Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Typologia otoczenia przedsiębiorstw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
tom 18
|
nr nr 76, t. 1
139-147
XX
W artykule przedstawiono podział otoczenia ze względu na kryterium zmienności i złożoności. Podane typy otoczenia scharakteryzowano następnie ze względu na właściwości dostępnych i pożądanych informacji, co w dalszej kolejności pozwoliło na ukazanie specyfiki zadań w zakresie obserwacji i przewidywania zmian warunków działania przedsiębiorstwa. Omówiono również powiązania między informacjami retrospektywnymi a informacjami prospektywnymi. Przy tej okazji zwrócono uwagę na problem wpływu stopnia niepewności otoczenia na orientację w zakresie pozyskiwania informacji. (abstrakt oryginalny)
EN
The paper focuses on tasks of monitoring and forecasting changes in external environment of the enterprises. The external environment in article was presented by describing criterion of changeability and complexity. The types of environment were characterized as regards a quality of information. There were talked connections between retrospective information and prospective information and their influents on this tasks. (original abstract)
|
|
nr nr 19-20
77-89
XX
W ekonomii wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje własności: pierwsza to własność państwowa druga to własność prywatna. O ile w zakresie formułowania i charakteryzowania własności państwowej nie ma sporów, o tyle gdy mówimy o własności prywatnej używamy pewnego uproszczenia. Dzieje się tak, ponieważ przyjęło się, że za własność prywatną uważamy wszystko co nie jest własnością państwową. Stosowanie tego podziału wynika z przyjęcia status quo jeszcze z XIX wieku, gdzie występowała niewielka liczba zarządzających i gdzie zarządzający byli najczęściej właścicielami. Z tego wynikała stara teoria praw własności głosząca, że tylko własność prywatna może zagwarantować w pełni efektywne wykorzystanie zasobów pracy i kapitału. Wraz z dwudziestym wiekiem nastąpiły zmiany w tradycyjnym modelu własności prywatnej, w większości krajów zachodnich doszło do rozdziału funkcji właścicielskich od funkcji zarządzających. Tym samym doszło do zaburzenia czy też zmiany formy własności. W sytuacji, gdy dochodzi do podziału na osoby o funkcjach właścicielskich oraz osoby o funkcjach zarządczych, własność przestaje funkcjonować w pełni tego słowa znaczeniu. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.