Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  energia z odpadów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Odpady palne – wcześniej magazynowane – w ostatnim czasie stały się problemem dla firm przetwarzających odpady w instalacjach mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów i teraz regularnie płoną w magazynach.
PL
Dla nikogo nie ulega wątpliwości, że zasoby naszej planety nie są niewyczerpywalne. Dotyczy to również źródeł energii. Będziemy rozmawiać o tym, jak je chronić, podczas Forum Inwestorów Transformacji Energetycznej, które odbędzie się w dniach 21-22 sierpnia w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach. Czy w Polsce mamy wystarczającą liczbę instalacji do termicznego przekształcania odpadów? Jakie są progi i gdzie tkwią bariery osiągnięcia wystarczających mocy?
PL
Termiczne przekształcanie odpadów to nie tylko alternatywa dla składowania. Miasta od lat wykorzystują energię z odpadów. Oddając odpady, można otrzymać ciepłą wodę.
PL
W pracy przedstawiono współczesne technologie i układy wytwarzania energii wykorzystujące odpady komunalne i przemysłowe oraz odnawialne źródła energii. Uwzględniono techniczne uwarunkowania rozwoju regionalnej gospodarki energetycznej. Opisano podstawowe układy energetyczne wytwarzania na lokalnym rynku energii.
EN
The modern technologies of energy production using waste energy and renewable sources are presented. The technical conditions of regional energy economics development are considered. The basic of energy production installations in the local energy markets are described.
PL
"Samorząd powinien mieć decydujący głos, jeżeli chodzi o kształtowanie polityki związanej z gospodarką odpadami na swoim terenie" - pisał w styczniu 2004 r. na łamach "Przeglądu Komunalnego" prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami , Tomasz Uciński. To życzenie w dużej mierze się spełniło. Mimo wszystko system wciąż wymaga poważnych korekt i podejmowania trudnych nieraz decyzji.
PL
Bieżąca ocena stanu przygotowań i realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych pozwala z dużym prawdopodobieństwem założyć, że zarówno w 2010 r., jak i w 2013 r. będzie zagrożone osiągnięcie zaplanowanych poziomów zredukowania ilości biodegradowalnych frakcji odpadów kierowanych do składowania.
PL
Dominującym obecnie w Polsce sposobem pozbywania się odpadów komunalnych jest składowanie na wysypiskach, których zarejestrowano prawie 900, a ich powierzchnia przekracza 3 tys. ha.
PL
Według danych GUS z 2021 roku, w Polsce rocznie produkuje się około 48,7 milionów ton odpadów, co daje 1285 kg na jednego mieszkańca. W ostatnich latach następuje wzrost ich ilości, głównie ze względu na zwiększającą się konsumpcję. Wdrożenie działań na rzecz gospodarki cyrkularnej oraz redukcja marnotrawstwa surowców stają się zatem coraz ważniejsze.
|
2020
|
tom nr 3
14--15
PL
Szacuje się, że w Polsce zalega już ok. 27 mln ton alternatywnego paliwa RDF. Liczba ta - zamiast maleć - co roku powiększa się o kolejne 2,5 mln ton, a to z kolei idzie w parze z rosnącą liczbą pożarów miejsc tymczasowego składowania alternatywnego paliwa. Czy budowa nowych instalacji termicznego unieszkodliwiania odpadów w naszym kraju może poprawić te niechlubne dane i zatrważające statystyki pożarowe?
PL
Przekonanie opinii publicznej, że w jej sąsiedztwie działa całkowicie bezpieczna elektrociepłownia zasilana paliwami z odpadów będzie rzeczą trudną - mówi prof. Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Rozmawiamy o miejscu ITPOK w realiach gospodarki o obiegu zamkniętym, o energii z odpadów i perspektywie wykorzystywania paliw alternatywnych w lokalnym ciepłownictwie, a także o barierach w sektorze Waste-to-Energy... Z prof. nzw. dr hab. inż. Tadeuszem Pająkiem z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozmawia Sławomir Rapior.
PL
Podstawowy cel działania oczyszczalni ścieków jest taki, jak sama nazwa wskazuje - doprowadzenie ścieków na nią kierowanych stanu i składu umożliwiającego wprowadzenie ich do środowiska w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Technologie to umożliwiające generalnie rzecz biorąc są opracowane i wdrożone. Zachodzi pytanie, co dalej z naszymi oczyszczalniami. Czy pozostanie nam je już tylko eksploatować i konserwować czy też będą się one dalej rozwijać, a jeżeli tak to w jakim kierunku. Dywagacje temat tego w jakim kierunku iść dalej z inwestycjami na oczyszczalniach ścieków proponuję zacząć od nietypowego jak na nas branżę przykładu.
