W artykule przedstawiono próby oceny stanu technicznego łożysk tocznych zamontowanych w różnych badanych obiektach, prowadzone z użyciem metod analizy sygnałów drganiowych, a także sposób modelowania lokalnych uszkodzeń elementów łożysk. Podczas diagnozowania wykorzystano sygnały pozyskane z rzeczywistych obiektów oraz uzyskane drogą symulacji komputerowej z użyciem zaawansowanego modelu dynamicznego przekładni zębatej.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Łożyska toczne są bardzo ważnym i zarazem najczęściej stosowanym podzespołem w różnych maszynach i urządzeniach mechanicznych, w związku z tym powinny być przedmiotem szczególnej uwagi służb utrzymania ruchu. Uszkodzenie łożyska tocznego niewykryte odpowiednio wcześnie może być przyczyną poważnej awarii maszyny skutkującej całym łańcuchem zdarzeń prowadzących do zatrzymania produkcji i znaczących strat produkcyjnych.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W pierwszej części artykułu przedstawiono wpływ łożysk tocznych na sygnały wibroakustyczne generowane przez obiekt, którego stan techniczny jest oceniany. Analiza sygnałów wibroakustycznych oraz znajomość przedstawionych częstotliwości charakterystycznych, które mogą się pojawić w sygnałach na skutek różnych uszkodzeń łożyska, mogą pozwolić na wykrycie i określenie rodzaju uszkodzenia. Skuteczność wibroakustycznej diagnostyki maszyn zależy jednak od poprawnego doboru lokalizacji punktów pomiarowych, a także od zastosowania algorytmów przetwarzania sygnałów wrażliwych na zachodzące na skutek uszkodzeń zmiany. W drugiej części artykułu przedstawiono próby oceny stanu technicznego łożysk tocznych, prowadzone z użyciem różnych metod analiz sygnałów drganiowych.
4
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W poprzednich artykułach dotyczących łożysk tocznych i ich diagnozowania za pomocą metod wibroakustycznych przedstawiono wpływ cech konstrukcyjnych oraz uszkodzeń elementów łożysk tocznych na sygnały wibroakustyczne generowane przez badany obiekt („UR”, nr 2/2016). Z wykorzystaniem różnych analiz sygnałów wibroakustycznych znajomość częstotliwości charakterystycznych, które mogą się pojawić w sygnałach na skutek różnych uszkodzeń łożyska, umożliwia wykrycie i określenie rodzaju uszkodzenia występującego w łożysku.
5
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W poprzednich artykułach dotyczących łożysk tocznych i ich diagnozowania za pomocą metod wibroakustycznych przedstawiono wpływ cech konstrukcyjnych oraz uszkodzeń elementów łożysk tocznych na sygnały wibroakustyczne generowane przez badany obiekt („UR", nr 2/2016). Z wykorzystaniem różnych analiz sygnałów wibroakustycznych znajomość częstotliwości charakterystycznych, które mogą się pojawić w sygnałach na skutek różnych uszkodzeń łożyska, umożliwia wykrycie i określenie rodzaju uszkodzenia występującego w łożysku.
6
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Na całym świecie nastąpił gwałtowny rozwój w zakresie diagnostyki łożysk tocznych. Rozwinięto algorytmy i metody, rozwiązano problemy pomiarowe sprzętu technicznego, a także rozpoznano istotne związki istniejące między poszczególnymi metodami, a przede wszystkim mechanizmy korelacji między rodzajem i wielkością uszkodzenia a parametrami diagnostycznymi. Niezawodność metod diagnostycznych, jak i ich skuteczność pozwala ocenić praktyczne aspekty proponowanych rozwiązań, co pomaga użytkownikowi przy świadomym wyborze odpowiedniej techniki diagnozowania.
EN
In this paper presented some observation of the methods of bearing diagnostics conditions. Author justify legitimacy of selection the flow-over methods character as a diagnostical parameters of the bearing. The new economical and social situation in the country forces adaptation of current study methods and programmes for the present procedures.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.