The mobilization of additional retirement savings is important from the point of view of demographic changes and the increase in pension expenditure in the future. The governments of many countries apply incentives for voluntary retirement saving schemes, mostly in the form of tax reliefs. Unfortunately, these incentives do not significantly increase the number of individuals who save and do not bring vital growth for the economy. What turns out to be more effective is supplemental premium to the contributions made by the members which provides a stronger impulse for additional saving rather than just traditional tax exemptions. The article was concerned with the analysis and evaluation of innovative solutions applied within the framework of KiwiSaver scheme in New Zealand, which consists in the combination of automatic enrolment to the savings program with a strong stimulus to stay within its in the form of the employer’s contributions as well as the subsidies from the state budget.
PL
Mobilizacja dodatkowych oszczędności emerytalnych jest ważna z punktu widzenia zmian demograficznych i wzrostu wydatków emerytalnych w przyszłości. Rządy większości krajów stosują zachęty do dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, głównie w postaci ulg podatkowych. Niestety, zachęty te nie zwiększają zasadniczo liczby osób oszczędzających i nie przynoszą istotnego wzrostu nowych oszczędności w gospodarce. Znacznie bardziej efektywne okazują się dopłaty do składek oszczędzających, które dają mocniejszy impuls do dodatkowego oszczędzania niż tradycyjne zwolnienia podatkowe. Artykuł obejmuje analizę i ocenę nowatorskich rozwiązań stosowanych w ramach systemu KiwiSaver w Nowej Zelandii, które polegają na połączeniu automatycznego zapisu (automatic enrolment) do systemu oszczędzania z silnymi bodźcami do pozostania w nim w postaci dopłat pracodawców i dotacji z budżetu państwa.
Celem artykułu jest analiza wprowadzonych w Polsce w 2019 roku Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) w świetle ekonomii behawioralnej i odpowiedź na pytania, jakie narzędzia tej dziedziny zastosowano przy projektowaniu PPK i na ile skuteczne okazały się, biorąc pod uwagę skalę uczestnictwa w PPK. Wiązało się to z oceną dotychczasowego działania PPK, w szczególności w porównaniu z programami tego typu w krajach takich jak Nowa Zelandia czy Wielka Brytania. W artykule omówiono wybrane odkrycia i idee ekonomii behawioralnej oraz możliwość ich zastosowania w systemie emerytalnym, zwłaszcza w pracowniczych programach dodatkowego, prywatnego oszczędzania emerytalnego, wykorzystujących przede wszystkim automatyczny zapis (auto-enrolment) jako opcję domyślną z możliwością dobrowolnego odstąpienia od uczestnictwa. Przeanalizowano dane dotyczące pierwszego roku funkcjonowania PPK i odniesiono je do odpowiadającego okresu dla podobnych programów w Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. Pozwoliło to „rzucić światło” na pewne aspekty działania PPK w przyszłości.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.