Aby zapewnić czystość nawiewanego do pomieszczeń powietrza wentylacyjnego, konieczne jest utrzymanie odpowiedniej czystości (higieny) urządzeń, elementów instalacji wentylacji lub klimatyzacji oraz przewodów wentylacyjnych. W artykule odniesiono się do wymagań dotyczących stanu higienicznego instalacji, zamieszczonych w wytycznych niemieckich oraz zacytowano, dla porównania, podobne szczegółowe wymagania oparte na zaleceniach wybranego producenta central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
O sprawności całego układu klimatyzacji decyduje głównie czystość powierzchni wymiany ciepła płyt wymiennika, który energię chłodu skumulowaną w medium po stronie pierwotnej, przekazuje do układu strony wtórnej i dalej do innych urządzeń. Systematyczne czyszczenie znacznie zwiększa zarówno przepływ medium, jak i obniża straty energetyczne podczas przepływu ciepła.
W Rynku Instalacyjnym nr 3/2004 (s. 58) rozpoczęliśmy cykl nt. zagadnień związanych z czyszczeniem i prawidłową eksploatacją instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W pierwszej części zawarta została charakterystyka stanu higienicznego instalacji. Obecnie w skrócie zostaną przedstawione metody czyszczenia.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.