GDDKiA opracowuje dokumentację dla rozbudowy Zakopianki w latach 2014 - 2020. Zgodnie z planami na odcinku pomiędzy Rabką Zdrój a Chabówką pod masywem Małego Lubonia ma powstać tunel o długości 2058 m, prowadzący po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Artykuł krótko charakteryzuje ten projekt.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Pod koniec minionego roku oddano do użytku trzy kładki nad tzw. Zakopianką, na trasie pomiędzy Krakowem a Myślenicami. Dwie powstały w miejscowości Głogoczów, jedna w Jaworniku.
W listopadzie 2022 r. oddano do użytku tunel w ciągu drogi ekspresowej S7, tzw. Zakopianki. Tunel w masywie góry Luboń Mały pomiędzy Naprawą a Skomielną Białą stanowi 12,3% całej trasy.
W związku z ogromną popularnością Zakopanego prowadząca do niego z Krakowa droga krajowa nr 7, zakopianka, jest newralgicznym punktem na mapie drogowej Polski. W 2016 r. rozpoczęto budowę nowej trasy zakopianki o parametrach drogi ekspresowej. W ramach tej inwestycji PORR SA wykonał kompleksowo budowę najdłuższego i najwyższego obiektu na trasie (nr 21).
Idea kładek na DK7 (Zakopiance) powstała w 2008 roku, prace projektowe rozpoczęły się już dziewięć lat temu. Zabiegali o nie zarówno mieszkańcy, jak i samorządowcy. Pierwsza z kładek powstała w Mogilanach i została oddana do użytku 16 września 2009 r. Kładki w Głogoczowie oraz Jaworniku powstały w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych.
6
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Trasa wiodąca z Krakowa do Zakopanego od lat jest dla kierowców „drogą przez mękę”, szczególnie na odcinku górskim, który korkuje się nie tylko w sezonach urlopowych. Po latach przygotowań ponad 16-kilometrowy fragment wszedł w fazę przetargów. Będzie to szlak bardzo malowniczy, w ciągu którego znajdzie się blisko 40 obiektów mostowych oraz 2-kilometrowy tunel.
Od 10 lipca 2009 roku możemy jeździć nowym 2-jezdniowym odcinkiem drogi ekspresowej S7 – obwodnicą miejscowości Lubień. Nowy odcinek zakopianki – w odróżnieniu od odcinka poprzedniego Myślenice – Pcim, oddanego do użytkowania w 2008 roku – przebiega po całkowicie nowej trasie, która omija Lubień po stronie wschodniej, wcinając się w zbocze góry Szczebel. Głębokie wykopy i lokalizacja trasy na stromej skarpie, w połączeniu z rozległymi górskimi widokami, dodają trasie atrakcyjności, lecz dla projektanta i wykonawcy stanowiły nie lada wyzwanie. Budowa obwodnicy została rozpoczęta w 2006 roku.
EN
On the 10th July 2009 the new two-lane section of the S7 expressway, the ringroad of Lubień, was opened. The new section of the so called "Zakopianka" road, conversely to the section Myślenice-Pcim opened earlier in 2008, runs on the completely new route, which bypasses Lubień from the east and cuts into the slope of Szczebel mountain. Although deep excavations and the route location on the steep slope as well as the breathtaking mountain views add up to the route's attractiveness, for the designer and the contractor the said elements posed quite a challange. The construction of the ringroad started in 2006 and took three years.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.