W marcu br. Setra zaprezentowała nową rodzinę najbardziej luksusowych autobusów turystycznych serii TopClas (A-test nr 3/2001 s. 2-3). Pół roku później nowe autobusy zostały zaprezentowane polskim użytkownikom podczas pokazów zorganizowanych w Opolu, Poznaniu, Gdańsku, Warszawie i w Krakowie. Od początku nowa rodzina obejmowała najlepiej sprzedające się modele: 12-metrowego, dwuosiowego S-415 HD, 12-metrowego, trzyosiowego S-415 HDH i 13,7-metrowego S-417 HDH/3. W bieżącym miesiącu oferta Sery została rozszerzona o kolejny pojazd: turystyczny midibus S-411 HD. Zastosowane w pojeździe, o oryginalnej linii nadwozia, najnowocześniejsze rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo i wysoki komfort podróży oraz doskonałe warunki pracy kierowcy zaowocowały przyznaniem Setrze S-400 przez międzynarodowe jury tytułu "Coach of the Year 2002".
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Nowy model autobusu turystycznego Solaris Vacanza został zaprezentowany polskim użytkownikom podczas Tor Salonu w 2001 roku. Ma on w jeszcze większym zakresie podnieść walory użytkowe pojazdu. Zmiany obejmują m.in. zmianę kształtu przedniej ściany pojazdu, wprowadzenie dodatkowej wycieraczki szyby przedniej, montaż nowych lusterek zewnętrznych, zmiany izolacji przedziału silnikowego. W nowej wersji położono też nacisk na zwiększenie podatności obsługowej.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Artykuł jest podsumowaniem premier autobusowych, zarówno w segmencie autobusów turystycznych jak i miejskich, które miały miejsce na targach motoryzacyjnych w 1999 roku.
4
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Firma Bova we wrześniu 1999 roku zaprezentowała nowy model autobusu turystycznego - Magiq. Nowy pojazd nawiązuje do tradycji swojego poprzednika modelu Futura. Prace nad stworzeniem nowego modelu trwały blisko 5 lat. Efektem tych prac jest autobus, wyróżniający się od innych modeli na rynku.
6
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Volvo 9700 to nowoczesny autobus turystyczny przeznaczony do obsługi międzynarodowych przewozów liniowych i turystyki. Po raz pierwszy został zaprezentowany podczas targów Tour Salon w Poznaniu w październiku 2001 roku. Oferuje on szereg rozwiązań technicznych podnoszących bezpieczeństwo jazdy, komfort podróżowania, oraz wysoką efektywność eksploatacyjną.
W dniach 3-4 marca 2008 r. w Kazimierzu nad Wisła odbyła się promocja autobusów Neoplan. Firma zajmuje dziś pozycję lidera na rynku autobusów klasy Premium, dzięki takim technologiom, jak: podnoszące bezpieczeństwo lampy zmieniające kierunek strumienia światła zgodnie ze skrętem kól, stabilny i bezpieczny szkielet nadwozia ze wzmocnionymi ścianami bocznymi oraz pierwszy na świecie aktywny system zawieszenia, automatycznie zmieniąjacy charakterystykę w zależności od prędkości, kąta skretu i nawierzchni drogi.
8
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W artykule przedstawiono najnowszy model autobusu turystycznego marki Temsa - Diamond. Jest to flagowy produkt Temsy, który swoją premierę miał w 2003 roku.
9
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Wraz z wprowadzeniem zmian konstrukcyjnych w wytwarzanych autobusach, których celem jest montaż nowych jednostek napędowych spełniających normę czystości spalin Euro-4, koncern VDL Bus&Coach zdecydował się także przeprowadzić ich face-lifting. Dzięki wprowadzonym zmianom autobusy mają przyciągać nowych odbiorców.
10
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Autobusy NEOPLAN zawsze utożsamiane były z najnowocześniejszymi koncepcjami. W 1996 roku podczas IAA w Hanowerze został zaprezentowany pierwszy Neoplan Starliner, który wytyczył nowe kierunki w konstrukcji autobusów turystycznych. Druga wersja tego autobusu została właśnie okrzyknięta autobusem roku 2006.
11
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W dniach 26.03.-28.03.2004 r. odbyły się XI Międzynarodowe Targi Turystyki Glob w Katowicach. W artykule przedstawiono modele autobusów, które zostały zaprezentowane podczas targów: firmy BOVA-Polska, EVOBUS-Polska i SOLARIS Bus&Coach.
12
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Międzynarodowe Targi Pojazdów Użytkowych w Hanowerze organizowane przez Niemiecką Izbę Przemysłu Motoryzacyjnego są najważniejszą imprezą targową w skali Europy. Sześćdziesiąta edycja targów, których przewodnie hasło brzmiało „Pojazdy użytkowe – przyszłością mobilności”, zgromadziła 1350 wystawców z 40 krajów świata, w tym z Polski, którą reprezentowali m. in. Solaris Bus & Coach z Bolechowa (autobusy), AMZ Kutno (minibusy), Ster S.A. z Poznania i Intap z Łodzi (siedzenia). Autobusy oferowane były przez 38 producentów, którzy prezentowali swoje wyroby. Podczas pierwszego dnia targów wręczono prestiżowe nagrody Truck, Van i Bus Of The Year.
