O druku 3D było ostatnio głośno w związku z jego aktywnym udziałem w walce z epidemią koronawirusa. Pisałam o tym m.in. na portalu Puls Medycyny (https://pulsmedycyny.pl/jak-druk-3d-pomaga-w-walce-z-koronawirusem-997100). Na razie ta metoda wytwarzania ma niewielki udział w gospodarce światowej, ok. 1%, ale burzliwie się rozwija i ma liczne zastosowania, które pokrótce omówię poniżej. Okazuje się, że co prawda wybuch pandemii zahamował rozwój wielu firm zajmujących się drukiem 3D, jednak pozwolił on na prezentację jego zalet i wzrost zainteresowania przedsiębiorców i inwestorów tą metodą wytwarzania. Warto podkreślić, że wraz ze sztuczną inteligencją, nano- i biotechnologią, robotyzacją i kilkoma innymi dziedzinami Druk 3D jest częścią Trzeciej (niektórzy mówią, że Czwartej) Rewolucji Przemysłowej.
W związku z COVID-19 na całym świecie uaktywniły się firmy i entuzjaści związani z drukiem 3D, którzy wykorzystują jego zalety w walce z epidemią. Nie tylko wykonują oni niezbędne przedmioty, lecz również koordynują wysiłki wytwórców i łączą ich z potrzebującymi. Drukowanie trójwymiarowe może również przyczynić się do zastąpienia zerwanych przez pandemię łańcuchów dostaw.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.