Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Usługi transgraniczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
XX
Od kilku miesięcy wśród podmiotów zajmujących się doradztwem podatkowym były szeroko dyskutowane zapowiadane przez Ministerstwo Finansów (MF) nowe obowiązki związane z obowiązkowym raportowaniem do organów podatkowych informacji dotyczących stosowania w operacjach trans granicznych określonych schematów podatkowych. Wpisuje się to przede wszystkim w inicjatywy resortu skierowane na działania antyoptymalizacyjne w obszarze podatku dochodowego od osób prawnych. Warto wiedzieć, że udział tej daniny w ogólnej kwocie podatków centralnych, zasilających budżet państwa, należy w Polsce do najniższych w porównaniu z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Jesteśmy krajem, który żyje dzięki podatkom pośrednim, czyli VAT, akcyzie, a w niektórych metodologiach badawczych wliczane są do tej grupy również cła. Nie negując prawa administracji do inicjowania działań mających za cel zwiększanie przychodów budżetowych, obawy wzbudzało przede wszystkim przenikanie nowych potencjalnych obowiązków w obszar tajemnicy zawodowej doradcy podatkowego, ale także innych grup zawodowych, uprawnionych do świadczenia usług doradztwa podatkowego. W październiku 2017 r. MF rozpoczęło nawet konsultacje w tej sprawie, twierdząc, że pozyskiwanie tego rodzaju informacji jest niezbędne dla szybkiego określenia przez administrację skarbową obszarów, w których poprzez stosowanie schematów podatkowych podatnicy uzyskują nieuzasadnione korzyści podatkowe i w których to obszarach niezbędne są działania w celu ochrony dochodów publicznych. Z czasem okazało się, że wszystko znajdzie oparcie w przepisach unijnych i to o randze dyrektywy. Z niej będą wywodzone bezpośrednio nowe obowiązki i zapewne dostosowawcze nowelizacje prawa krajowego. (fragment tekstu)
EN
Differences in the legal and administrative frameworks of the member states of the European Union (EU) have been identified as presenting major challenges to achieving territorial cohesion. The policy debate culminated in 2018 with a Commission proposal for an EU Regulation on a 'European Cross-Border Mechanism' (ECBM). While the proposed legal instrument is still under negotiation, this paper analyses the experiences of stakeholders in Germany's border regions on navigating obstacles in the provision of cross-border public services. The paper concludes that while more legal certainty for cross-border cooperation would generally be welcome, stakeholders in border regions do consider local and high-level political support; financial incentives to address complex border challenges; and dedicated local and regional 'policy entrepreneurs' to be at least as important for realising complex joint projects. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.