Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 134

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ZSEE
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
PL
Czy obecnie funkcjonujący system rozwiązywania problemów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE) spełnia oczekiwania rynku i wymogi prawa? Jakie są perspektywy w zakresie jego modernizacji? Po ponad pięciu latach obowiązywania ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (która w międzyczasie została znowelizowana) trzeba zdecydować się na rozstrzygnięcie: czy pielęgnujemy to, co mamy, czy osoby i instytucje odpowiedzialne za państwo powinny podjąć się próby poprawienia systemu, zbliżając polskie rozwiązania organizacyjne i prawne do sprawnie działających systemów WEEE (ang. Waste Electrical and Electronic Equipment, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) w innych krajach Europy?
PL
O rynku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z Grzegorzem Skrzypczakiem, prezesem Zarządu ElektroEko Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, rozmawia Dominik Szymański.
PL
Na podstawie przyjętego Gminnego Planu Gospodarki Odpadami Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) w Toruniu od września 2004 r. realizuje zadania związane z prowadzeniem selektywnej zbiórki odpadów niebezpiecznych. Znajdują się one w strumieniu odpadów komunalnych. System opiera się na zorganizowaniu różnych form nieodpłatnego odbioru odpadów niebezpiecznych od mieszkańców Torunia.
PL
Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym określa wymagania, jakim powinien on odpowiadać oraz zasady postępowania z nim. Ma to na celu zmniejszenie ilości powstających z ZSEE odpadów oraz zminimalizowania oddziaływania zawartych w nim substancji na ludzi i środowisko.
PL
Warszawskie Biuro Ochrony Środowiska już w 2006 r. w związku z wejściem w życie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym rozpoczęło kampanię informacyjną „Elektronika nie do śmietnika”. Akcja została ukierunkowana na promowanie właściwego postępowania z tego rodzaju odpadami. W ramach kampanii przygotowano 80 tys. ulotek oraz 5000 plakatów.
PL
Obecnie w Polsce istnieje kilkaset firm zajmujących się przetwórstwem złomu, a trzon ten stanowią główni dostawcy surowca do hut – kilkadziesiąt dużych firm, liderów w branży. W ostatnim okresie na rynku można dostrzec pojawiającą się tendencję do konsolidacji przedsiębiorstw. Firmy większe wykupują mniejsze, które nie są w stanie wytrzymać nacisku silnej konkurencji.
PL
Ustawa z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (DzU nr 180, poz. 1495, z późn. zm.) poszerza kompetencje wielu różnorodnym podmiotów, oraz osobom fizycznym będących użytkownikami takich urządzeń. Przepisy te zobowiązały wprowadzającego sprzęt elektryczny i elektroniczny m.in. do dołączenia informacji o jego masie, o potencjalnych skutkach dla środowiska i zdrowia ludzi oraz o zakazie umieszczania ich z innymi odpadami.
PL
W kwestii zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) w ostatnim czasie na uwagę zasługuje opublikowanie przez GIOŚ rocznych wyników za 2007 r. oraz ukazanie się nowego projektu nowelizacji ustawy. Raport informuje, że w zeszłym roku firmy zarejestrowane w Inspektoracie wprowadziły na rynek ponad 556 tys. ton wyrobów elektrycznych i elektronicznych.
PL
Problem selektywnej zbiórki odpadów nabiera w naszych czasach bardzo dużego znaczenia. W Polsce na składowiska głównie trafiają odpady komunalne. Świadczy to o skali problemu. Pomimo ustawowego zakazu wyrzucania ZSEE łącznie z pozostałymi odpadami zużyty sprzęt często trafia na miejskie składowiska. Wynika to z niskiej świadomości ekologicznej społeczeństwa.
PL
Powiat wschowski jest najdalej na wschód położonym powiatem województwa lubuskiego. Na powierzchni 624,8 km2 w trzech gminach – Wschowa, Sława i Szlichtyngowa zamieszkuje 40 tys. mieszkańców. W tej pierwszej miejscowości mieszczą się najważniejsze instytucje administracyjne i kulturalne, a także główne ośrodki handlowo-przemysłowe.
