Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 81

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  energoefektywność
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
PL
W artykule zamieszczono uwagi dotyczące potencjału efektywności energetycznej w Polsce oraz wykorzystania zasobów efektywności energetycznej w przemyśle, energetyce i gospodarce komunalnej.
PL
Publikacja stanowi kontynuację cyklu dotyczącego zrównoważonego budownictwa na świecie. Opisano w niej działania na rzecz efektywności energetycznej w Kanadzie. O ile system certyfikacji budynków przedstawiony w poprzednim artykule (RI 1–2/08, s. 51.) powstał w wyniku oddolnej inicjatywy obywatelskiej, to kanadyjskie rozwiązanie jest wynikiem ukierunkowanych działań Biura Efektywności Energetycznej (EWE) – agencji rządu Kanady. Może ona stanowić wzorzec do naśladowania również dla polskiego rządu, i to nie tylko w kwestii efektywnego wykorzystania energii, ale także w zakresie promocji osiągnięć własnego sektora budownictwa.
PL
W publikacji informacje o zmianach izolowania przewodów HVAC zawartych w znowelizowanych warunkach technicznych jakim powin-ny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 5 lipca 2013 r.
PL
Publikacja stanowi pobieżny przegląd zapisów przekształconej dyrektywy 2010/31/UE i sygnalizuje ważne zmiany, które będą musiały zostać wprowadzone w systemie oceny energetycznej budynków oraz w zakresie okresowej kontroli kotłów i systemów klimatyzacji.
PL
Wiedza o rozkładzie temperatury w gruncie jest konieczna np. przy określeniu oddziaływania termicznego gruntu na zagłębione części budowli, a także przy określaniu rozmiaru, rodzaju i głębokości ułożenia gruntowych wymienników ciepła współpracujących z pompami ciepła lub schładzających / podgrzewających powietrze wentylacyjne.
PL
Sukcesywne zmniejszanie kosztów energii we wszystkich sektorach powinno być strategią każdego jej użytkownika. Z doświadczenia krajowego i zagranicznego wiadomo, że w prawie każdej firmie można zmniejszyć w sposób opłacalny koszty energii o 10-40%. Potencjał oszczędności w gospodarstwach domowych i sektorze prywatnym jest nawet większy - do 50%. Jednak modernizacja energetyczna wymaga nakładów finansowych, koniecznych, by zaprojektować, wdrożyć i kontrolować odpowiednie energooszczędne rozwiązania. Autor podpowiada jak racjonalnie podejść do problemów optymalizacji kosztów modernizacji energetycznej i energooszczędnych rozwiązań.
PL
Autor omawia wybrane nowatorskie, energooszczędne rozwiązania stosowane przy projektowaniu systemów ogrzewania domów jednorodzinnych.
PL
Obowiązująca ustawa Prawo energetyczne [14] wskazuje na gospodarkę skojarzoną jako preferowany sposób wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, a także szczególnie łatwo realizowany w oparciu o paliwo gazowe. Wśród korzyści stosowania takiej gospodarki jest możliwość zagospodarowania przy pomocy pomp grzejnych niskotemperaturowych zasobów energii odnawialnej lub odpadowej. W artykule omówiono znaczenie tzw. generacji rozproszonej i przedstawiono typowe układy kogeneracyjne oparte na silnikach spalinowych.
PL
Dyrektywa 2006/32/WE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych [1], która weszła w życie 17 maja 2006 r., nakłada na Polskę obowiązek podjęcia intensywnych działań prowadzących do ograniczenia zużycia energii w kolejnych 9 latach jej obowiązywania, począwszy od 1 stycznia 2008 r.
PL
Przedsiębiorstwa i samorządy coraz częściej podczas przeprowadzania fazy przedinwestycyjnej rozważają zastosowanie alternatywnych źródeł energii do celów grzewczych oraz do produkcji energii cieplnej i elektrycznej w skojarzeniu. Duża liczba oferowanych na rynku rozwiązań technicznych skłania do scharakteryzowania dostępnych obecnie i w przyszłości zewnętrznych źródeł dofinansowania dla tego typu przedsięwzięć ze wskazaniem na beneficjentów, poziomy dofinansowania i typy kwalifikujących się projektów.
