W budynkach oprócz instalacji elektrycznych przeznaczonych do dostarczania energii elektrycznej do odbiorników występują instalacje, które służą bezpieczeństwu ludzi przebywających w obiekcie. Najważniejszą instalacją tego typu jest instalacja sygnalizacji pożarowej, a to dlatego, że wykrycie pożaru na długo przed pojawieniem się płomieni ma decydujące znaczenie dla uniknięcia zakłóceń w łączności, przerw w pracy, strat materialnych i zniszczeń oraz bezpiecznej ewakuacji ludzi. Instalacje te pozwalają uratować życie ludzkie i mienie. Zapobiegają również katastrofom budowlanym, ponieważ umożliwiają rozpoczęcie gaszenia pożaru w początkowej fazie trwania.
W artykule przedstawiono podstawowe wymagania, jakie powinien spełnić przeciwpożarowy wyłącznik prądu. Określono cel jego stosowania oraz przedstawiono podstawy prawne wymagań w zakresie jego instalacji oraz zasady jego projektowania oraz sterowania.
Autorzy omawiają aktualne rozwiązania techniczne przeciwpożarowych wyłączników prądu w świetle ścierania się różnych poglądów środowisk zawodowych pożarników i elektryków oraz uwag do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 roku, w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym. W tym dokumencie wyłącznik przeciwpożarowy prądu został uznany jako wyrób budowlany zaklasyfikowany do grupy stałych urządzeń przeciwpożarowych, pozostawiając czas jednostce uprawnionej do wydawania krajowej oceny technicznej na określenie właściwości użytkowych, opracowanie procedur badawczych, a tym samym określenie wymogów, jakie ma spełniać zestaw określony jako przeciwpożaroy wyłącznik prądu.