarczego punktu widzenia. W konsekwencji przedsiębiorstwa sektora w sposób naturalny podlegają obostrzeniom wynikającym z przepisów ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (dalej: Ustawa). Warto przy tym odnotować, iż przepisy prawa (zarówno polskiego, jak i unijnego) nie zakazują zajmowania pozycji monopolistycznej na rynku. Prawodawca z góry zakłada bowiem, iż w pewnych określonych wypadkach funkcjonowanie monopoli jest naturalne. Z drugiej strony jednak przepisy w sposób restrykcyjny zakazują nadużywania takiej pozycji monopolistycznej w relacjach z odbiorcami danych produktów lub usług. Fakt posiadania pozycji monopolistycznej przez przedsiębiorstwa wodociągowo- -kanalizacyjne częstokroć powoduje, że ich działanie podlega kontroli organów antymonopolowych.
PL
Zasadniczym celem ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej "Usta-wa lub "UGN") jest uregulowanie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Niemniej przepisy UGN mogą znajdować również zastosowanie w praktyce funkcjonowania przedsiębiorstw sieciowych, w tym wodociągowo-kanalizacyjnych. Szczególne znaczenie w tym zakresie ma Rozdział 4 Ustawy, określający zasady wywłaszczania nieruchomości. Wśród norm zawartych w tym rozdziale warto poświęcić uwagę problematyce stosowa-nia art. 124 UGN, który reguluje zasady ograniczania korzystania z nieruchomości cudzej.
PL
Ponieważ aktualnie na terenie Polski brak jest alternatywnych źródeł zaopatrzenia w usługi dostawy wody i odprowadzania ścieków, ustawodawca w przepisach literalnie określił jakie koszty mogą stanowić podstawę do ustalenia niezbędnych przychodów na potrzeby obliczania taryfowych cen i stawek opłat. Wskazał ponadto metodologie ustalania tych kosztów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.