Jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku urabianie kopalin odbywało się w sposób bardzo prymitywny. Były to czasy, w których dokonano wielu odstrzałów komór i zaczęto szeroko wprowadzać urabianie materiałem wybuchowym umieszczanym w otworach wiertniczych. Miało to szereg zalet, jak i wad, a o ich rentowności decydowała szeroko rozumiana urabialność skały.
Wprowadzenie w latach 50. XX w. wiertnicy linowo-udarowej URALEC BU-20-2 było znacznym osiągnięciem w mechanizacji procesu urabiania w kamieniołomach. W 1. części artykułu opisano m.in. budowę i zasadę pracy wiertnicy. W niniejszym artykule opisano wydajność wiertnicy w praktyce, m.in. w kamieniołomie wapienia Czatkowice.
Efektywność procesu wiercenia oraz jego ilościową i jakościową ocenę określają wskaźniki wiercenia, z których można wymienić: prędkość mechaniczną wiercenia, posuw jednostkowy przypadający na jeden obrót narzędzia oraz energię właściwą procesu wiercenia. W artykule przeprowadzono analizę wydajności wiertnic, scharakteryzowano mechaniczną prędkość wiercenia i obliczanie wydajności metodą uproszczoną.
Patrząc na szybki rozwój techniki wiercenia w kamieniołomach trudno jest zapomnieć lata 50. XX w., kiedy wprowadzenie wiertnicy linowo-udarowej URALEC BU-20-2 było szczytowym osiągnięciem w mechanizacji procesu urabiania w kamieniołomach. Artykuł ukazuje i przypomina pracę maszyn wiertniczych w kopalniach eksploatujących skały zwięzłe i bardzo zwięzłe drugiej połowy XX wieku.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.