PL
Już po raz trzeci spotkano się w kwietniu na Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej - Recykling Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Tym razem skupiono się na podsumowaniu praktyki minionych dwóch lat, omówieniu działania systemu oraz na perspektywach przyszłości.
PL
„Gospodarowanie odpadami – prawo i obowiązki, a możliwości i perspektywy” – tak brzmiał tytuł konferencji, która odbyła się w dniach 5-7 października 2011 r. w Łodzi.
PL
Podczas Forum Recyklingu, w dniu poświęconym zbiórce i recyklingowi zużytego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego, odbędzie się debata pn. „System gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym – podsumowanie jego funkcjonowania i prognozy na przyszłość”. Zaproszeni eksperci odniosą się do obecnej sytuacji i perspektyw dla branży związanej z zużytym sprzętem elektrycznym oraz elektronicznym. Redakcja prezentuje – w porządku alfabetycznym – sześciu zaproszonych do uczestnictwa w debacie ekspertów i krótko przybliża ich stanowiska. Wnioski z debaty zostaną opublikowane w kolejnym wydaniu miesięcznika „Recykling”.
PL
Dobiega końca przygotowanie nowelizacji ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE). Zamyka się tym samym trzyletni prolog w wyścigu o górę elektronicznych odpadów. Ponad rok trwały konsultacje społeczne i resortowe. Parlament zajął się projektem rządowym natychmiast po jego otrzymaniu i narzucił iście stachanowskie tempo procedowania.
PL
Ustawa z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym stanowi realizację założeń dyrektywy 2002/96/WE w sprawie ZSEE. Do najważniejszych założeń należy ograniczenie ilości odpadów z niego powstałych oraz zapewnienie jego odpowiednich poziomów zbierania, odzysku i recyklingu, określonych w dyrektywie.
PL
Ustawa z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym nałożyła na podmioty szereg obowiązków odnoszących się do sprawozdawczości. Przepisy jej dotyczące określają, iż wszyscy przedsiębiorcy uczestniczący w systemie gospodarowania ZSEE są zobowiązani do sporządzania określonych dla danego rodzaju działalności sprawozdań.
PL
Podczas ubiegłorocznej debaty pn. „System gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym – podsumowanie jego funkcjonowania i prognozy na przyszłość”, zorganizowanej na Forum Recyklingu przez redakcję miesięcznika „Recykling”, zaproszeni eksperci zasygnalizowali problemy i propozycje zmian, jakich wymaga system gospodarowania zużytym sprzętem. Dotychczas redakcja udostępniła łamy czasopisma w celu przedstawienia opinii środowiska w tym temacie, a swoistą kontunuacją będzie debata „Gospodarka zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym – dziś i jutro” zorganizowana podczas tegorocznego Forum Recyklingu. Impulsem do tego typu działań jest również wejście w życie nowej dyrektywy WEEE – zmiany, które ona wprowadza oraz to w jakim stopniu wpłyną one na polski rynek i ustawodawstwo.
PL
Temat zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) jest zagadnieniem niszowym, jednak wywołuje nadal sporo emocji. Dzieje się tak przynajmniej z czterech powodów.
PL
Koszt energii elektrycznej stanowi istotny element całości kosztów działalności przedsiębiorstw wodociągowych. Biorąc pod uwagę ostatnie gwałtowne podwyżki cen energii, problem staje się coraz poważniejszy. Dlatego wytwarzanie energii we własnych źródłach oraz poszukiwanie oszczędności staje się wręcz koniecznością. Jednym z rozwiązań są tu pasywne oczyszczalnie ścieków.
PL
O tym czy można i ewentualnie, w jaki sposób, uszczelnić i usprawnić system zagospodarowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego mówiono 11 kwietnia br. w Warszawie. Coroczna konferencja „Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego”zorganizowana przez Abrys zgromadziła ponad 120 uczestników.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.