Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 111

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  automatyzacja produkcji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Tajemnica skutecznych wdrożeń systemów automatyki
100%
PL
Jakiś czas temu w jednym z pism branżowych można było przeczytać, że tylko około 30 % wszystkich wdrożeń systemów informatycznych kończy się sukcesem. Sukces oznacza oddanie do użytkowania, w przewidzianym terminie i kosztach, systemu pełniącego wymagane przez uzytkownika funkcje. Czy taki los ma spotykać także systemy wdrażane w przemyśle lub przedsiębiorstwach produkcyjnych? Jakie czynniki wpływają na sukces lub porażkę wdrożenia systemu informatycznego lub automatyki w firmie? Są to pytania, na które odpowiedzi istnieją, a tylko od osób zaangażowanych w proces wdrożeniowy zależy, czy skorzystają z tej wiedzy.
2
Content available remote Dobór oprogramowania do modelowania i symulacji procesów wytwarzania
100%
|
2006
|
tom R. 10, nr 1
10-17
PL
Ogromne zapotrzebowanie na programy symulacyjne powoduje ich ciągły rozwój, ale także coraz większą różnorodność oprogramowania i zwiększanie dostępnych na rynku systemów symulacyjnych. Jest to bardzo pozytywne zjawisko, lecz niestety także "niebezpieczne" dla użytkownika, który w trakcie poszukiwania odpowiedniego systemu może się w tym gąszczu zagubić. Powstaje pytanie, który z dostępnych programów jest dla danego zakładu najlepszy, aby poniesione nakłady zostały należycie wykorzystane. Artykuł jest próbą odpowiedzi na to pytanie.
3
Content available remote Roboty dozujące I&J Fisnar
100%
|
2006
|
tom R. 10, nr 4
33-33
PL
Wzrost wydajności produkcji opiera się na automatyzacji procesów wytwarzania. Początkowo automatyzacja i robotyzacja umożliwiały prowadzenie pracy wielozmianowej przy minimalnym obciążeniu fizycznym pracowników. W efekcie uzyskiwano wzrost wartości współczynnika jarzenia łuku będący efektem równoległego montażu elementów do spawania i prowadzenia procesu spawania przez np. robota spawalniczego oraz ograniczenie ilości czasu poświęcanego na przerwy i przestoje. Umożliwiło to m.in. w produkcji seryjnej ustalenie taktu produkcji i czasów wytwarzania.
6
Content available remote Obróbka w pięciu osiach. Raport z rynku frezarek
80%
PL
Sięgając do opublikowanych kilka lat temu raportów obrabiarek CNC i porównując dane dotyczące ówczesnych frezarek pięcioosiowych z oferowanymi dziś maszynami, można zobaczyć postęp jakościowy. Trudno mówić o rewolucji, ale sukcesywny progres w zakresie dokładności, ergonomii czy możliwości obróbkowych jest efektem rozwoju układów sterowania, chłodzenia oraz napędów głównych i napędów wrzecion.
PL
W artykule przedstawiono i omówiono przedsięwzięcia prowadzące do zbudowania nowoczesnego, zautomatyzowanego gniazda lub linii produkcyjnej, z wykorzystaniem typowych pras starszych typów. Przedstawiono przykłady rozwiązań gniazd i linii opracowanych w Instytucie Obróbki Plastycznej w Poznaniu.
EN
The article describes and discusses steps undertaken in order to build a modern, automated production centre or line with the utilization of old, typical presses. Examples of centre and line solutions elaborated by the Metal Forming Institute in Poznań have been presented.
8
Content available remote Optymalizacja pracy maszyn CNC w otoczeniu produkcyjnym
80%
|
2020
|
tom nr 1-2
14--21
PL
Kiedy mowa o optymalizacji pracy maszyn CNC, obszarem, w którym można w najbardziej efektywny sposób doprowadzić do skutecznej optymalizacji, jest poprawa ścieżki ruchu narzędzia z punktu widzenia wybranego parametru. Jednym słowem – optymalizacja programu obróbczego.
