Artykuł jest próbą analizy wyników przeprowadzonych przeglądów z uwzględnieniem typowych problemów związanych z wykonaniem ekspertyz obiektów mostowych budowanych na przełomie XIX i XX w. na terenie dzisiejszych województw opolskiego i dolnośląskiego. Autorzy starają się, po zrealizowaniu znaczącej liczby przeglądów specjalnych (około 30 konstrukcji mostowych), wysnuć wnioski dotyczące stanu konstrukcji przejętych w zarząd Polskich Kolei Państwowych od kolei niemieckich przed sześćdziesięcioma laty. Ze względu na podobną konstrukcję, materiały użyte do budowy oraz zasady prowadzenia prac utrzymaniowych, doświadczenia uzyskane w trakcie wykonywania przeglądów mogą być wprost przeniesione na większość konstrukcji mostowych znajdujących się na terenach byłej Rzeszy Niemieckiej.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W artykule omówiono wymagania dotyczące wyrobów do napraw konstrukcyjnych i niekonstrukcyjnych według normy PN-EN 1504-3:2006. Porównano i omówiono metody badań starzeniowych. Przedstawiono także ocenę przydatności zapraw naprawczych do betonu opartą na badaniach mrozoodporności zapraw oraz na przyczepności do podłoża, doraźnej i zmierzonej po 200 cyklach zamrażania i odmrażania.
EN
The article discusses the requirements for products used in structural and non-structural repairs in accordance with PN-EN 1504-3:2006. Methods of aging tests are compared and discussed. The paper also presents an assessment of the usefulness of concrete repair mortars based on frost resistance tests of mortars and their adhesion to the substrate, both immediate and measured after 200 cycles of freezing and defrosting.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.