PL
Inwestując w budowę domu energooszczędnego dąży się do minimalizacji kosztów energii poprzez zwiększanie izolacyjności przegród budowlanych oraz wykorzystując tanie, nie zawsze ekologiczne, źródła energii. Pomimo wysokich kosztów inwestycyjnych coraz więcej inwestorów wybiera instalację z pompą ciepła. Nie jest to jednak jedyny sposób pozyskiwania taniej energii. Drugim sposobem, dużo tańszym inwestycyjnie i jeszcze tańszym eksploatacyjnie jest wykorzystanie gruntowych wymienników ciepła (GWC) do podgrzewania lub chłodzenia powietrza wentylacyjnego. Decydując się na GWC również poddaje się analizie opłacalność odzysku ciepła z powietrza wentylacyjnego. W artykule przedstawiono realizację takiego rozwiązania w budynku wyposażonym w mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną z rekuperatorem współpracującym z GWC.
PL
W przyszłości kotły będą być może zasilane wodorem. Naukowcy już okrzyknęli wodór mianem „paliwa przyszłości”, jednak na wdrożenie tanich i bezpiecznych technologii jego produkcji i spalania trzeba jeszcze trochę poczekać. Autorka przedstawia niektóre techniczne możliwości produkcji, przechowywania i spalania tego surowca.
PL
W artykule przedstawiono analizę techniczno-ekonomiczną opłacalności zastosowania pomp ciepła do zabezpieczenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym. Dla każdego rozwiązania zaproponowano schemat technologiczny. Przeanalizowano nakłady inwestycyjne i eksploatacyjne poszczególnych wariantów i dokonano oceny ich efektywności ekonomicznej.
EN
The article presents a technical-economic analysis of the heat pumps using profitability to protect the thermal needs of the single family building. For each solution the technological scheme was proposed. The investment and operational options were considered and their economic efficiency were evaluated.
PL
W Pampelunie na północy Hiszpanii powstał budynek określany jako „zeroemisyjny”. Nazwa ta wynika z faktu, iż radykalne zmniejszenie zapotrzebowania mocy oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł ciepła pozwoliły osiągnąć neutralny dla środowiska bilans emisji CO2. Obiekt będący siedzibą firmy Acciona Solar jest pierwszą tego typu inwestycją na Półwyspie Iberyjskim. Autor charakteryzuje tę budowlę.
PL
Publikacja przedstawia ciekawe przykłady skutecznych współczesnych rozwiązań technicznych dotyczących problematyki gromadzenia energii słonecznej wykorzystywanej w okresach jej niedomiaru.
PL
W publikacji podjęto temat konstrukcji systemu klimatyzacyjnego o zmniejszonych kosztach eksploatacji i jednocześnie mniej oddziałującego na powietrze atmosferyczne.
PL
W artykule (cz. 1 - "RI" nr 3/2010) zaprezentowano wyniki przeglądu i krytycznej analizy istniejących metod obliczeń zysków ciepła przez okna, które pokazują, że w pełni teoretyczne modele obliczeń natężenia promieniowania padającego na powierzchnię przegrody budynku generują duże różnice w wartościach natężenia promieniowania rozproszonego i całkowitego w stosunku do opracowanych zgodnie z normami wynikami pomiarów i wieloletnich obserwacji meteorologicznych.
PL
W artykule przedstawiono przypadek, w którym pomimo podejmowanych przez lokatorów działań mających na celu ograniczenie zużycia ciepła, opłaty za ogrzewanie są wysokie. Stosunkowo duża różnica pomiędzy sumą wskazań liczników mieszkaniowych a energią chemiczną zawartą w zakupionym paliwie wskazuje na niesatysfakcjonującą sprawność źródła ciepła i instalacji przesyłowych. Nie można tego wytłumaczyć niedokładnością wskazań mierników – przyczyną jest raczej brak właściwej eksploatacji systemu.
PL
Obowiązujące Prawo budowlane oraz normy [1, 2] narzucają wymóg projektowania i budowania nowych obiektów jako budynków energooszczędnych. Od stycznia 2006 r. obowiązuje dyrektywa EPBD [3] dotycząca jakości energetycznej budynków, która nakazuje minimalizację zużycie energii. Do najważniejszych wymagań dyrektywy należy przyjęcie ramowych wytycznych dla metodyki obliczeń zintegrowanych wskaźników charakterystyki oraz wprowadzenie certyfikacji energetycznej budynków najpóźniej do 2009 r. Aby ujednolić metody zapotrzebowania energii, wprowadzane są normy europejskie.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.