13
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Jedną z tegorocznych premier 57 Międzynarodowej Wystawy Pojazdów Użytkowych w Hanowerze był największy pojazd należący do najnowszej rodziny autobusów turystycznych S 400 – piętrowa Setra S431 DT. W niniejszym artykule, autor opisał ten model autobusu.
Autobusy NEOPLAN zawsze utożsamiane były z najnowocześniejszymi koncepcjami. Neoplan jako jedna z pierwszych firm wprowadzała strategię budowy produktów, które w maksymalny sposób spełniały indywidualne wymagania klienta. Przez ponad 50 lat autobusy NEOPLAN na stałe wpisały się nie tylko w krajobraz dróg Europy, lecz także Ameryki Północnej, Azji i Afryki. Dla upamiętnienia 75 rocznicy istnienia firmy, koncern MAN przygotował limitowaną wersję 75 egzemplarzy kultowego modelu Cityliner pod nazwą Spiryt Edition.
Wrześniowe targi IAA w Hanowerze to miejsce, w którym odbywa się uroczyste wręczenie międzynarodowych nagród Truck of The Year, Van of The Year, Pick-up of The Year i oczywiście Bus of The Year. W przypadku tej ostatniej nagrody wybór poprzedzony był testem drogowym. W bieżącym roku test przeprowadzono na ulicach stolicy Rumunii - Bukaresztu. Do współzawodnictwa mogły stanąć autobusy miejskie lub regionalne o długości 12 m, z niską podłogą, wyposażone w silnik Euro-5 lub EEV, które zostały wprowadzone do produkcji seryjnej nie później niż w ciągu ostatnich dwóch lat. Ostatecznie w teście wzięło udział 5 autobusów niskopodłogowych: Mercedes Citaro, Otokar Kent, Temsa Avenue, VDL Citea i Volvo 7700 Hybrid. Rywalizację wygrał autobus produkowany w Holandii i Belgii - VDL Citea. O zwycięstwie autobusu VDL Citea zdecydowała jego wielofunkcyjność, wysoka jakość zastosowanych materiałów wykończenia wnętrza, dobre parametry trakcyjne, łatwa dostępność do pojazdu, wysoki komfort podróży dla pasażerów oraz bardzo dobra podatność obsługowa.
W artykule przedstawiono nowy autobus koncernu Volvo - model 9500. Skoncentrowano się na przedstawieniu nadwozia, wyposażeniu wnętrza, układzie napędowym, zawieszeniu oraz bezpieczeństwie w Volvo 9500. Wszystkie autobusy turystyczne serii 9000 cechują się bardzo wysoką jakością wykonania, wysokim poziomem bezpieczeństwa i mocnymi, ekonomicznymi silnikami. Nowy model 9500 choć najmniejszy z wszystkich serii, przejął to co najlepsze. Z ekonomicznego punktu widzenia powstał autobus zgodny z obecnymi potrzebami turystycznych firm przewozowych.
W artykule przedstawiono nowy autobus Irizar i6. Jest to autobus nowoczesny, bezpieczny, zapewniający komfort podróży pasażerom oraz dobre warunki pracy kierowcy. Pojazd dobrze wpisuje się w zapotrzebowanie rynku i wiele wskazuje na to, że w różnych wersjach wyposażenia będzie stanowił atrakcyjną ofertę na polskim rynku autobusowym.
Przewrót autobusu na bok, stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pasażerów. Energia kinetyczna przewrotu zmienia się po uderzeniu o ziemię w pracę deformacji struktury nadwoziowej. Odkształcone pręty, belki i powłoki nie powinny naruszać przestrzeni przeżycia ustalonej normą Regulamin ECE Nr 66. Istnieje możliwość wyznaczenia miejsc i rodzaju łamania się struktury. Miejsca ,,przegubowo-podobne" określają rodzaj deformacji i pochłaniają znaczna część energii przewrotu. W ten sposób zmniejsza się ryzyko obrażeń oraz wzrasta bezpieczeństwo pasażerów.
EN
The rolling of a bus is very dangerous for health and life of passengers. The kinetic energy changes into deformation work of bus structure. Deformation of elements of the structure: bars, beams and sheets can not move into the survival space as in UN-ECE Regulation 66. It is possible to the control the col.lapse mode of the bus structure. Points "hinges-like" determine the kind of deformation and absorption of energy during roll-over. The achieved collapse properties minimize risk of injures and increase security of passengers.
20
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Scania jest jednym z koncernów zachodnich, który jako pierwszy rozpoczął aktywność na polskim rynku autobusowym. W 1992 roku ówczesny zarząd Scanii podjął decyzję o otwarciu własnej fabryki na terenie Polski. Wybór padł na Słupsk. Pierwszym wyprodukowanym w Polsce autobusem był niskopodłogowy MaxCi. Dwa lata później uruchomiono produkcję przegubowej wersji Omni City. Obecnie zakłady Scanii w Słupsku, od trzech lat zajmują drugie miejsce pod względem produkcji autobusów z segmentu turystycznego, co dowodzi o ważności istnienia fabryk Scanii w Polsce.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.