Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  city greenery
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Botanicy i dendrolodzy wyróżniają kilkanaście gatunków kasztanowców (Aesculus) występujących naturalnie na trzech kontynentach – w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Są to przeważnie drzewa, rzadziej wysokie krzewy, o ozdobnych liściach i egzotycznych kwiatach.
PL
Na terenach kampusów uniwersyteckich formowane są idee, które mogą stać się podwalinami przyszłych zmian i postępu. Na te obszary należy patrzeć nie tylko poprzez pryzmat budynków i ich wnętrz, ale także otoczenia, które trzeba kształtować w sposób sprzyjający rekreacji i wypoczynkowi.
PL
Skuteczna ochrona przyrody nie polega tylko na wyznaczaniu obszarów chronionych, lecz zależy także od wielu działań podejmowanych poza nimi, przez różne instytucje i osoby – m.in. władze samorządowe, przedsiębiorców i deweloperów, a także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz samych mieszkańców.
PL
Pięknie rozrośnięte jabłonie, grusze, wiśnie czy śliwy kojarzą się nam zazwyczaj z wiejskim krajobrazem. Stary, owocujący okaz ocieniający drewniany dom albo rozległy sad malowniczo usytuowany przy drodze – zachwycają już z daleka. Jednak drzewa owocowe możemy odnaleźć również w miejskiej przestrzeni – te charakterystyczne rośliny występują w wielu, często zaskakujących miejscach i odsłonach.
PL
Klony należą do wyjątkowo bogatej w gatunki oraz odmiany grupy drzew i z powodzeniem stosowane są w miastach Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. W stanie naturalnym występuje ok. 150 gatunków klonów, z czego ponad połowa rośnie na terenie Chin. Wiele z nich ma oryginalny pokrój, ciekawą korę, atrakcyjne kwiaty i owoce, ale przede wszystkim rośliny te ceni się za dekoracyjne liście. Zwłaszcza teraz, jesienią, przyciągają uwagę spektakularnymi barwami w odcieniach czerwieni, purpury, pomarańczu i żółci.
PL
Kruszyna pospolita (Rhamnus frangula L.) i szakłak pospolity (R. cathartica L.) należą do rodziny szakłakowatych (Rhamnaceae) i tylko one reprezentują tę rodzinę we florze rodzimej. Kruszyna znana była także pod nazwą Frangula alnus Mill. Naturalnie występuje w całej Europie. W Polsce najliczniej rośnie na glebach świeżych i wilgotnych o odczynie kwaśnym do zasadowego (pH 3,5–8,0), a także okresowo zalewanych, w lasach łęgowych, olszynach, w świetlistych sośninach i na torfowiskach, spotykana jest również na stanowiskach suchych. Intensywne pozyskiwanie kory kruszyny dla celów leczniczych doprowadziło do wyeksploatowania jej zasobów w niektórych rejonach kraju. Dlatego m.in. została objęta częściową ochroną prawną, lecz nie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dla ogrodnictwa ozdobnego, w tym dla zieleni miejskiej, większe znaczenie mają jej odmiany obecnie rozpowszechniane niż sam gatunek.
PL
Kwiaty, warzywa, owoce, drzewa, krzewy oraz ludzie potrafiący nie tylko się nimi zachwycać, ale przede wszystkim zajmować, dbać o nie i je pielęgnować – to chyba najlepsza definicja ogrodów społecznościowych. Miejsc, w których równie ważnym czynnikiem co otaczająca zieleń, jest atmosfera.
PL
Historia osiedli z prefabrykowanych płyt betonowych sięga początków XX w. Wtedy tego typu rozwiązania zaczęto testować m.in. we Francji i w Skandynawii. Gdy w latach 70. w Europie Zachodniej rezygnowano z kosztownej i niedostosowanej do ludzkiej skali technologii, państwa Europy Wschodniej obrastały w kolejne blokowiska.
PL
Nie od dziś wiadomo, że przestrzeń miejska jest niezwykle skomplikowaną tkanką, wymagającą interdyscyplinarnego podejścia wielu profesjonalistów oraz samych mieszkańców. W strukturze tej napotkać można wiele problemów, ale i potencjału, który warto wykorzystać. Podstawą sukcesu dobrze zaprojektowanej przestrzeni jest rozpoznanie potrzeb użytkowników oraz dobranie takich zabiegów projektowych, które sprawią, że będziemy chcieli pozostać w niej na dłużej. Niezwykle ważne jest zastosowanie odpowiedniej małej architektury, która może podkreślić atuty miejsca, wyróżnić je, czy też zamaskować niechciane elementy.
