Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  energetyka odnawialna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
|
2010
|
tom Nr 2
22-23
PL
W Polsce coraz popularniejsze i coraz tańsze stają się małe elektrownie wiatrowe z pionową osią obrotu. Są to jednostki o mocach poniżej 20 kW. Cechuje je stosunkowo wysoka czułość na małe prędkości wiatru Do najważniejszych zalet małej turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu można zaliczyć: prostą budowę, brak układów do nastawienia turbiny pod wiatr, lepsze wykorzystanie energii wiatru w terenie zabudowanym, możliwość montowania ich w terenie otwartym oraz na budynkach.
|
2010
|
tom Nr 7-8
8-8
PL
Rok 2010 jest okresem pełnym wyzwań dla energetyki odnawialnej. Ze wzrostem gospodarczym wiąże się zwiększanie liczby inwestycji, w tym tych mających na celu wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych (OZE).
|
2010
|
tom Nr 7-8
36-37
PL
Najnowsze rozwiązania dla specyficznej dziedziny odnawialnej energetyki wodnej, jaką jest wykorzystywanie niskich spadów, pochodzą z Francji. Inspiracji do powstania nowych technologii było kilka. Dostrzeżono pewne prawidłowości, które sprawdzają się w wielu innych krajach świata, również w Polsce.
5
Content available remote Ekologiczne ogrzewanie szkoły w Rożnowie
80%
PL
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie propozycji modernizacji konstrukcji budynku Szkoły w Rożnowie (docieplenia) oraz instalacji grzewczej (zamiana ogrzewania tradycyjnego-- spalanie gazu na ekologicznie czyste) z wykorzystaniem urządzeń energetyki odnawialnej: kolektory słoneczne + pompa ciepła - zmierzającej do istotnego zmniejszenia zużycia energii cieplnej oraz poprawy stanu lokalnego środowiska naturalnego.
EN
The aim of this article is proposal of modernization in construction of the primary school building in Roznow (improving heating parameters of the building) and modernization of existing heating system (changing traditional system - combustion of gas into ecological heating system) with usage of renewable energy installations: solar collectors + heat pumps. This solution will reduce usage of heating energy and improve the natural environment state.
PL
Istotnym problemem przed jakim staje inwestor budujący instalacje do wykorzystania OZE są kwestie zdobycia często znaczących środków finansowych. Źródłem tych problemów są wysokie nakłady inwestycyjne na technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii (OZE) przy stosunkowo niskich kosztach eksploatacyjnych, które zazwyczaj w pełni rekompensują nakłady ale z pewnym opóźnieniem. Wysokie koszty wstępne inwestycji są szczególnie uciążliwe dla realizacji inwestycji przez niewielkie podmioty gospodarcze i osoby fizyczne, co jest częstym przypadkiem w sektorze energetyki odnawialnej.
|
2010
|
tom Nr 5
26-27
PL
W Polsce wydane warunki przyłączenia i zawierane umowy najczęściej dotyczą sieci 110 kV ze względu na stosunkowo niewielkie odległości do istniejących stacji 110 kV. Także wybudowane już farmy zazwyczaj zostały przyłączone do takiej sieci. Doprowadziło to do wyczerpania ich zdolności przesyłowych.
|
2010
|
tom Nr 1
12-14
PL
Niniejszy artykuł stanowi próbę jedynie skatalogowania podstawowych zmian ustawy Prawo energetyczne1 (uPe) w zakresie funkcjonujących systemów wsparcia zarówno źródeł odnawialnych, jak i kogeneracyjnych. Przyjmowane w ramach obecnej nowelizacji uPe zmiany mają na celu dalsze zwiększanie ilości inwestycji w tego rodzaju źródła z jednoczesnym dodatkowym wskazaniem obszarów zainteresowania państwa określonymi rodzajami technologii wytwarzania.
|
2004
|
tom nr 11
86-87
PL
Czy w interesie gmin leży wykorzystywanie gazu czy oleju opałowego, podczas gdy na ich obszarze lub w regionie występują niewykorzystane zasoby paliw? W czyim interesie następuje realizacja tych źródeł i kto uzyskuje z tego dochody i korzyści? Na pewno nie gmina.
