Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  bezpieczeństwo systemów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Integralnym elementem procesu transportu kolejowego jest proces kierowania ruchem. Obecnie sieć kolejowa wyposażona jest w różnego rodzaju urządzenia sterowania ruchem, począwszy od kluczowych, a skończywszy na komputerowych. Celowe jest zatem określenie kierunków w jakich powinien nastąpić dalszy rozwój wymienionych systemów. Jednym z rozwiązań jest dążenie do stosowania systemów jednolitych technologicznie.
EN
The process of train traffic control is the integral part of rail transport process. At present railways are equipped with different kind of signalling devices starting from mechanical, and having finished on electronic interlocking systems. Purposeful is qualification of directions that development of such systems should follow. Proposed solution is to control the track network using systems technologically uniformed.
PL
System bankowy jest jednym z kluczowych elementów gospodarki, odpowiadając za sprawność jej finansowania. W obecnych czasach bankowość wspomagana jest coraz dogłębniej przez nowoczesne środki techniki - przede wszystkim rozliczne systemy teleinformatyczne automatyzujące prace banków. Pozwala to na realizowanie zwiększających się wolumenów transakcji w coraz szybszym tempie, wpływając tym samym na szybszy obieg finansów w gospodarce. Równocześnie jednak wzrastają wymagania stawiane w stosunku do zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa systemu bankowego. Odpowiednia polityka bezpieczeństwa, którą banki powinny wypracować, charakteryzuje się różnorodnymi tematami, ma rozliczne aspekty i powinna być realizowana systemowo oraz w skoordynowany sposób. Wdrażane systemy zabezpieczeń powinny równocześnie nadążać za burzliwie rozwijającymi się technologiami teleinformatycznymi, które będą radykalnie zmieniały oblicze tradycyjnej bankowości.
3
Content available Propozycja "utwardzenia" systemu operacyjnego AS/400
100%
PL
W artykule przedstawiono ogólne informacje na temat bezpieczeństwa systemu AS/400. Omówiono poziomy bezpieczeństwa, rodzaje profili użytkownika wraz z uprawnieniami, zaproponowano trzy modele autoryzacji orza wartości zmiennych systemowych bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
PL
Artykuł przedstawia podstawowe zadania i podzespoły systemów kontroli dostępu oraz pokazuje przykładowe rozwiązania, również w wersji sieciowej. Nakreślone są kierunki rozwoju tych systemów, a także problemy związane z ich integracją z innymi systemami.
5
Content available Ochrona sieci lokalnej za pomocą zapory sieciowej
80%
PL
W dobie wzrastającego zagrożenia systemów sieciowych coraz większe zainteresowanie budzą różne mechanizmy mające na celu zwiększenie stopnia bezpieczeństwa systemów. Jednym z takich mechanizmów jest zapora sieciowa (ang. firewall). W artykule omówiono ogólne zasady budowy zapory sieciowej i podstawowe schematy organizacyjne. Przedstawiono mechanizmy dostępne w systemie operacyjnym Linux, które umożliwiają zbudowanie zapory w oparciu o ten system. Zamieszczono przykłady konfiguracji zapory wykorzystującej system Linux. W końcowej części opracowania przedstawiono opisy kilku oferowanych na rynku rozwiązań komercyjnych.
PL
Trudno przecenić rolę systemów i sieci komputerowych w społeczeństwie informacyjnym, w którym dziś żyjemy. Informacja stała się dobrem bardzo wartościowym. Co więcej, jest ona wartościowym towarem. Środkiem do jej przetwarzania, udostępniania, upowszechniania i wykorzystywania za pomocą różnego rodzaju usług są złożone systemy informatyczne z wzajemnymi połączeniami informacyjnymi. Rolę środowiska sieciowego tych systemów pełni obecnie Internet - sieć o zasięgu globalnym. Niestety, powszechność Internetu spowodowała poważny, stały wzrost zagrożenia zarówno dla informacji cyrkulujących w Internecie, jak i zagrożenia bezpieczeństwa infrastruktury i zasobów sieci intranetowych, włączonych do Internetu. Jednym z wielu sposobów zwiększenia bezpieczeństwa sieciowego intranetów jest zastosowanie w nich tzw. Zapór ogniowych, czyli systemów firewall. Tematykę systemów firewallowych potraktujemy bardzo praktycznie, analizując jedną z istniejących, typowych instalacji. Praktyczne zagadnienia projektowania zapór ogniowych i budowy chronionych instalacji sieciowych postaramy się omówić niedługo w innym artykule.
