Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  diagnostyka drzew
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Także ubezpieczyciele – wzorem krajów zachodnich – zaczynają oczekiwać od właścicieli drzew systematycznego dbania o ich dobry stan. W artykule przedstawiono propozycję metodyki diagnostyki drzew wychodzącą naprzeciw tym potrzebom. Aby zapewnić bezpieczeństwo w otoczeniu drzew, potrzebny jest system zarządzania zadrzewieniem. Kluczowy jego element to monitoring bazujący na oględzinach przez nadzorującego pracownika. Taki przegląd drzewostanu pozwala wykryć większość problemów z drzewami, w tym zidentyfikować przypadki wymagające pogłębionej diagnozy. Zastosowanie i ograniczenia zaawansowanych metod diagnostycznych zostaną omówione w następnym numerze „Zieleni Miejskiej”. Konsekwencją umiejętnej diagnostyki jest przeprowadzenie działań na rzecz minimalizacji wykrytych zagrożeń. O tym, jak to zrobić przy zachowaniu walorów drzewa, będzie można przeczytać w trzecim artykule z planowanej serii. Na osobne opracowanie zasługuje też zbieranie danych i zarządzanie nimi.
PL
Drzewa zdrowe i ulistnione, ale przewrócone z korzeniami lub o złamanych pniach sprawiają przykry widok. Jednocześnie, padając, stwarzają duże zagrożenie dla życia i mienia ludzi. Znajomość statyki drzew staje się podstawowym warunkiem rozsądnej i odpowiedzialnej gospodarki drzewostanami. Od kilkunastu lat w kilku krajach Europy obserwuje się burzliwy rozwój diagnostyki drzew.
PL
Rynek związany z oceną stanu drzew w Polsce dynamicznie sie poszerza, rośnie zarówno popyt, jak i podaż, rozwijają się metody oceny i instrumentarium. Jednocześnie wziąż brakuje ogólnopolskiego systemu szkoleń i potwierdzenia kwalifikacji oraz powszechnie przyjetych standardów usług.
PL
Najważniejszym problemem związanym z obecnością dużych drzew na terenie miast jest groźba spowodowania wypadku z narażeniem życia, zdrowia i mienia mieszkańców. Fakt ten wpływa na konieczność przeprowadzania zabiegów mających na celu poprawę stabilności okazów rosnących na terenach użytkowych.
PL
Aby utrzymać dobry stan drzew na terenach publicznych, zarządca musi je systematycznie kontrolować. Do identyfikacji większości problemów z drzewami wystarczy przeprowadzenie okresowej oceny wzrokowej, wspomaganej przez podstawowe narzędzia („Zieleń Miejska” 01/2015, str. 35). Tam, gdzie podstawowa diagnostyka nie pozwala zdefiniować problemu i środków zaradczych, inspektor powinien zalecić zastosowanie technik diagnostyki instrumentalnej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.