Choć gniazdowanie na dachach jest powszechne u niektórych gatunków dużych mew, to u mewy białogłowej Larus cachinnans wciąż pozostaje zjawiskiem rzadkim. Znane są tylko pojedyncze przypadki takiego gniazdowania tego gatunku w Europie. Pierwsze stwierdzenie lęgów na dachach w Polsce miało miejsce w Warszawie w roku 2018 . Mewy białogłowe gniazdowały tam na 6-piętrowym budynku mieszkalnym w kolonii mieszanej razem z mewami srebrzystą L. argentatus, romańską L. michahellis i żółtonogą L. fuscus. Inna kolonia na dachu, gdzie gniazdowały mewy białogłowe, została znaleziona w tym samym roku w Warszawie na hali produkcyjnej. W artykule opisujemy osiem innych, znanych nam przypadków z Europy, gdzie potwierdzono gniazdowanie tego gatunku na dachach. Wybieranie tego typu siedliska do gniazdowania wydaje się być efektywną strategią dla mew. Przewidujemy, że zjawisko zasiedlania dachów budynków będzie coraz częstsze, nie tyko w Polsce, ale też w Europie.
The species composition of mesostigmatid mites in the red-backed shrike Lanius collurio and great grey shrike Lanius excubitor nests was studied in the Wielkopolska Region (Central Poland). Totally 15 samples (bird nests) were collected in May 1999. As a result of that study 81 mites were identified and classified to 13 species. The most numerous species was Alliphis halleri.
PL
Zbadano skład gatunkowy roztoczy z rzędu Mesostigmata w gniazdach gąsiorka i srokosza w regionie Wielkopolski (centralna Polska). Łącznie zebrano 15 prób (ptasich gniazd) w maju 1999 roku. Wynikiem tych badań była identyfikacja i klasyfikacja 81 osobników przynależących do 13 gatunków. Najliczniejszym gatunkiem był Alliphis halleri.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.