Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ciecz chłodząco-smarująca
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
2009
|
tom R. 4, nr 7-8
12-13
PL
Żyjąc w epoce komputerów i e-technologii nie zadajemy sobie sprawy jak wiele rzeczy, które nas otaczają i ułatwiają nam życie, zostało poddawanych obróbce mechanicznej by mogły nabrać użytecznego kształtu. Większość obudów naszych pralek, zmywarek czy komputerów jest wykonana ze stopów metali, które zostały poddane obróbce skrawaniem. Obudowy to tylko mały wycinek tego, z czym spotykamy się codziennie nie zdając sobie sprawy jak zaawansowanym procesom obróbczym poddawane są otaczające nas elementy.
3
Content available remote Podstawy teoretyczne i doświadczalne doboru ośrodka do wibracyjnego skrawania
51%
|
|
tom z. 61 [202]
5-10
PL
Wykazano, że procesy zużycia ostrza podczas skrawania wibracyjnego są bardziej związane z adsorbcją i reakcjami chemicznymi na powierzchniach stykowych narzędzia niż podczas skrawaniu normalnego. W drodze zmian stopnia trudności dopływu tlenu z otaczającego powietrza lab cieczy smarująco - chłodzącej do powierzchni stykowych narzędzia i materiału obrabianego, zbadano wpływ tego przesunięcia na okres trwałości ostrza. Stwierdzono, że podczas obróbki na sucho ułatwiony dopływ powietrza do strefy skrawania przyczynia się; do wydłużenia okresu trwałości ostrza. Jeśli natomiast obróbka stali o dużej utwardzalności odbywa się w ośrodku cieczy, wtedy powierzchnie skrawania i obrobiona oraz nasada wióra utwardzają się w wyniku hartowania, co powoduje wzrost intensywności zużycia ostrza.
4
41%
|
|
tom nr 4
40-41
PL
Stosowanie cieczy chłodząco-smarujących (chłodziw) podczas obróbki skrawaniem stanowi element procesu wytwarzania części metalowych. Zastosowanie chłodziw pozwala na zmniejszenie tarcia pomiędzy narzędziem skrawającym a elementem obrabianym i na wydajne obniżenie temperatury procesu, a dzięki temu na precyzyjną obróbkę spełniającą wysokie wymagania. Wysoka biostabilność używanego chłodziwa jest bardzo istotna i wpływa na jakość wytwarzanego wyrobu. Producenci unowocześniają stale skład cieczy chłodząco-smarujących, tak aby zapewnić zachowanie ich optymalnych parametrów przez długi okres użytkowania.
|
|
tom nr 1
26--29
PL
W pracy omówiono zagadnienia związane z eksploatacją cieczy chtodząco-smarujących stosowanych w obróbce ściernej. Przedstawiono metody chłodzenia oraz wyniki eksperymentalnych badań emulsji stosowanej bezpośrednio w obrabiarce. Badania przeprowadzono pod kątem wpływu rozwoju bakterii na degradację cieczy chłodząco-smarującej. Wykazano, że mikroorganizmy mogą w istotny sposób pogarszać właściwości przeciwzużyciowe i antykorozyjne stosowanych emulsji chłodząco-smarujących.
EN
This paper deals with problems associated with exploitation of metalworking fluids used in the abrasive machining. The cooling methods were described with presentation of the results obtained during exploitation in the machine. The effect of microbial growth and its influence on guality of coolant was examined. After research it was found that microorganisms deteriorate antiwear and anticorrosion properties of used metalworking fluids.
6
Content available remote Obróbka na sucho stopów magnezu
41%
|
|
tom z. 61 [202]
177-182
PL
Przedstawiono wady i zalety obróbki stopów magnezu: na sucho, ze zminimalizowanym smarowaniem i z zastosowaniem cieczy chłodząco - smarujących o różnym składzie. Oceniono ich wpływ na stan narzędzi stosowanych do ich obróbki i efektywność tej obróbki. Uwzględniono problemy związane z utrzymaniem i pielęgnacją cieczy oraz z wymogami ochrony środowiska.
7
Content available remote Wiercenie otworów w stopach lekkich metali za pomocą narzędzi płytkowych
41%
|
|
tom z. 61 [202]
19-26
PL
W artykule przedstawiono wady i zalety stopów metali lekkich dokonywanych narzędziami jednolitymi oraz płytkowymi (na przykładzie narządzi firmy "SANDVIK Coromant"). Porównano geometrię części roboczej narzędzi stosowanych do tego celu w latach 70-tych oraz tych, które obecnie stosowane są w przemyśle. Zestawiono tabelarycznie i rysunkowo dane dotyczące stosowanych parametrów skrawania.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.