Celem opracowania jest przypomnienie strat i korzyści ekologicznych w gospodarce narodowej oraz wskazanie obszarów i kierunków modyfikacji tego ujęcia z punktu widzenia świadczeń ekosystemów. Ta modyfikacja podejścia do strat i korzyści ekologicznych jest zaproponowana w świetle ekonomii sektora publicznego (tak zwanej ekonomii instytucjonalnej) z uwagi na to, że relacje gospodarki i środowiska muszą być w części organizowane przez państwo, z uwagi na tak zwane efekty zewnętrzne. W opracowaniu założono, że uwzględnianie świadczeń ekosystemów spowoduje wzrost korzyści ekologicznych w gospodarce i jeszcze większą presję na ograniczanie kosztów ekologicznych. Warunkiem jej spełnienia jest większa aktywność ekonomii sektora publicznego w wykorzystaniu i ochronie bioróżnorodności.
EN
The economic activity of people and business entities exerts pressure on the environment. The consequences of these interactions are referred to either as ecological benefits or losses and are described in neo-classical economy as the reduction or loss of social prosperity. The concept of determining ecosystem benefits on behalf of economy and people transforms the recent approach to ecological benefits and losses which is used, among others, in environmental valuation. This change of approach is facilitated by the perspective of the public sector economy which uses the state to resolve problems which are not regulated by the market.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.