Polityka ekologiczna państwa zakłada stworzenie w naszym kraju nowoczesnego systemu kompleksowego gospodarowania stałymi odpadami komunalnymi zgodnego, z systemem funkcjonującym w krajach Unii Europejskiej. Prowadzenie takiej gospodarki wymaga odpowiedniej infrastruktury do przetwarzania i unieszkodliwiania odpadów, w tym składowisk, które w takim systemie gospodarowania odpadami komunalnymi stanowią ostatni jego element.
Wprowadzenie od 1.01.2002 r. opłat za korzystanie ze środowiska obejmujących także składowanie odpadów komunalnych przyczyni się do ograniczenia strumienia odpadów kierowanych na składowiska. Oczekiwane zmiany w zakresie sposobu postępowania z odpadami komunalnymi będą następowały stopniowo, a składowanie może pozostać w najbliższych latach nadal głównym sposobem ich unieszkodliwiania. Z tego względu niezwykle istotna jest prawidłowa, tj. bezpieczna dla środowiska i zgodna z przepisami, eksploatacja składowisk.
W Polsce weszła w życie grupa ustaw i rozporządzeń dotycząca ochrony środowiska i odpadów, których celem jest dostosowanie polskiej praktyki w zakresie gospodarki odpadami do zasad Unii Europejskiej. Dalsze rozporządzenia są przygotowywane. Zgodnie ze znaną generalną strategią, w Unii Europejskiej w zakresie gospodarki odpadami trzeba spełnić trzy warunki: warunek redukcji masy odpadów u źródła, warunek wzrostu wykorzystania odpadów o możliwościach materiałowych i energetycznych oraz warunek bezpiecznej eliminacji odpadów nieuniknionych w składowiskach.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.