PL
Kontynuując rozważania o instalacjach firewallowych, rozpoczęte w artykule Instalacje firewallowe w poprzednim numerze Informatyki, gdzie zastosowaliśmy podejście analityczne do pewnej istniejącej instalacji, obecnie pokażemy na prostym przykładzie, jak należy projektować tego rodzaju instalacje. Z konieczności opis ten będzie raczej szkicem metodyki projektowej. Jak poprzednio, do zagadnień systemów i instalacji 'ścian ogniowych' zastosujemy podejście praktyczne, opisując kilka strukturalno-funkcjonalnych wariantów projektowych budowy prostej i stosunkowo taniej instalacji dla nieskomplikowanego wycinka sieci intranetowej.
PL
W pracy zidentyfikowano i przeanalizowano zagrożenia bezpieczeństwa systemów rozrządzania grawitacyjnego wynikające z niedokładnych obliczeń jednostkowych oporów wagonów od łuków poziomych.
EN
Threats are identified and analysed to safety of gravitational marshalling systems in effect of inaccurate calculations of unit wagon resistances along horizontal arcs.
PL
Według najnowszych badań około 90% wszystkich systemów komputerowych to bazy danych. Większość pozostałych aplikacji stanowi środowisko ułatwiające pracę i rozszerzające możliwości mechanizmu magazynującego i przetwarzającego informacje. Dostanie się w niepowołane ręce poufnej zawartości baz danych, mającej częstokroć kluczowe znaczenie dla strategii korporacji, może stanowić całkiem realne zagrożenie. Dlatego bezpieczeństwo tych systemów powinno być stawiane na równi z takimi ich parametrami jak wydajność i funkcjonalność.
PL
Wykorzystanie systemu WWW (World Wide Web) do celów komercyjnych i dystrybucji informacji poufnej nakłada na organizację obowiązek ochrony komunikacji i zabezpieczenia danych transportowanych w sieci publicznej. W przeciwnym razie organizacja narażona jest na straty finansowe, utratę reputacji i wiarygodność oraz sankcje prawne. Im większa jest ranga organizacji tym większe ryzyko ataków przestępców komputerowych, którzy mogą działać we własnym imieniu bądź na zlecenie konkurencji, służb wywiadowczych i szpiegowskich w celu przejęcia informacji o charakterze strategicznym (np. kradzież technologii, dzięki której firma dominuje na rynku) lub załamania działalności organizacji przez zorganizowany atak na jej system informatyczny.
PL
Artykuł omawia podstawowe aspekty problemu archiwizowania dokumentów elektronicznych, kładąc nacisk na dokumenty zabezpieczone za pomocą mechanizmów silnej kryptografii. Krótko przedstawia zastosowanie metod kryptograficznych do ochrony dokumentów elektronicznych, rodzaje archiwów oraz metody ich fizycznej ochrony. Omawia problemy związane z archiwizowaniem dokumentów zabezpieczonych, archiwizację wieloletnia i datowanie dokumentów elektronicznych.
PL
Tekst poniższy omawia zagadnienia związane z kartami elektronicznymi ich zabezpieczeniami, metodami łamania zabezpieczeń i bezpieczeństwem systemów, których elementem składowym jest karta elektroniczna. Omawiane zagadnienia niezwykle rzadko wystęują w literaturze, a są istotnymi elementami systemu, który powinien być odporny na ataki z zewnątrz.