12
Content available Stałe paliwa wtórne
75%
PL
Paliwo z odpadów (RDF) lub stałe paliwo odnawialne (RDF) jest paliwem wyprodukowanym w procesie rozdrobnienia i wysuszenia stałych odpadów komunalnych (MSW) w konwertorze lub autoklawie pod ciśnieniem pary. Stałe paliwo alternatywne składa się głównie ze składników węglonośnych odpadów komunalnych, takich jak plastiki i frakcja biodegradowalna. Korzystne jest usytuowanie instalacji produkującej paliwa alternatywne w pobliżu źródła odpadów komunalnych podobnie jak, wykorzystywane opcjonalne, instalacje do spalania odpadów komunalnych są lokowane niedaleko od źródła odpadów. W odróżnieniu spalania odpadów produkowanie z odpadów paliwa alternatywnego umożliwia spełnienie wymogów normy CEN/343 ANAS. Wytwarzanie paliw alternatywnych z mieszanych lub segregowanych frakcji odpadów komunalnych pozwala zwiększyć udział energii odnawialnej w ogólnej produkcji energii. Propozycja alternatywnych sposobów przeróbki odpadów, innych niż ich spalanie, obejmuje produkcję paliwa alternatywnego i jego współspalanie w kotłach fluidalnych jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska, efektywnym energetycznie opłacalnym, możliwym do zrealizowania w krótkim czasie oraz efektywnym technicznie.
EN
Refuse-derived fuel (RDF) or solid recovered fuel/specified recovered fuel (SRF) is a fuel produced by shredding and dehydrating municipal solid waste (MSW) in a converter or steam pressure treating in an autoclave. RDF consists largely of organic components of municipal waste such as plastics and biodegradable waste. RDF processing facilities are normally located near a source of MSW and, while an optional combustion facility is normally close to the processing facility, it may also be located at a remote location. SRF can be distinguished from RDF in the fact that it is produced to reach a standard such as CEN/343 ANAS. The use of Solid Recovered Fuels (SRF) derived from mixed-/mono waste streams is expected to result in a significant contribution to the generation of sustainable energy. The demand for alternative waste treatment is addressed by production and direct co-combustion of SRF in pulverised fuel fired power plants as an environmentally friendly, energy efficient, short-term available and cost effective technical solution.
PL
Podczas konferencji „Modernizacja źródeł ciepła (ciepłowni i elektrociepłowni) w kierunku energetycznego wykorzystania odpadów”, zorganizowanej w marcu przez firmę Abrys wspólnie z Izbą Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie, zastanawiano się, czy polski sektor ciepłowniczy ma szanse na szybkie i efektywne zmiany oraz czy ciepło z odpadów może stać się panaceum na coraz większe problemy zarówno w ciepłownictwie, jak i w gospodarce odpadami.
|
2020
|
tom nr 3
17--19
PL
Wykorzystanie odpadów jako surowca do zasilania kotłów energetycznych w zakładach termicznego przekształcania odpadów prowadzi do uzyskania szeregu korzyści. To m.in. obniżenie wielkości oraz liczby składowisk, oczywisty zysk energetyczny w postaci energii elektrycznej lub ciepła, a także wsparcie środowiska naturalnego. Zakłady energetyczne tego rodzaju są rozpowszechnione już na całym świecie, mamy je także w Polsce. Przedstawmy zatem kilka przykładów inwestycji, które wyspecjalizowane są w termicznym przekształcaniu odpadów, a które zaliczyć można do absolutnego topu tego typu obiektów na świecie.
PL
Na świecie funkcjonuje ponad 2500 instalacji termicznego przekształcania odpadów (ITPO), w Europie jest ich ponad 500, w Polsce mamy ich zaledwie 9. Jedynym regionem, w którym działają dwie instalacje odzysku energii z odpadów, jest województwo wielkopolskie, w którym funkcjonują one w Poznaniu i Koninie.
PL
W artykule zaprezentowane zostały aspekty zarówno koncepcji jak i technologii związanych z produkcją energii elektrycznej, a także ciepła, z odpadów. Obszar ten jest coraz bardziej popularny na świecie, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie funkcjonuje wiele zakładów, a nawet dużych elektrowni, które spalając odpady generują energię i ciepło wykorzystywane w przemyśle bądź sprzedawane indywidualnym odbiorcom.
