Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  TiAl-based alloy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Plasticity of Ti-48Al-2Cr-2Nb alloy
100%
EN
The paper presents the results of experiments carried out in order to evaluate the plastic workability of Ti-48AI-2Cr-2Nb alloy subjected to hot compression tests. A significant influence of deformation temperature and, first of all, of the heating conditions on the results obtained has been shown. It has been found that deformation conducted under appropriate conditions and coupled with recrystallization annealing allows us to obtain a fine-grained "duplex" type microstructure. This, however, requires further research in order to define the role of the deformation parameters, initial microstructure and heating conditions in plastic forming of this group of alloys.
PL
Stopy na osnowie faz międzymetalicznych z układu Ti-AI należą do materiałów szczególnie trudnych z punktu widzenia technologii ich wytwarzania i przetwarzania. Problemy technologiczne stwarza zwłaszcza przeróbka plastyczna tych stopów, które oznaczają się małą podatność technologiczną objawiającą się w postaci ograniczonej odkształcalności i dużych oporów kształtowania plastycznego. Oparta na próbie ściskania na gorąco ocena podatności na kształtowanie plastyczne stopu Ti-48AI-2Cr-2Nb wykazała, że charakteryzuje się on dużym wartościami maksymalnego nacisku jednostkowego. Ze wzrostem temperatury odkształcenia wielkość ta wyraźnie maleje z 1070 MPa w temperaturze 1173 K do 630 MPa w temperaturze 1373 K. Krzywe pokazujące zależność średniego nacisku jednostkowego od odkształcenia rzeczywistego charakteryzują się łagodnie zarysowanym maksimum odpowiadającym odkształceniu ok. 0.2 i niewielkim spadkiem nacisku w miarę zwiększenia odkształcenia. Próbki ściskane bezpośrednio po krótkotrwałym wygrzewaniu w temperaturze próby wykazywały wady w postaci wyraźnych rys lub pęknięć na powierzchni bocznej. Jednogodzinne wygrzewanie w temperaturze próby bezpośrednio przed próbą ściskania bez zmniejszania wartości maksymalnego nacisku jednostkowego spowodowało usunięcie tych niekorzystnych efektów. Przyczyn tego stanu rzeczy należy upatrywać w zwiększeniu równomierności rozkładu temperatury na przekroju z powodu złego przewodnictwa cieplnego stopów na osnowie faz międzymetalicznych. W wyniku odkształcenia w badanym zakresie temperatury występuje tendencja do odkształcenia płytkowej mikrostruktury i ukierunkowania jej zgodnie z kierunkiem odkształcenia oraz fragmentacji i sferoidyzacji płytek. W mikrostrukturze próbki odkształcanej w 1373 K widoczne są efekty świadczące o przebiegu procesu rekrystalizacji. Zastosowanie wyżarzania rekrystalizującego. prowadzonego w standardowych dla tego stopu warunkach. spowodowało wystąpienie wyraźnych efektów rekrystalizacji i rozdrobnienie ziarna badanego stopu. Największe rozdrobnienie uzyskano dla stopu odkształcanego w temperaturze 1323 K. Efektem rekrystalizacji jest otrzymanie mikrostruktury typu "duplex" z ziarnami o morfologii płytkowej i równoosiowej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.