Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  bioodpady komunalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Dotychczas zbierane selektywnie frakcje surowcowe: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne stanowią mniej niż 50% strumienia odpadów, nawet po doliczeniu frakcji wielomateriałowej, która jest zbierana wspólnie z tworzywami sztucznymi. Staje się więc oczywiste, że nie jest możliwe osiągnięcie wysokich poziomów recyklingu odpadów bez nowoczesnej selektywnej zbiórki bioodpadów i biorecyklingu. Na pierwszy plan zaczyna wysuwać się pytanie, jak to zrobić. Jak zachęcić mieszkańców do selektywnego zbierania bioodpadów? Jest wiele prób i przykładów selektywnego zbierania bioodpadów, które jednak często ograniczają się tylko do zamkniętych grup i obszarów. Trudno wskazać, że gdzieś udało się osiągnąć powszechną akceptację selektywnego zbierania bioodpadów. Z dużym prawdopodobieństwem możemy przyjąć, że poziom akceptacji nowego modelu segregowania bioodpadów będzie zgodny z opracowanymi przez ekonomistów modelami akceptacji nowych technologii i rozwiązań, które zostały potwierdzone wieloma badaniami i analizami.
|
|
tom nr 10
43--48
PL
W Polsce istnieje obecnie 10 biogazowni przetwarzających bioodpady komunalne. 4 z nich działają na terenie Wielkopolski: w Suchym Lesie pod Poznaniem, w Wielkopolskim Centrum Recyklingu Jarocin, w "Orlim Stawie” pod Kaliszem oraz w Trzebani pod Lesznem.
|
|
tom nr 12
38--39
PL
Odbiór odpadów biodegradowalnych w wielu polskich gminach będzie wstrzymany na okres zimowy. Tłumaczy się to tym, że zimą nie odbiera się liści i innych odpadów zielonych z posesji mieszkańców, ponieważ ich nie ma. Bioodpady to jednak także resztki kuchenne wytwarzane w domach, które - zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - powinny trafiać do brązowych pojemników na odpady biodegradowalne.
PL
Choć w ustawie o odpadach zmieniona została definicja rozróżniająca odpady zielone od bioodpadów, nie rozwiązuje to problemu organizacyjnego i technologicznego w zakresie osobnego traktowania odpadów z ogrodów i pochodzących z kuchni. Jednak w połączeniu z likwidacją regionalizacji dla tego typu odpadów daje to nadzieję na efektywniejsze ich zagospodarowywanie, także w kontekście zasady bliskości. Jak gminy powinny zająć się kwestią bioodpadów, by to zagospodarowanie było skuteczne?
PL
W artykule przedstawiono i dokonano oceny technologii pozyskiwania biogazu opartej na wspólnej fermentacji osadów ściekowych i biofrakcji z odpadów komunalnych w Puławach. W wyniku zastosowania analizowanej technologii uzyskano znaczące efekty ekonomiczne i ekologiczne w tym przedłużenie okresu eksploatacji składowiska odpadów komunalnych.
EN
In the article they introduced and made an appraisal of the technology of recruiting the biogas based on the shared fermentation of sewage deposits and of the bifurcation of council waste in Puławy. As a result of applying analyzed technology meaning economic and ecological effects were obtained and prolonging the operating period of the stockpile of council waste.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.