Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  bezpieczeństwo wybuchowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Ochrona przed wybuchem pyłów – wprowadzenie
100%
PL
Niniejsze opracowanie objaśnia ważniejsze terminy oraz zjawiska związane z zagrożeniem wybuchowym wywołanym obecnością w procesie palnych i wybuchowych pyłów. Autor przedstawia również podstawy prawne, będące punktem wyjścia do poprawy bezpieczeństwa wybuchowego w zakładach przemysłowych oraz – opracowany na ich podstawie – Dedykowany Systemu Bezpieczeństwa Wybuchowego.
2
Content available remote Wymogi dla urządzeń przeznaczonych do pracy w strefach zagrożonych wybuchem
100%
PL
Produkty przeznaczone na rynek Unii Europejskiej muszą spełniać zasadnicze wymagania wszystkich odnoszących się do nich dyrektyw Nowego oraz Globalnego Podejścia (w tym dyrektywy ATEX 95). Za identyfikację dyrektyw odnoszących się do danego produktu odpowiedzialny jest producent (lub upoważniony przez producenta przedstawiciel). Również na nim spoczywa odpowiedzialność za przeprowadzenie oceny zgodności produktu z poszczególnymi dyrektywami. Jeśli w dyrektywie nie podano inaczej, to przy ocenie zgodności dopuszcza się stosowanie innych specyfikacji niż zharmonizowane z nią normy. Należy jednak pamiętać, iż stosowanie tych ostatnich jest zalecane.
PL
Wyładowanie elektrostatyczne jest jednym z potencjalnych źródeł zapłonu. Zależnie od jego rodzaju, co przekłada się na wydzieloną do otoczenia energię, zdolne jest do zapalenia większości mieszanin pyłów palnych i wszystkich mieszanin gazów i par cieczy palnych z powietrzem. W ramach środków stosowanych w ochronie przed wybuchem ogranicza się możliwość powstania efektywnych źródeł zapłonu. Wpływ na to może mieć wilgotność otoczenia. Celem niniejszego artykułu jest zbadanie wpływu wilgotności otoczenia na rezystywność i czas zaniku ładunku wybranych próbek pyłów biomasy stosowanych do celów m.in. energetycznych. Zmiana parametrów wilgotności wpływać będzie znacząco na poziom zagrożenia wybuchowego.
EN
Electrostatic discharge is one of the potential sources of ignition. Depending on its type, which translates into the energy emitted to the environment, it is capable of igniting most mixtures of combustible dust with air and all mixtures of gases and vapours of combustible liquids with air. As part of the measures used in the protection against explosion, attempts are undertaken to limit the possibility of creating effective ignition sources. This may depend on ambient humidity. The aim of this study is to investigate the effect of ambient humidity on the resistivity and charge decay time of selected biomass dust samples used among others for purposes of related to energy. Changing the humidity parameters can significantly affect the level of explosion hazard.
PL
W artykule omówiono wybrane problemy techniczne i procesowe układów nawęglania oraz instalacji biomasy w energetyce w aspekcie zapewnienia bezpieczeństwa procesowego i wybuchowego (konstruktywna ochrona przed wybuchem). Przedstawiono zagrożenia, które niosą za sobą zanieczyszczenia zawarte w surowcach dostarczanych do układów nawęglania i instalacji przyjęcia biomasy leśnej. Omówiono wady i zalety konstruktywnych technik zabezpieczenia przed wybuchem w przypadku ich stosowania do zabezpieczenia silosów i zbiorników magazynowych oraz instalacji odpylania (filtry). Materiał zawiera ponadto wyjaśnienie znaczenia odpylania/aspiracji w układach nawęglania i instalacjach biomasy oraz praktyczne znaczenie wybranych parametrów palności i wybuchowości pyłów węgli i biomasy. Omówiono również racjonalne techniki zabezpieczenia młynów wentylatorowych (mielenie węgla brunatnego), walcowo-misowych i kulowo-misowych zespołów młynowych (mielenie węgla kamiennego, węgla kamiennego i biomasy - współspalanie).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.