9
80%
|
2005
|
tom nr 5
22-26
10
Content available remote Chwytaki z muskułami pneumatycznymi
80%
|
2005
|
tom nr 6
16-19
PL
Chwytanie i manipulacja należą do podstawowych czynności w automatyzacji i robotyzacji produkcji. W celu zapewnienia prawidłowego i pewnego uchwycenia obiektu oraz jego utrzymania niezbędny jest odpowiedni układ kinematyczny i napęd chwytaka pneumatycznego. Mu-skuły pneumatyczne ze względu na swoje właściwości statyczne i dynamiczne znalazły zastosowanie jako nowe elementy napędowe chwytaków. W artykule przedstawiono wybrane przykłady chwytaków z muskułami pneumatycznymi.
|
2020
|
tom nr 3
28--33
PL
Czujniki i przetworniki w systemach automatyki wielu procesów produkcyjnych wykrywają zmiany określonej wartości, która jest mierzona, generując przy tym sygnał wyjściowy o odpowiednich parametrach.
|
2010
|
tom R. 14, nr 2
742-750
PL
Organizacja wewnętrzna procesów produkcyjnych i niezawodność urządzeń technologicznych, wywierają istotny wpływ na jakość życia licznych grup społecznych. W szczególności dotyczy to zintegrowanych i elastycznie programowanych systemów zautomatyzowanej produkcji. W referacie pokazano koncepcję odpowiedzialności społecznej - CSR - z elementami wymiarowania i oceny rezultatów modernizacji procesu technologicznego albo wykonanej inwestycji innowacyjnej w kontekście celów CRS. Zaprezentowano również metodę sekwencyjnego osiągania oczekiwanych rezultatów i pozytywnego oddziaływania w odniesieniu do poprawy warunków pracy w zautomatyzowanym przedsiębiorstwie przemysłowym.
EN
Internal organization of production processes and the reliability of technological equipment, have a significant impact on quality of life for many groups. In particular, this applies to programmable integrated and flexible automated production systems. The paper shows the concept of social responsibility - CSR - with elements of dimensioning and evaluating the results of the modernization process of technological innovation, or made the investment in the context of the purposes of CRS. Also presents a sequential method of achieving the expected results and positive impact in terms of improving working conditions in automated industrial enterprise.
13
Content available remote Roboty autonomiczne - przyszłość nowoczesnego zakładu
80%
PL
Automatyzacja jest nieodzowną częścią naszych czasów, pomaga nam produkować bardziej wydajnie, precyzyjnie i przy niższych kosztach. Jednym z ważniejszych wynalazków w dziedzinie automatyzacji były pojazdy AGV (ang. Automated Guided Vehicles) - pojazdy z automatycznym sterowaniem, które oznaczały przełom w wewnętrznej logistyce wielu firm.
|
2009
|
tom Z. 12
CD-CD
PL
W dziedzinie produkcji sprzętu użytku codziennego, jest coraz większa konkurencja. W związku z tym, zakłady produkujące sprzęt AGD celem zwiększenia wydajności produkcji i dążąc do obniżenia kosztów, coraz częściej wykorzystują różnego rodzaju manipulatory i roboty. Przykładem tego może być zautomatyzowane stanowisko do produkcji obudów do czajników bezprzewodowych, którego schemat przedstawiono na rysunku 1. W skład stanowiska wchodzą następujące urządzenia: - wtryskarka dwukomponentowa do wykonywania obudów (1), - wtryskarka wykonująca pozostałe elementy z tworzywa sztucznego (2), - robot przemysłowy (3), - manipulator (4), - urządzenie do wykonywania nadruków (5), - taśmociąg do przenoszenia obudów (6), - taśmociąg do przenoszenia pozostałych elementów (7), - stanowisko do montażu czajników (8). Z uwagi na organizację procesu produkcyjnego na stanowisku można wyróżnić trzy zespoły. W jednym zespole stanowiska, na dwóch wtryskarkach, wykonywane są obudowy, a następnie na drukarce nanoszone są nadruki. W drugim zespole wykonywane są pozostałe części czajnika: podstawa, mocowanie kabla, pokrywa, osłona czujnika termicznego. W trzeciej części stanowiska wykonuje się montaż gotowego wyrobu. Cykl pracy I zespołu stanowiska przedstawiono na rysunku 2. Tak zautomatyzowane stanowisko pozwala na osiągniecie znacznie wyższej wydajności produkcji oraz zmniejszenie liczby braków. Zastosowanie dwóch wtryskarek do produkcji obudowy powoduje dwukrotne przyspieszenie produkcji czajników bezprzewodowych. Stanowisko zestawiono i uruchomiono w zakładzie przemysłowym. Przedstawione wnioski potwierdziła produkcji.
