Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  biogazownia rolnicza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
PL
Rynek biogazu rolniczego w Polsce znajduje się obecnie w fazie wzrostu, a potencjał Polski w tym zakresie, zdaniem specjalistów, porównywalny jest z niemieckim. Należy zaznaczyć, że większość dotychczas zrealizowanych w Polsce instalacji do produkcji biogazu rolniczego wykonana została metodą lerning-by-doing.
PL
Jednym z elementów zrealizowania nadrzędnego celu UE, czyli osiągnięcia neutralności klimatycznej, jest wdrażanie gospodarki obiegu zamkniętego. Jej przykładem są biogazownie rolnicze, pozwalające na wydłużenie cyklu życia tych produktów, które w modelu bez biogazowni stanowiłyby odpad.
PL
Jako substraty do produkcji biogazu rolniczego mogą być stosowane substancje organiczne, pochodzące z działalności rolniczej i/lub z produkcji przemysłowej.
PL
Elektrownie biogazowe stanowią w Polsce i na świecie coraz bardziej popularne źródło energii odnawialnej. Obok instalacji funkcjonujących przy oczyszczalniach ścieków oraz składowiskach odpadów jednym z typów elektrowni biogazowych są biogazownie rolnicze.
PL
Obecnie obserwujemy wyraźny trend zwiększonego zainteresowania Odnawialnymi Źródłami Energii (OZE), które nie tylko zapewniają dostęp do różnych postaci energii, ale w sposób pośredni lub bezpośredni, proekologicznie oddziałują na środowisko naturalne. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż wykorzystanie zasobów „zielonej energii” ma swój udział w bilansie energetycznym, co w efekcie wywiera bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo energetyczne lub jego brak. Dodatkowo biorąc pod uwagę, zdefiniowaną przez ekonomistów, ograniczoność zasobów naturalnych przy jednoczesnym nieograniczeniu ludzkich potrzeb, wytycza kierunki poszukiwań dodatkowych źródeł energii.
13
Content available Biogas as engine fuel
80%
EN
The article presents the current state and prospects for development of biogas in Poland. It presents the potential for biogas production in Poland from agricultural biogas plants, biogas recovery in landfills and biogas recovery plant at the sewage treatment plants. The potential of biogas production in Sweden is described as well. The status and prospects for development of biogas in Poland in relation to the Swedish experience were presented. The results of ecological studies on the use of biogas (biomethane) to power city buses engines were identified.
PL
W artykule przedstawiono stan aktualny i perspektywy rozwoju biogazu w Polsce, a także potencjał produkcji biogazu w Polsce z biogazowni rolniczych, instalacji odzysku biogazu przy wysypiskach odpadów oraz z instalacji odzysku biogazu przy oczyszczalniach ścieków. Określono również potencjał produkcyjny biogazu w Szwecji. Zaprezentowano stan i perspektywy rozwoju biogazu w Polsce w odniesieniu do szwedzkich doświadczeń. Przedstawiono wyniki badań ekologicznych nad zastosowaniem biogazu (biometanu) do zasilania silników autobusów miejskich.
PL
Zainteresowanie inwestycjami w odnawialne źródła energii w Polsce stale wzrasta. Niestety, fakt ten nie idzie w parze ze wzrostem ilości dotacji na tego rodzaju przedsięwzięcia.
PL
W celu zrealizowania określonego w unijnej dyrektywie celu 15-procentowego udziału OZE w finalnym zużyciu energii w Polsce przewiduje się m.in. wykorzystanie biomasy z uprawy roślin poprzez spalanie w elektrociepłowniach oraz fermentację w biogazowniach rolniczych. Planowane jest również zagospodarowanie substratów odpadowych, w tym także pozanormatywnych ziaren zbóż.
PL
Celem artykułu jest wyznaczenie powiatów charakteryzujących się najkorzystniejszymi uwarunkowaniami dla integracji producentów substratów energetycznych w województwie wielkopolskim. Integracja producentów substratów energetycznych może przebiegać poprzez zawiązywanie celowych grup producenckich powołanych dla obrotu produktami energetycznymi lub stanowić dodatkową działalność dla grup zorganizowanych ze względu na produkt główny. Istotnym elementem wykorzystania substratów energetycznych jest biogazownia rolnicza, która może być integracyjną częścią grupy producenckiej, a w przypadku grup o profilu energetycznym stanowi podstawę jej funkcjonowania. W oparciu o syntetyczny wskaźnik określono uwarunkowania poszczególnych powiatów dla integracji producentów substratów. Najkorzystniejszym poziomem uwarunkowań charakteryzuje się grupa 11 powiatów w centrum województwa, na północ i południe od Poznania.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.