17
Content available remote Energia odnawialna a rozwój zrównoważony
80%
|
2004
|
tom nr 125
9-12
PL
Zawsze zastanawiało mnie, dlaczego w starym Krakowie rzeźby gotyckie i barokowe, które przetrwały kilka stuleci, tak gwałtownie, na naszych oczach, zaczęły się rozsypywać. Gdy głębiej zacząłem studiować przyczyny tych zniszczeń okazało się, że dopiero od kilkudziesięciu lat zmienione zostało paliwo w tysiącach pieców i kotłów na Starówce krakowskiej - drewno zostało zastąpione tam węglem na pełną skalę dopiero po II wojnie światowej. A więc agresywne związki siarki, uwalniane do atmosfery przy spalaniu tego paliwa kopalnego, atakowały słynne rzeźby dopiero od kilkudziesięciu lat. Przedtem, przez wieki, paliwem używanym do opalania mieszkań było drewno, a ono zawiera jedynie śladowe ilości związków siarki. Warto uświadomić sobie, że aż do XIX wieku ludzkość czerpała energię niemal wyłącznie z odnawialnych źródeł energii - z drewna, z wiatru, z wody. Dla przykładu, na Górnym Śląsku wydobycie węgla w roku 1800 wynosiło zaledwie 40 tys. ton i dopiero w 1850 r. przekroczyło poziom 1 mln t/rocznie, a w roku 1880 poziom 10 mln t/rocznie. Niemal cała produkcja tego wysokokalorycznego, cennego paliwa, wykorzystywana była w miejscowym przemyśle hutniczym i metalurgicznym. Dopiero w roku 1900 kopalnie Górnego Śląska dostarczyły 30 mln ton węgla. Era drewna i wody jako źródeł energii dla przemysłu dobiegała końca. Natomiast w wielu gospodarstwach domowych nie tylko na wsiach, ale i w miastach drewno na opał używane było powszechnie aż do II wojny światowej.
|
2003
|
tom nr 123
125-135
PL
W ostatnich latach w Polsce wystąpił bardzo istotny wzrost zainteresowania wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych. Systematycznie wzrasta udział energii odnawialnej w bilansie paliwowo-energetycznym kraju. Wielu przedsiębiorców i inwestorów wiąże swoją aktywność gospodarczą z tym obszarem działalności. Dla dalszego, znacznie przyśpieszonego rozwoju w tym zakresie, szczególne znaczenie mają trzy daty: ź 08.07.1999r. - Rezolucja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie wzrostu wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, ź 09.09.2000r. - przyjęcie przez Radę Ministrów "Strategii rozwoju energetyki odnawialnej", ź 23.08.2001r. - przyjęcie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej "Strategii rozwoju energetyki odnawialnej". Te dwa dokumenty to "kamienie milowe" na drodze radykalnego przyspieszenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. "Strategia rozwoju energetyki odnawialnej" jako dokument polityczny wyznacza cele jakie muszą być osiągnięte w określonych horyzontach czasowych. Cele te to: ź 7,5% udział energii odnawialnej w bilansie paliwowo-energetycznym kraju w 2010 roku, ź 14% udział energii odnawialnej w bilansie paliwowo-energetycznym kraju w 2020 roku, Wielkości te są bardzo ambitne. W stosunku do około 2,6% udziału tego rodzaju energii w 2002r. oznacza to trzykrotny wzrost wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w obecnym dziesięcioleciu. Nie jest to jeszcze osiągniecie celu założonego w Białej Księdze Unii Europejskiej tj. 12% w roku 2010, ale stanowi bardzo istotne zbliżenie do unijnych standardów w tym zakresie. Należy podkreślić, że założone w "Strategii..." cele są w pełni realne do osiągnięcia. Potwierdzają to: przeprowadzone analizy symulacyjne, dwukrotnie wyższy obecny poziom wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych niż to przewidywały wcześniejsze prognozy a także porównywalny z krajami członkowskimi UE tzw. potencjał techniczny odnawialnych źródeł energii(szczególnie korzystny w zakresie biomasy). Polska jako pierwsza wśród krajów kandydujących przyjęła tego typu dokument, który stanowi dobrą odpowiedź na zobowiązania nałożone przez Unię Europejską na kraje członkowskie. Struktura i zakres dokumentu oraz przyjęta metodyka jego opracowania odpowiadają analogicznym dokumentom krajów członkowskich Unii. Przyjęcie przez Radę Ministrów "Strategii..." poprzedzone było wielomiesięczną dyskusją, która doprowadziła do fundamentalnej zmiany podejścia Rządu do możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Przyjęcie założonych w "Strategii..." celów ma historyczne znaczenie nie tylko dla rozwoju energetyki odnawialnej, ale także dla całej polityki energetycznej kraju.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.