Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 63

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  choroba oczu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Tajemniczy zespół Charlesa Bonneta
100%
Optyka
|
2021
|
tom Nr 3
54--55
PL
Zespół Charlesa Bonneta (CBS) pozornie w pierwszym kontakcie może kojarzyć się z chorobą o podłożu psychicznym, jednakże stan ten jest silnie związany z współwystępującymi zaburzeniami wzrokowymi, a cierpiący na niego pacjenci są z reguły zdrowi na umyśle. Dotyka głównie osoby starsze między 70. a 80. rokiem życia, jednak od tej reguły są wyjątki i zdarza się, że osoby młodsze również cierpią z tego powodu. Zespół Charlesa Bonneta charakteryzuje się występowaniem u pacjentów omamów wzrokowych, zarówno tych prostych, w postaci na przykład błysków, lub bardziej złożonych, gdzie widziane mogą być zwierzęta (szczególnie te małe), ludzie czy nawet całe krajobrazy. Przeważają halucynacje o intensywnych barwach, rzadziej pojawiają się te biało-czarne. Halucynacje mogą być bardzo zmienne, mogą pojawiać się i znikać.
PL
Pole widzenia to zbiór wszystkich punktów przestrzeni postrzeganych równocześnie z punktem, na który skierowana jest oś widzenia – tzw. punktem fiksacji. Prawidłowo wykonane badanie jest nadal jedną z podstawowych metod diagnostyki jaskry. Stanowi też ważny element oceny progresji choroby i wskaźnik skuteczności jej leczenia.
3
Content available remote Podstawowe patologie spojówki. Cz. 1, Budowa i rola spojówki
100%
PL
Spojówka (łac. conjunctiva) to cienka, przezroczysta błona śluzowa, która pokrywa powierzchnię gałki ocznej oraz wewnętrzną powierzchnię powiek, tworząc worek spojówkowy. Do głównych zadań spojówki należy ochrona powierzchni oka przed zakażeniami spowodowanymi drobnoustrojami oraz tworzenie fizycznej bariery ograniczającej ryzyko uszkodzenia głębszych struktur gałki ocznej, w tym przenikania dał obcych do wnętrza gałki ocznej. Ponadto, spojówka bierze udział w produkcji komponenty śluzowej i wodnej filmu łzowego [1-4].
4
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku. Cz. 7
100%
Optyka
|
2023
|
tom Nr 4
43--44
5
Content available remote Astygmatyzm? Co to za choroba?
100%
PL
Nierzadko zdarza mi się obserwować u pacjentów, a jeszcze częściej u rodziców młodych pacjentów, wyraźny niepokój, kiedy po badaniu informuję, że stwierdzam u nich astygmatyzm. Niekiedy słyszę pytanie: „Co to za choroba?”. Przypuszczam, że z podobnymi reakcjami spotykają się również inni okuliści, optometryści i optycy, gdy informują o tej wadzie swoich pacjentów.
6
Content available remote Podstawowe patologie spojówki. Cz. 3, Infekcyjne zapalenia spojówek
100%
PL
Zapalenia spojówek stanowią jedno z najczęstszych schorzeń narządu wzroku oraz jedną z częstych przyczyn, z powodu której pacjenci zgłaszają się do lekarza rodzinnego. W Stanach Zjednoczonych chorzy z zapaleniem spojówek stanowią 1% pacjentów trafiających do lekarzy pierwszego kontaktu [1]. Oszacowano, że około 80% zapaleń spojówek jest rozpoznawana przez lekarzy rodzinnych, internistów i pediatrów [2]. Z uwagi na etiologię zapalenia można wyróżnić zapalenia infekcyjne oraz nieinfekcyjne. W niniejszym artykule zostaną omówione zapalenia wywołane przez mikroorganizmy – wirusy, bakterie i grzyby.
7
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku, cz. 5
100%
Optyka
|
2023
|
tom Nr 2
53--54
8
100%
PL
Zez należy do jednych z najczęstszych schorzeń oczu u dzieci. Na świecie sięga od 0,7% do 5% populacji [1]. W Polsce w 2016 roku zarejestrowano 617,9 tys. osób z zezem oraz niedowidzeniem [2].
9
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku, cz. 4
100%
Optyka
|
2023
|
tom Nr 1
69--70
10
Content available remote Jaskra
100%
PL
Jaskra jest chorobą, która stanowi poważne zagrożenie dla wzroku. Wiedzą o tym doskonale lekarze, zwłaszcza okuliści, a także optometryści. Również coraz więcej osób niezwiązanych zawodowo z medycyną zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie niesie ta choroba. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że jaskra stanowi drugą przyczynę ślepoty na świecie, po zaćmie, a liczba osób z jaskrą rośnie, zwłaszcza w populacji powyżej 40. roku życia.
PL
Tematyka krótkowzroczności jest tak obszerna i dynamiczna, że można o niej pisać i dyskutować bez końca. Kiedy zaczęłam rozważać, czym mogę podzielić się z Wami w tym felietonie do kolejnego numeru dwumiesięcznika OPTYKA, natknęłam się w mediach społecznościowych na kilka postów z opublikowanym 13 lipca 2023 roku artykułem „Low-dose atropine eyedrops no better than placebo for sloving myopia progression”. To doskonały pretekst do rozważań nad czytaniem i rozumieniem badań klinicznych.
