Występowanie organizmów nitkowatych i problemy eksploatacyjne z tym związane nie są zjawiskiem nowym i dotyczą oczyszczalni zarówno komunalnych, jak i przemysłowych. Chociaż od ponad 30 lat na świecie i od ponad 10 lat w Polsce prowadzi się intensywne badania związane z identyfikacją poszczególnych typów oraz sposobem ich inaktywacji, to nie opracowano jeszcze skutecznej metody, która pozwalałaby na zwalczanie wszystkich znanych bakterii nitkowatych.
Gminna oczyszczalnia w Tłuczewie umożliwia biologiczne, zintegrowane usuwanie związków organicznych, azotu i fosforu w niskoobciążonym procesie osadu czynnego. Ścieki oczyszczone odprowadzane są do Łeby, która po ok. 90 km wpada do jeziora Łebsko leżącego na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.
Gminna oczyszczalnia w Kielnie umożliwia biologiczne, zintegrowane usuwanie związków organicznych, azotu i fosforu w niskoobciążonym procesie osadu czynnego. Jej prawidłowe funkcjonowanie ma znaczenie dla jakości wody w zlewni rzeki Raduni, będącej jednym ze źródeł zaopatrzenia Gdańska w wodę pitną.
Centralna Oczyszczalnia Ścieków w Gliwicach jest mechaniczno-biologiczną oczyszczalnią z chemicznym wspomaganiem usuwania fosforu, beztlenową stabilizacją osadu oraz odzyskiem biogazu dla celów energetycznych i cieplnych. Oddana została do eksploatacji w czerwcu 2002 r.