Klasyczne bazy danych modelują rzeczywistość w sposób statyczny. Informacje zawarte w bazie danych reprezentują bieżący stan wycinka rzeczywistości. Do wielu zastosowań informacja o poprzednich stanach bazy jest równie istotna, jak o stanie bieżącym. Przechowywana w bazie historia stanów umożliwia zadawanie pytań o poprzednie stany i zmiany danych w czasie, a także daje możliwość formułowania więzów integralnościowych dotyczących zmiany stanów i upływu czasu rzeczywistego. Bazy danych modelujące historię zmian rzeczywistości określa się mianem temporalnych baz danych.
Klasyczne metodologie tworzenia systemów informatycznych zarządzania koncentrują się głównie na opisie statyki modelowanej dziedziny. Stosowane metody modelowania nie ujmują jawnie zmienności modelowanej dziedziny. Zmienność tę można i należy uwzględniać w modelu konceptualnym w taki sposób, aby była możliwa zarówno jawna specyfikacja zależności temporalnych w procesach gospodarczych, jak i ujęcie historyczne realizowanych procesów.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.