12
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku. Cz. 8
100%
Optyka
|
2023
|
tom Nr 5
45--46
13
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku. Cz. 10
100%
Optyka
|
2024
|
tom Nr 1
45--46
14
Content available remote Metody diagnostyki jaskry. Cz. 5, Perymetria – zasada badania
100%
PL
Kluczowym elementem diagnostyki oraz leczenia jaskry jest ocena zaawansowania zmian jaskrowych występujących w polu widzenia. Obecnie złotym standardem jest wykonywanie badania pola widzenia przy wykorzystaniu automatycznej standardowej perymetrii (ang. Standard Automated Perimetry, SAP). Umożliwia ona:• zidentyfikowanie i ocenę ilościową zmian występujących w polu widzenia;• ocenę progresji choroby oraz szybkości jej rozwoju [1].
15
100%
PL
Istotność kontroli krótkowzroczności jest związana z rosnącym odsetkiem światowej populacji obarczonej tą wadą wzroku, a jest ona jednym z czynników ryzyka wystąpienia innych chorób oczu. W licznych pracach poddawano analizie wpływ różnych metod optycznych i farmakologicznych na spowolnienie progresji krótkowzroczności. Stosowano zarówno korekcję okularową i soczewkami kontaktowymi o konstrukcjach dwu i wieloogniskowych, jak i ortokeratologię. Wśród leków badano przede wszystkim wpływ różnych stężeń atropiny na zahamowanie progresji krótkowzroczności. Rzadziej opisywano zastosowanie innych leków, np. pirenzepiny. Za najbardziej skuteczne metody, powodujące największe spowolnienie zwiększania się krótkowzroczności, uznano zastosowanie soczewek kontaktowych modyfikujących obwodowe rozogniskowanie, soczewek ortokeratologicznych oraz użycie atropiny, przede wszystkim w niskich stężeniach. W licznych opracowaniach podkreślono też szkodliwy – przyspieszający narastanie krótkowzroczności – wpływ niedokorygowania. Podnosi się też możliwy hamujący wpływ na progresję tej wady refrakcji czasu spędzanego na zewnątrz pomieszczeń, czyli na świeżym powietrzu. Aby osiągnąć sukces w kontroli krótkowzroczności, należy wcześnie wykryć wadę, skorygować ją w pełni i zastosować najbardziej skuteczne metody zahamowania jej progresji.
EN
The importance of myopia control is associated with a growing percentage of myopes in the population. This refractive error can be a risk factor for other eye diseases. Many researchers studied the influence of various optical and pharmacological strategies for the reduction of myopia advancement. Glasses, bi- and multifocal contact lenses use, and orthokeratology were analyzed. The pharmacological approach included mainly the instillation of different dilutions of atropine and less frequently the use of pirenzepine drops. The wear of periph- eral defocus-modifying contact lenses, orthokeratology, and low concentration atropine are regarded as the most effective strategies. Many researchers high- lighted the harmful effect of under-correction because it could cause the myopia progression. The outdoor activities can have a possible inhibitory impact on the refractive error advancement. To sum up, the success of myopia control depends on three factors: the early recognition of the refractive error, its full correction, and the selection of the most effective method, which slows its progression.
PL
Upalny początek lata to dobry pretekst, by powrócić do opowieści o świetle. Tym razem przedstawię Państwu podsumowanie już prawie 10 lat doświadczeń z wykorzystaniem terapii LLLT / LM oraz IPL ze szczególnym wskazaniem na znaczenie fotobiostymulacji zarówno w efekcie synergicznym tych technologii, jak i izolowanym celowanym stosowaniu masek terapeutycznych.
17
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku. Cz. 9
100%
Optyka
|
2023
|
tom Nr 6
39--40
18
Content available remote Potrzeba ochrony oczu przed promieniowaniem UV
100%
PL
Czy powinniśmy zalecać naszym pacjentom korzystanie z ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem? Profesor James Wolffsohn dokonuje przeglądu wyników najnowszych badań dotyczących tego zagadnienia. Obecnie niewiele osób mogłoby zakwestionować niekorzystny wpływ promieniowania słonecznego na skórę i poddawać w wątpliwość sens stosowania jej ochrony przed szkodliwą ekspozycją. A zatem jest niezwykle ważne, aby określić rodzaj dowodów dostępnych w zrecenzowanej literaturze na temat wpływu tego promieniowania na rozwój uszkodzeń posłonecznych w obrębie oczu. Dowody te pomogą nam zrozumieć potrzebę zwiększania świadomości na temat istnienia niekorzystnego wpływu promieni UV na oczy, a w konsekwencji pomogą naszym pacjentom lepiej chronić swoje oczy.
19
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku. Cz. 13
100%
Optyka
|
2024
|
tom Nr 4
38--40
20
Content available remote Opieka nad wzrokiem dzieci – stanowisko ECOO
100%
PL
Sposób, w jaki dostępna i zapewniana jest opieka nad widzeniem dzieci, różni się znacznie na obszarze Unii Europejskiej. W niektórych krajach opieką pediatryczną zajmują się wyłącznie okuliści, w innych – interniści bądź inni specjaliści ochrony zdrowia, a w jeszcze innych – głównie optometryści, którzy w razie potrzeby kierują dziecko do innych specjalistów: optometrystów klinicznych, ortoptystów czy okulistów. Ten ostatni model przeważa w Wielkiej Brytanii, gdzie podstawowa opieka optometryczna dla dzieci, publiczna, dostępna lokalnie i zapewniająca usługi doskonałej jakości, jest dobrze rozwinięta.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.