Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  emulsja substancji ropopochodnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
2001
|
tom Nr 12
79--105
PL
Jednym z czynników charakteryzujących zmiany procesów fizycznych w wodach naturalnych zawierających emulsje substancji ropopochodnych jest współczynnik dla wybranych parametrów emulsji i środowiska morskiego
|
2007
|
tom Nr 15
13-22
PL
Przedstawione wyniki badań uzyskano w czasie prowadzonych pomiarów monito-ringowych przy współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Szczecinie, na obszarze Zalewu Szczecińskiego, w 2003 roku. W pracy opisano pionowe i przestrzenne zmiany parametrów fizycznych wody (zasolenie, temperatura) w wybranych punktach pomiarowych. Wykorzystując metodę mikroskopową, wyznaczono również rozkłady dyspersyjne emulsji substancji ropopochodnych w badanych punktach. Podjęto próbę wykazania wpływu wód rzecznych na rozkłady tych substancji w wodach Zalewu Szczecińskiego. Prezentowana praca ma charakter wstępny. Wyniki zostaną poddane dalszej, bardziej wnikliwej analizie.
PL
W pracy przedstawiono rezultaty badań wpływu zasolenia i temperatury na koagulację emulsji substancji ropopochodnych. Pomiary przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych. Na podstawie otrzymanych wyników można stwierdzić, że wraz ze wzrostem zasolenia wzrasta prędkość koagulacji emulsji oraz łączenie cząsteczek pojedynczych o rozmiarach 1 um w agregaty 2 um przebiega intensywniej w wyższej temperaturze pomiaru. Największe zmiany tempa koagulacji zaobserwowano w ciągu dwóch pierwszych dni eksperymentu. Poznanie procesów fizycznych wpływających na zmianę składu, koncentracji i struktury emulsji substancji ropopochodnych może ułatwić prognozowanie zmian właściwości fizykochemicznych danego akwenu oraz zostać wykorzystane przy opracowaniu metod usuwania tego typu zanieczyszczeń.
PL
Jest to druga część obliczeń energii oddziaływania między cząsteczkami emulsji substancji ropopochodnych przy skokowej zmianie stałej Hamakera: 0,4; 0,5 i 0,6 x 1020J, rozmiarów cząsteczek od 0,5 do 10 μm o odległości od 1 μm do 10 μm.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.