Instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne mają w wielu budynkach bardzo duży udział w zużyciu energii całkowitej. Zapotrzebowanie na ciepło lub chłód zależy przy tym od założonych warunków wewnętrznych (wilgotność, temperatura), wewnętrznych zysków ciepta (np. ciepło odpadowe maszyn, urządzeń, użytkownicy, oświetlenie), emisji zanieczyszczeń, wielkości pomieszczenia, ilości użytkowników, architektury oraz zewnętrznych zysków ciepła (nasłonecznienie). Wszystkie te składowe musimy wziąć pod uwagę przy doborze źródła chłodu dla centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnej.
Obiekt będzie tylko wtedy efektywny energetycznie, gdy wszystkie systemy ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, sterowania będą ze sobą optymalnie współpracowały oraz gdy każdy element tego systemu i jego podzespoły również będą cechowały się najwyższą sprawnością i efektywnością. Słowo „efektywny" jest obecnie bardzo modnym pojęciem, często niestety nadużywanym.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Globalne działania na rzecz powstrzymania ocieplenia klimatu dążą do ograniczenia zużycia energii, której produkcja wiąże się z emisją gazów cieplarnianych do atmosfery. Jak istotne jest ograniczenie zużycia energii ze względu na niepewność dostaw i cen paliw pokazały także ostatnie wydarzenia na Ukrainie. Z perspektywy indywidualnych odbiorców, nie mniej istotne jest ograniczenie ponoszonych przez nich kosztów energii.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.