Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  architectonic work
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Artykuł przedstawia trzy spośród niezrealizowanych koncepcji rozbudowy Wyższej Szkoły Technicznej we Wrocławiu. Jedna z nich, opracowana przez Maxa Berga i znana jedynie w formie planu sytuacyjnego, pochodzi z roku 1913. Dotyczyła ona adaptacji obszaru na zachód od wzniesionych wcześniej najstarszych gmachów szkoły. W roku 1925 powstał projekt powiększenia Gmachu Głównego nawiązujący do stylu pierwszych budynków uczelni. Koncepcja ta jako jedyna zakładała utworzenie reprezentacyjnego wejścia od ul. Norwida. Kolejna wizja rozbudowy uczelni, opracowana również w 1925 r., przewidywała zagospodarowanie przyległych terenów po obu stronach ul. Norwida oraz wzdłuż Wybrzeża Wyspiańskiego. Fragment tego planu doczekał się realizacji - jest nim nowsza część Gmachu Głównego.
2
Content available remote Sculpture In Norwegia architecture - architectonic work
100%
PL
Norwegowie są często nazywani Narodem Artystów i mistrzami w aranżowaniu przestrzeni pod gołym niebem. Założenia tego typu doskonale podkreślają ich narodową tożsamość oraz bliskie związki z naturą i rodzimą kulturą. Budzą one różnorodne skojarzenia - od tych najprostszych, ściśle złączonych z konkretnym miejscem czy przeznaczeniem obiektu, po te bardziej uniwersalne, takie jak powszechne motywy doświadczania świata, wspólne i właściwe wszystkim ludziom niezależnie od ich rasy i pochodzenia. Analizując norweskie obiekty-rzeźby można pokusić się o pewną ich klasyfikację, pozwalającą dostrzec pewne wspólne dla nich wszystkich cechy. Począwszy od drobnych form wzornictwa artystycznego, poprzez małą architekturę, instalacje architektoniczne i budynki użyteczności publicznej, obecne są, przenikające się na podobieństwo nordyckiego splotu, dwa światy architektury i sztuki. Norweska twórczość artystyczna zawsze rozwijała się w zgodzie z naturą, jej kształtami, rytmami i holistycznym porządkiem. Jako stały pierwiastek wpleciony w działalność architektoniczną jest wciąż widoczna w budowlach służących bardziej miejscu i naturze niż ludzkiej próżności i chęci zaistnienia. Jak zauważył Martin Heidegger, dzieło architektoniczne jest połączeniem pierwiastka boskiego, pochodzącego z ponadczasowego świata idei, i ziemskiego - jako materialny element dodany do miejsca, dzięki któremu jego charakter staje się bardziej czytelny.Doskonałe przykłady obiektów-rzeźb napotkać można w Norwegii, począwszy od oryginalnych w kształcie małoskalowych form podkreślających piękno krajobrazu, takich jak punkty widokowe i obiekty służące obserwacji ptaków, poprzez małą architekturę wzbogacającą przestrzeń miejską po budynki użyteczności publicznej, stanowiące wielkowymiarowe kubatury o niepowtarzalnym wyrazie artystycznym.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.