Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  bezpieczeństwo europejskie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
100%
|
|
tom Nr 2
49--54
PL
Kontrowersje europejsko-amerykańskie trwale wpisują się w historię stosunków transatlantyckich. Pierwsza połowa lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku w historii tych relacji stanowi istotny okres w kontekście trwającego procesu integracji zachodnioeuropejskiej. Konfrontacyjna polityka administracji amerykańskiej względem Związku Radzieckiego nie bez wpływu pozostawała na poczucie bezpieczeństwa Europejczyków i wpływała w sposób istotny na trwającą dyskusję nad kształtem przyszłej Unii Europejskiej. Poczucie zagrożenia z przyjętego kursu amerykańskiej polityki względem Europy stało się jedną z zasadniczych przesłanek powodujących proces rewitalizacji europejskiej organizacji bezpieczeństwa i obrony jaką była Unia Zachodnioeuropejska. Po dwudziestu latach transatlantyckich kontrowersji zachodnioeuropejscy politycy zdecydowali się na istotny krok w kierunku wyeksponowania własnej, europejskiej tożsamości w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.. Amerykańska polityka europejska była istotnym argumentem za przewartościowaniem stosunku wielu europejskich polityków w kwestiach bezpieczeństwa europejskiego.
|
|
nr 4(24)
15
EN
In this paper, the author presents the results of her research into security threats to the European Union member states issued by the Russian Federation. The main purpose of the paper is to show the dangers resulting from Russia’s imperialist ambitions, its expansive foreign policy, and its influence on the European countries. Moreover, the author also discusses the possibilities of preventing these threats. The paper analyses the relations between Russia and the European Union, and discusses the possibilities that the Common Security and Defense Policy provides for the European countries.
3
Content available remote The importance of the Mediterranean region for European security
75%
|
|
tom R. 1, Nr 1
215--227
EN
Problemy bezpieczeństwa w regionie śródziemnomorskim pozostają w ścisłym związku z problemami bezpieczeństwa i współpracy w Europie. Wynika to z tego, że obszar ten znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Unii Europejskiej, zaś jego problemy (brak pokoju i stabilności) wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo w Europie. Z tego punktu widzenia basen Morza Śródziemnego jest dla UE wielkim wyzwaniem (szczególnie po 11 września 2001 roku). Z geopolitycznego punktu widzenia jest on obszarem możliwości dla UE oraz potwierdzeniem jej zdolności oddziaływania na arenie międzynarodowej. Mówiąc o bezpieczeństwie w regionie śródziemnomorskim w kontekście bezpieczeństwa europejskiego, należy także wspomnieć o bezpieczeństwie energetycznym. Niepowodzenia procesu barcelońskiego wskazały na brak efektywnej, unijnej strategii partnerstwa dla regionu. Złożoność szeroko rozumianego bezpieczeństwa w regionie Morza Śródziemnego sprawia, że powstaje duża luka między „zdolnościami a oczekiwaniami” w dialogu politycznym. O tym, jak trudno w regionie śródziemnomorskim tworzyć efektywny dialog polityczny, świadczą zakończone niepowodzeniem prace nad przyjęciem wspólnej Eurośródziemnomorskiej Karty dla Pokoju i Stabilności. Aby uniknąć nieefektywności procesu barcelońskiego (brak jego symetrii i równowagi), UE musi wyciągnąć konstruktywne wnioski z błędów popełnionych w przeszłości, by przyszłe stosunki eurośródziemnomorskie miały lepsze warunki rozwoju. W tym kontekście szansą jest nowa inicjatywa Unii dla Śródziemnomorza.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.