Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tożsamość w społeczeństwie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule koncentruję się na analizie tych wymiarów biograi, których sposób interpretacji przez wielu został ogłoszony jako passé, tymczasem w niektórych sytuacjach biogracznych, kulturowych i społecznych pozostaje on wciąż aktualny. Lepiej bowiem da się owe sytuacje, a w szczególności ich interpretacje, scharakteryzować za pomocą „tradycyjnych”, a nie ponowoczesnych atrybutów, takich jak płynność, epizodyczność rozmaitych sfer aktywności. Chodzi więc o sytuacje, w których kolektywny wymiar tożsamości buduje się na podstawie etnicznych czy narodowych identykacji, gdzie poszukuje się stałych punktów odniesienia dla deniowania biogracznych doświadczeń, a poczuciezakorzenienia postrzegane jest jako jedna z fundamentalnych potrzeb biogra cznych. Nawet w dobie ponowoczesności kultura wciąż oferuje tu bogate instrumentarium umożliwiające budowanie biogracznej całości, więzi z miejscem urodzenia, nostalgii wobec przeszłości, przymusu powrotu do korzeni itp. Mówiąc w tym kontekście o doświadczeniu biogracznym trzeba podkreślić, że jest ono związane z procesem tworzenia i werykowania tożsamości zarówno indywidualnej jak i zbiorowej. Tak więc, poszukując owych śladów, koncentruję się na przykładach pracy nad biograą i zarazem tożsamością. Problematyka, do której się odwołuję jest związana z moimi doświadczeniamibadawczymi w tym zakresie.
EN
In the paper I analyze those aspects of biography which have been proclaimed as passé in terms of postmodern perspective, whereas they are still meaningful in certain biographical, cultural or social situations. Hence they can be much better characterized with the help of “traditional” rather than postmodern attributes. us, I concentrate on situations in which collective identity is based on ethnic or national identications, where people look for stable symbolic points to dene biography, when the need to have roots is dened as one of the fundamental biographical needs. Even in postmodern times culture still oers rich enough resources to create the need for biographical complexity and wholeness. When presenting those traces I concentrate on examples of both biographical and identity work. My ndings are based on my research experiences.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.