Patrząc w przyszłość, prognozując rozwój inżynierii klinicznej w Polsce, trzeba najpierw zdefiniować stan obecny i spojrzeć z perspektywy rozwoju tej dziedziny na świecie. Na łamach naszego czasopisma przedstawiałam szereg aspektów działalności inżynierii klinicznej, nowe wyzwania i wypracowane w ostatnich latach rozwiązania. Wskazałam lukę, zarówno kadrową, jak i organizacyjną, która powstała w ciągu ostatnich lat i wymaga podjęcia jak najszybszych działań prowadzących do tego, żeby specjaliści inżynierii klinicznej w Polsce mieli kompetencje i umiejętności spełniające standardy i wymagania międzynarodowe, a inżynieria kliniczna odgrywała właściwą rolę w ochronie zdrowia – rolę filaru. W niniejszym artykule przedstawiam podsumowanie i rysujące się na tym tle perspektywy.
Przypadający na połowę XX wieku rozwój nowej dziedziny wiedzy, jaką była w latach 40. i 50. inżynieria biomedyczna, i budowy aparatury medycznej spowodował, że coraz więcej aparatury medycznej trafiało do szpitali, a w ślad za nią w szpitalach pojawili się inżynierowie, którzy odpowiadali za prawidłowe i bezpieczne jej stosowanie. I tak jak w każdej nowej dziedzinie wiedzy, kiedy pojawia się aspekt praktyczny, konkretna praca do wykonania, konieczność bardziej specjalistycznego wykształcenia i nabycia nowych umiejętności – to powstaje zawód, a właściwie profesja. Tak też było w przypadku inżynierii biomedycznej – powstał zawód inżyniera klinicznego, nazwany tak w 1967 roku, i wyodrębniła się nowa dziedzina – inżynieria kliniczna. I od tej pory rozwija się odrębnie, a zawód inżyniera klinicznego jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się zawodem.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Radioterapia jest jedną z najskuteczniejszych metod walki z nowotworami. W przypadk uwielu szybko rosnących guzów nowotworowych przerwa w realizacji napromieniania pogarsza wyniki leczenia. Szacuje się, że wydłużenie całkowitego czasu leczenia o 1 dzień może prowadzić do zmniejszenia prawdopodobieństwa kontroli miejscowej o około 1,6% [1, 2]. Dlatego zaleca się, aby w jednostkach prowadzących radioterapię wdrożyć procedury zapewniające ciągłość leczenia.
4
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Nowoczesna aparatura medyczna służąca do diagnozowania, leczenia i ratowania życia ludzkiego wymaga niezawodnego źródła energii elektrycznej. Kompletne zestawy kontrolno-zasilające systemu IT przeznaczone do pracy w pomieszczeniach medycznych pozwalają na osiągnięcie maksymalnego bezpieczeństwa i bezawaryjnego zasilania.
Zbadano możliwości zastosowania systemów termograficznych do badania wymuszeń termicznych związanych z zastosowaniem niskich temperatur. Termograficzna technika pomiarowa w podczerwieni pozwala na szybką i dokładną kontrolę procesu chłodzenia. Dzięki zobrazowaniu rozkładu temperatury jesteśmy w stanie ocenić jakość i poprawność zaaplikowanego impulsu termicznego oraz sprawdzić, czy reakcja na zastosowane wymuszenie termiczne jest prawidłowa. Stwierdzono, że stosowane obecnie w krioterapii wymuszenia termiczne nie zapewniają w pełni poprawnego diagnozowania termowizyjnego ze względu na brak powtarzalności impulsu termicznego. Intensywność zabiegu, czas jego trwania i precyzja wykonania są ściśle związane z umiejętnościami personelu. Opracowano więc, metodykę i stanowisko zapewniające powtarzalność przeprowadzenia wymuszenia termicznego i dokonano analizy uzyskanych wyników.
EN
The aim of the following dissertation is to presentthe possibility of thermographic systems application for the examination of thermal stimulations. The infrared measurement techniques allow for a faster and more precise monitoring of the cooling process. The imaging of temperature distribution on the surface of the body makes it possible to evaluate the quality and correctness of the thermal impulse applied, as well as to determine if the response to the thermal stimulation used is adequate. It has been found that currently used thermal stimulations do not guarantee a completely accurate thermographic diagnosis due to the lack of repeatable thermal impulse. The intensity and time of procedure, as well as the accuracy during procedure performing are closely connected with the skills of the staff involved. The device for the examination of response to thermal stimulation has been developed as the effect of scientific research. The research methodology and the process of object preparation for thermographic research have been developed and accepted.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.