13
Content available remote Bezpieczeństwo systemów i sieci komputerowych
80%
PL
Współczesne systemy i procesy produkcyjne są sterowane przez złożone systemy komputerowe, które coraz częściej są nadzorowane zdalnie lub stanowią element większego systemu połączonego za pomocą sieci komputerowej (także Internetu). W tym kontekście zagadnienia bezpieczeństwa, w sensie odporności na nieuprawnione użycie, stają się jednym z zasadniczych problemów. Artykuł porządkuje zagadnienia bezpieczeństwa spotykane w systemach i sieciach komputerowych, opisuje sposoby rozwiązywania problemów tego typu oraz pokazuje obecne tendencje i aktualne prace z tego zakresu.
EN
The growing demand for connectivity to corporate resources by all users has dramatically altered the approach to network security. As the sophistication of the Internet has increased, issues of transaction security, user authentication, and authorization have taken on greater and greater importance. Devices are becoming increasingly important network components, and users need networking protocols composed of comprehensive, industry-standard security solutions. This paper describes common security-related problems and their place in lowering potential security risks and conclude that Security has never been more important then today.
PL
Wzrost inwestycji w krajach europejskich, związanych z budową źródeł fotowoltaicznych, spowodował duże obawy operatorów ze względu na ryzyko zakłóceń w pracy systemów energetycznych podczas zaćmienia Słońca. Zespół specjalistów powołany przy ENTSO-E oszacował skalę problemu oraz ustalił zakres przewidywanych zmian w wytwarzaniu energii fotowoltaicznej podczas zaćmienia i związany z tym wpływ na warunki bezpieczeństwa systemów. Zastosowanie się do zarekomendowanych przez zespół środków zaradczych, w tym wykorzystanie poszerzonego pasma regulacji wtórnej mocy, spowodowało, że efekt zaćmienia nie wywołał stanów zagrożenia bezpieczeństwa systemów. Tym samym nie doszło do przeciążeń linii przesyłowych, mogących przerodzić się w awarię systemową o szerokim zasięgu. Artykuł zawiera informacje o metodzie szacowania wpływu zaćmienia na zmiany wytwarzania mocy przez źródła fotowoltaiczne wraz z opisem jego przebiegu i wnioskami na temat przygotowań do pracy systemów w dniu 20 marca 2015 r.
EN
The increase in investments in European countries, related to the construction of photovoltaic sources, has caused great concern operators due to the risk of interference in the work of the energy systems during a solar eclipse. A team of specialists appointed by ENTSO-E estimated the scale of the problem and established a range of anticipated changes in the production of photovoltaic energy during an eclipse and the associated impact on the conditions of security systems. Adherence to recommended by the team of remedies, including using wider bandwidth of secondary control power caused that the effect of the eclipse does not threatened secure of energy system. To the above, there was no overloading of the transmission lines, which could lead to system failure in wide area. The article includes information about the method of estimating the impact of eclipse on changing the power generation by photovoltaic sources together with a description of the course and conclusions on the preparations for systems operation on 20.03.2015.
15
Content available remote Diagnozowanie, genezowanie i prognozowanie wskaźników bezpieczeństwa.
60%
PL
W pracy opisano metodę diagnozowania stanu, genezowanie i prognozowanie wskaźników bezpieczeństwa w zastosowaniu do problemów bezpieczeństwa lotów. Aplikacją metody może być ocena skuteczności działań profilaktycznych polepszających stan bezpieczeństwa badanego systemu C-T-O.
EN
A method of condition diagnosing, of finding genesis and forecasting the safety rates has been described in the paper to be then applied to solve the flight safety problems. With the examination of the rates that describe the level of safety as a tool, it is possible to study the trend of their changes against an independent variable, e.g. time, a number of objects, a performace parameter (the distance covered, the number of passengers or the cargo carried). Periodic changes become known. The study is aimed at either finding the causes of favourable changes, or avoiding unfavourable charges by means of effective prevention. A kind of a function closely related with safety has been defined and labelled the accident function (FW). The FW function together with the estimated rates of average losses enable the safety level (as measured with some selected rate, e.g. the number of aircraft/air crew losses) to be estimated - forecasted. The FW function affords possibilities for following the changes in mean values, the long - and the short-term changes, the susceptibility of a selected parameter to changes within some definite time intervals. Correlation methods, interval functions, and trends of parameters relative changes in the logarithmic scale have been applied to the above-mentioned analyses. The method can be applied, e.g. to evaluate preventive actions carried out to improve safety of the C-T-O (Man-Engineering Products-Environment) system.