EN
The article presents aspects both the conception and technology connected with the production of energy, and also heat, from waste. This area is more and more popular around the world, especially in the high developed countries, where many plants or even big energy plants exist, which by waste combustion are generate energy and heat that are used by industry or sold for individual clients.
PL
W dużych polskich systemach ciepłowniczych prawie 90% ciepła produkowanego jest w kogeneracji. W mniejszych, tego typu instalacje nie są eksploatowane. Nowe źródła CHP powinny powstawać w małych i średnich systemach ciepłowniczych. To właśnie w nich tkwi duży potencjał kogeneracji. Swoją przyszłość ciepłownictwo może upatrywać również w odpadach komunalnych.
PL
Spalanie odpadów, jako odzysk energii, może być sposobem na zagospodarowanie wysokokalorycznej frakcji resztkowej odpadów komunalnych, których nie można już przetworzyć. Tego typu odpady stanowią ok. 1/3 z 12 mln ton odpadów powstających w Polsce w ciągu roku. Przepisy nie uwzględniają postępowania z nimi, a problematycznych odpadów z roku na rok jest coraz więcej.
PL
Przez bardzo długi okres czasu polska gospodarka odpadami opierała się głównie na składowaniu odpadów na składowiskach, co negatywnie wpływało na otaczające środowisko. Wymagania unijne wobec państw członkowskich sprawiły, że w polskim prawodawstwie dotyczącym gospodarki odpadami nastąpiła rewolucja, a samorządy stały się odpowiedzialne za stworzenie lokalnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi, które wpłyną na osiągnięcie unijnych celów. Jednym z rozwiązań, którego podjęło się kilka gmin, jest wybudowanie i eksploatacja instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, które nie tylko wpłynęły na zmniejszenie ilości odpadów składowanych, ale wsparły lokalną energetykę poprzez wytworzenie energii elektrycznej i ciepła. Standardy emisyjne wobec instalacji produkujących energię z odpadów, podobnie jak w przypadku konwencjonalnych elektrowni i elektrociepłowni są bardzo rygorystyczne, w związku z czym prowadzony jest ciągły monitoring emitowanych zanieczyszczeń, a systemy oczyszczania gazów odlotowych opracowane są w oparciu o najlepsze dostępne techniki (BAT). W artykule przedstawiono standardy emisyjne obowiązujące spalarnie odpadów, wraz z obowiązkami w zakresie środowiska, a także kwestie związane z instalacją jako źródłem energii. Ponadto krótko scharakteryzowane zostały aktualnie funkcjonujące spalarnie odpadów komunalnych w Polsce, jak również opisano plany rozwojowe w tym zakresie w kraju.
EN
For a very long period of time, Polish waste management was based mainly on landfilling at landfills, which had a negative impact on the surrounding environment. The EU requirements for the Member States have led to a revolution in Polish legislation on waste management and local governments have become responsible for creating local waste management systems that will affect the achievement of EU targets. One of the solutions undertaken by several municipalities is the construction and operation of a municipal waste thermal treatment installation, which not only reduced the amount of waste deposited, but also supported the local power industry by generating electricity and heat. The emission standards for installations producing energy from waste, as in the case of conventional power plants and combined heat and power plants, are very strict, therefore, the continuous monitoring of emitted pollutants is carried out, and waste gas treatment systems are developed based on the best available techniques (BAT). The article presents emission standards applicable to waste incineration plants, including duties in the field of the environment, as well as issues related to the installation as a source of energy. In addition, the currently functioning waste incineration plants in Poland have been briefly characterized, and development plans in this area in the country have been described.
PL
Różnego rodzaju odpady, które dotąd były finansowym i logistycznym przekleństwem dla samorządów, teraz dla wielu z nich stać się mogą nieocenionym dobrodziejstwem. W przypadku niektórych miast już zaczyna tak być, ponieważ lokalne władze, poprzez odpowiednie zagospodarowanie odpadów, np. w procesie termicznego unieszkodliwiania z odzyskiem energii i ciepła, mogą oświetlać swoje ulice, napędzać miejską komunikację, ogrzewać lokalne instytucje, a nawet zmniejszać rachunki mieszkańców za wiele kosztownych dotąd usług komunalnych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.