W ostatnim czasie zmienia się podejście do zarządzania pracownikami. Pojawiają się systemy, których zadaniem jest ocena jakości ich pracy. Nawet, jeśli pracownicy robią "to samo", to nie "tak samo". Jak dokonać takiej oceny i jak się za nią zabrać?
O potrzebie szkoleń, podnoszeniu własnych umiejętności i rozwoju zawodowym jako wyzwaniach współczesnego rynku pracy czy też osobistych aspiracjach doskonalenia kompetencji nie trzeba przekonywać. Obecnie spółki wodociągowe nie podchodzą do tematu szkoleń z pytaniem "czy" tylko "jak" i nie jest to bynajmniej kwestia przypadku.
We wrześniu 2004 rozpoczyna działalność nowy serwis branżowy wodkaneko.pl - przeznaczony dla firm i specjalistów zwiazanych z branżą wodociągowo-kanalizacyjną oraz ochroną środowiska stosowaną w przemyśle. Dotychczasowe powodzenie Serwisu automatyka.pl, który na trwałe wpisał się w krajobraz branży automatyki przemysłowej, potwierdza potrzebę istnienia tego typu rozwiązań. Internetowy serwis branżowy to dzisiaj sprawdzony model platformy informacyjnej, która zapewnia firmom i specjalistom powiązanym z branżami specjalistycznymi uporządkowaną informację o rynku oraz ułatwia nazywanie kontaktów handlowych.
Od pewnego czasu w branży wodociągowo-kanalizacyjnej widoczny jest wzrost zainteresowania tematyką dotyczącą ewentualnego wprowadzenia regulatora zewnętrznego, który - w miejsce organów gminy - określałby warunki świadczenia usług w tym obszarze.
Ledwie branża wodociągowo-kanalizacyjna zdążyła ochłonąć po wakacyjnej zmianie tych przepisów ustawy branżowej (9 sierpnia br. weszły w życie przepisy Ustawy z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw), które dotyczą wieloletnich planów rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, a już na legislacyjnym horyzoncie pojawiło się widmo kolejnych zmian związanych z konieczną transpozycją do rodzimego systemu przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (dalej: dyrektywa).
Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi budzą w ostatnim czasie wiele kontrowersji. Trudno się temu dziwić wobec podwyżek opłaty śmieciowej, na które decydują się kolejne miasta. Nic zatem dziwnego, że wiele z nich próbuje uszczelnić system poprzez wdrożenie opłat ustalanych w oparciu o ilość zużytej wody. Czy nowe przepisy odwrócą ten trend?