PL
Świerk to rodzaj botaniczny reprezentowany przez około 40 gatunków drzew występujących w strefie klimatu chłodnego i umiarkowanego. W Europie naturalnie rosną trzy jego gatunki: świerk pospolity (Picea abies) i świerk syberyjski (P. obovata), tworzące rozległe lasy na północy i wschodzie kontynentu, a także świerk serbski (P. omorica), gatunek endemiczny występujący na niewielkim obszarze Bośni i Hercegowiny. Oprócz gatunków krajowych, w uprawie znajduje się kilka gatunków obcego pochodzenia, z których najcenniejszym pod kątem zastosowań miejskich jest północnoamerykański świerk kłujący (P. pungens).
PL
Wertykalne ogrody (fr. le Mur Végétal) Patricka Blanca szturmem zdobyły świat współczesnej architektury krajobrazu. Są nowoczesne, inspirujące i stanowią element proekologicznego projektowania przestrzeni. Nic więc dziwnego, że w ciągu ostatnich lat obserwujemy ich rosnącą popularność na całym świecie.
PL
Czy byliny mogą być alternatywą dla trawników w mieście? Należąca do Berta Griffioena, szkółkarza z 43-letnim stażem, rodzinna firma znana właśnie z produkcji bylin przekonuje, że jest to jak najbardziej możliwe, a z wielu względów wręcz wskazane.
PL
Zabudowując szczelnie strefę miejską skutecznie zmniejszamy dostępną przestrzeń, niezbędną w walce z negatywnymi skutkami intensywnej urbanizacji. Logicznym następstwem szukania powierzchni, którą można do tego wykorzystać, było wprowadzenie zieleni na dachy budynków. Przestrzeń ta stała się idealnym kompromisem w walce ze zmianami klimatu i każdym innym negatywnym skutkiem antropopresji.
PL
Intensywny rozwój komunikacji kołowej w miastach, trwający od wielu dekad i mający negatywny wpływ na jakość życia mieszkańców, wymógł poszukiwanie rozwiązań służących przeciwdziałaniu tej sytuacji. Mocno zaznaczającym się trendem w tym kontekście jest wprowadzanie różnorodnych form uspokojenia ruchu, a jednym z popularnych rozwiązań staje się woonerf – ulica zorganizowana nie tylko dla utrzymania funkcji komunikacyjnych, ale także przyjazna mieszkańcom jej najbliższego otoczenia.
PL
W październiku br. odbyło się w Warszawie prawdopodobnie pierwsze w Polsce szkolenie dotyczące wykorzystywania elementów żywej architektury w miejskiej przestrzeni. Kurs zorganizowali fachowcy z kilkuletnim doświadczeniem, którzy jako jedyni w kraju zostali przeszkoleni przez Hansa Petera, twórcę i współautora książki „Wiklina w ogrodzie”, oraz jako pierwsi odważyli się wprowadzić takie budowle w polski krajobraz miejski na skalę komercyjną.
PL
W epoce PRL-u wymogi dotyczące zieleni osiedlowej wskazywały, że powinna ona stanowić minimum 50% powierzchni osiedla. Obecnie oczekuje się, iż zieleń będzie stanowiła zaledwie 30%. Skoro wymogi dotyczące powierzchni są mniej restrykcyjne, to tym istotniejszy staje się właściwy dobór roślin.
17
75%
PL
Rodzaj buk (Fagus) obejmuje około dziesięciu gatunków drzew występujących w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej – Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. W Polsce gatunkiem krajowym jest buk pospolity (Fagus sylvatica), który osiąga w naszym kraju północno-wschodnią granicę występowania.
PL
Aktinidie (Actinidia Lindl.) należą do rodziny aktinidiowatych (Actinidiaceae). Znanych jest około 40 gatunków występujących w Azji. Są to pnącza wspinające się po podporach za pomocą pędów wijących się prawoskrętnie. Są roślinami dekoracyjnymi oraz dostarczającymi jadalnych owoców, zawierających znaczne ilości witaminy C. Niektóre mają również właściwości lecznicze. Przedstawiamy dwa gatunki o ozdobnych liściach.
PL
Zieleń w polskich miastach traktowana jest coraz bardziej priorytetowo, jednak jej ochrona często nie jest wcale taka łatwa. Rozwój miast i związane z tym procesy inwestycyjne niekorzystnie wpływają na istniejącą zieleń, powodując „stres budowalny” szczególnie dla drzew i krzewów, które stanowią najcenniejsze elementy miejskiej przyrody.
PL
Topole w Polsce są drzewami powszechnymi, które spotykane są zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejkich. Swoją popularność zdobyło w okresie międzywojennym XX w., aby następnie po II wojnie światowej, w latach 50-80., być drzewami szeroko stosowanymi nie tylko na plantacjach ale także w nasadzeniach przydrożnych oraz w miastach.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.