PL
Artykuł zawiera omówienie struktury systemu bezpieczności oraz syntezę metodyki diagnozowania bezpieczności tego systemu. Proponowana metodyka opiera się na pojęciu potencjalności bezpiecznościowej jako wielkości dozorowanej oraz na pojęciach potencjału dysponowanego i potencjału wymaganego jako wielkościach kryterialnych w procesie dozorowania bezpiecznościowego stanu antropotechnicznego. Uzupełnieniem przedstawionej metodyki jest przykład wnioskowania diagnostycznego opartego na analizie przebiegu trajektorii potencjałowo-bezpiecznościowych i relacji pomiędzy nimi. Istotnym elementem przytoczonych rozważań jest propozycja potencjałowo-bezpiecznościowego wskażnika ułatwiającego ocenę właściwości bezpiecznościowych systemu antropotechnicznego w ujęciu ilościowym.
EN
A structure of safety system and synthesis of diagnostic method of the system safety are discussed. The proposed method is based on the idea of safety potentiality as the supervised quantity and on the idea of availability potential and required potential as the criteria quantities in the process of safety supervision of the antropotechnical system state. As the complement of the presented method is an example of diagnostic conclusion based on the analysis of the course of potential-safety trajectory and the relation between them. The important element of the presented discussion is potential-safety indicator facilitating assessment of the safety properties of antropotechnical system in a quantity aspect.
PL
Bezpieczeństwo systemów sterowania maszynami jest obecnie oceniane w oparciu o ich niezawodność. W tym względzie nowa Europejska Dyrektywa Maszynowa 2006/42/EC odnosi się do normy EN ISO 13849, która również jest nowa. Zastępuje ona tradycyjną normę EN 954, dotychczas stosowaną w zakresie bezpieczeństwa maszyn, otwierając w ten sposób całkowicie nową perspektywę na sprawy projektowania systemów sterowania.
PL
Omówiono wybrane aspekty bezpieczeństwa urządzeń i systemów stosowanych w elektroenergetyce.
EN
The paper discusses selected safety aspects of eąuipment and systems used in electrical power engineering.
19
60%
PL
Zaproponowane jest wielostanowe podejście do zdefiniowania podstawowych pojęć analizy i diagnozowania bezpieczeństwa systemów. Zdefiniowane są funkcja bezpieczeństwa systemu i funkcja ryzyka systemu. Zdefiniowane są podstawowe struktury wielostanowych systemów elementów z pogarszającymi się stanami bezpieczeństwa. Dla tych systemów wyznaczone są funkcje bezpieczeństwa. Proponowane podejście jest zastosowane do oceny funkcji bezpieczeństwa, funkcji ryzyka oraz innych charakterystyk bezpieczeństwa systemu transportu rurociągowego, kabla energetycznego oraz liny stalowej.
EN
A multi-state approach to defining basic notions of the system safety analysis and diagnosis is proposed. A system safety function and a system risk function are defined. Basic safety structures of multi-state systems of components with degrading safety states are defined. For these systems the multi-state safety functions are determined. The proposed approach is applied to the evaluation of safety functions, risk functions and other safety characteristics of a piping transportation system, an energetic cable and a steel rope.
PL
Pojęcie Bezpieczeństwa Funkcjonalnego utrwaliło się po publikacji normy IEC 61508. Nie stanowi ona jednak zbioru wytycznych dla konstruktorów maszyn. W praktyce czują się oni raczej konfrontowani z - częściowo sprzecznymi z nią - wymaganiami rozmaitych innych norm. Niniejszy artykuł ma na celu dostarczenie wyjaśnień i pomocy w tej kwestii.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.