15
Content available remote Automatyzacja produkcji zaczyna się od oprogramowania
80%
PL
Automatyzacja produkcji stała się wiodącym tematem trzeciej już edycji konferencji User Day zorganizowanej przez firmę Stigo. W tym roku (12-13 czerwca) do Lgoty Murowanej (woj. śląskie) przyjechało aż 40 specjalistów z sektora przemysłu ciężkiego, którzy mieli okazję przekonać się, jak zaawansowane oprogramowanie może wpłynąć na usprawnienie pracy i wzrost wydajności całego przedsiębiorstwa. Ale nie tylko.
|
1999
|
tom Nr 2
37-46
PL
W pracy przedstawiono zespoły i czujniki służące do kontroli procesów transportowych, a zwłaszcza transportu ciągłego. Podano ogólne założenia diagnostyki i monitoringu wybranych parametrów i stanów pracy procesów transportowych. Zwrócono uwagę na przyszłościowe wykorzystanie systemów całościowo ujmujących problemy związane z automatyzacją produkcji i kompleksową diagnostyką oraz monitoringiem maszyn i urządzeń tworzących ciąg produkcyjny i transportowy w kopalni.
17
Content available remote Automatyzacja procesów produkcji elementów betonowych
80%
PL
W pracy prezentowana jest koncepcja oraz praktyczna realizacja idei komputerowo zintegrowanej produkcji na przykładzie zrobotyzowanego stanowiska obróbki przedmiotów klasy wałek [1]. Przedstawiono oprzyrządowanie i oprogramowanie doświadczalno - szkoleniowego stanowiska w zakresie projektowania technologii, harmonogramowania i symulacji przebiegu produkcji, sterowania produkcją oraz kontrolą jakości. Stanowisko to w obecnym kształcie stanowi bazę do badań elementów składowych oprogramowania systemowego i użytkowego oraz laboratorium do praktycznego szkolenia studentów i inżynierów z zakładów przemysłu maszynowego. Realizację idei CIM urzeczywistnia komputerowy obieg informacji od wejścia zamówienia i opracowania konstrukcji, aż do indywidualnego i automatycznego wykonania zlecenia i obejmuje cały przebieg jego realizacji.
EN
The paper presents the idea and practical realization of the computer integrated manufacturing in the example of the robotized stand for machining of the workpieces of shaft - type. Tooling and software of experimental - training stand within design of technology, scheduling, simulation of production, production control and quality control is presented. The stand will realize computerized information circulation, starting from collecting orders, throught product design evaluation up to individual and automated execution of the order. It will cover the entire schedule of organizational, decisiwe and manufacturing operations perforated within a contemporary factory.
20
Content available remote Początki automatyzacji
70%
PL
Automatyzacja produkcji to kierunek rozwoju firm produkcyjnych, który – jak głosi definicja – polega na znacznym ograniczeniu lub całkowitym zastąpieniu ludzkiej pracy fizycznej i umysłowej przez pracę maszyn. Automatyzację w swojej fabryce zapoczątkował Henry Ford, który postanowił zoptymalizować produkcję i obniżyć koszty wytwarzania samochodu. Przeszkolił i ustawił osoby pracujące w jego fabryce tak, aby wykonywały poszczególne i powtarzalne elementy składowe np. silnika czy skrzyni biegów, a nie całe elementy, jak miało to miejsce wcześniej. Założeniem takiej pracy było zwiększenie skali produkcji oraz obniżenie kosztu samochodu tak, by każdego było stać na ten rewolucyjny jak na owe czasy wynalazek. Pozwoliło to Fordowi sprzedawać więcej aut, gdyż wcześniej na taki luksus mogło pozwolić sobie niewielu. Tak zapoczątkowana automatyzacja rozwija się od przełomu lat 30/40 XX w.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.