Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Typy przedsiębiorstw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
XX
W artykule podjęto się identyfikacji źródeł sukcesów przedsiębiorstw niemieckich. Omówiono typy i formy prawno-organizacyjne przedsiębiorstw, ich strukturę wielkościową i branżową i determinanty sukcesów. Zdaniem autora głównymi czynnikami decydującymi o tym sukcesie jest wysoka jakość produktu, wysoki poziom techniki oraz zorientowanie produkcji na rynek.
EN
The aim of the paper is to present the factors owing to which German enterprises have achieved a success in the domestic and international markets. (short original abstract)
XX
Wiele krajów stoi obecnie wobec dylematu, jak racjonalizować swoją działalność. W tradycyjnie zarządzanej gospodarce socjalistycznej przedsiębiorczość zanikła, bo gospodarka była zetatyzowana, administrowana przez urzędników różnych szczebli nie ponoszących z tego tytułu żadnej odpowiedzialności majątkowej, którzy decydowali i "gospodarowali" niczyim, bo państwowym majątkiem. Dotychczasowy kształt własności państwowej był jedną z głównych przyczyn kryzysu społeczno-ekonomicznego lat 80. Podejmując problematykę przedsiębiorczości Z. Sadowski wyróżnia dwie funkcje przedsiębiorstwa: wytwarzania oraz przedsiębiorczości, stanowiące aspekt gospodarczy. Ponadto wyszczególnia funkcje o charakterze społecznym. Przedsiębiorstwa powinny odczuwać ekonomiczny przymus podejmowania funkcji przedsiębiorczości. Konieczne jest właściwe kojarzenie roli planowania centralnego z reagowaniem przedsiębiorstw na bodźce rynkowe. Z punktu widzenia długookresowego rozwoju społeczno-gospodarczego funkcja przedsiębiorczości jest funkcją podstawową. Nastawienie na rozwój musi być jedną z podstawowych cech przedsiębiorstwa. Nie ma w gospodarce innych jednostek, które mogłyby rozwój realizować, tzn. nieustannie poszukiwać lepszych metod gospodarowania, nowych technologii. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.