Eliminacja szkodliwej dla zdrowia niskiej emisji, pochodzącej głównie z domowych palenisk, urosła w ostatnim czasie do rangi problemu w skali całego kraju. Niska emisja szkodliwych substancji z elektrowni systemowych jest wielokrotnie niższa niż z domowych pieców węglowych, nawet tych najwyższych klas. Stąd ważną rolę w procesie likwidacji niskiej emisji mogą spełnić przedsiębiorstwa energetyki zawodowej i cieplnej, w tym przemysłowej, oferując zastąpienie spalania węgla w paleniskach domowych zużyciem go do produkcji ciepła systemowego w kogeneracji i energii elektrycznej, którą następnie można wykorzystać dla celów grzewczych. Ponadto dla energetyki zawodowej istotne znaczenie ma utrzymywanie możliwie stałego dobowego obciążenia bloków energetycznych, tak aby utrata sprawności urządzeń w pracy regulacyjnej, zwiększona awaryjność, czy też konieczność częstych uruchomień nie wpływała negatywnie na ekonomię produkcji. Rozważyć należy zatem jaką część rozproszonego rynku ciepła można zastąpić ciepłem systemowym i wykorzystaniem energii elektrycznej dla celów grzewczych, przyczyniając się jednocześnie do eliminacji niskiej emisji i polepszenia ekonomiki pracy nowych bloków energetycznych poprzez dociążenie ich pracy w dolinach nocnych.
Rok 2018 w energetyce i co dalej? Miniony rok był niezwykle obfity w wydarzenia i rozstrzygnięcia ważne dla polskiej energetyki. Prześledźmy najważniejsze wydarzenia i wprowadzone regulacje.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.