W poprzednich artykułach przedstawiłem w skrócie istotę i niektóre instrumenty zrównoważonego transportu. Dzisiaj chcę omówić TEMPO 30, jako istotny element zrównoważonego transportu w miastach. Temat ten wywołała dyskusja pomiędzy poznańskimi radnymi a zarządzającymi drogami, ale także nad błędnymi rozwiązaniami dyskryminującymi pieszych w obszarach centralnych Krakowa.
Podstawową przyczyną opóźniania wprowadzenia TEMPA 30 jest brak woli politycznej. To niestety politycy decydują o wielu sprawach i często nie kierują się wynikami badań naukowych, lecz opiniami różnych środowisk. W tym przypadku bardzo silne lobby samochodowe blokuje racjonalne działania, które mogłyby uratować wiele istnień ludzkich.
We wrześniowym "Przeglądzie Komunalnym" ukazał się tekst Janusza Maciejczyka, który ironizuje temat TEMPA 30, jakie od lat wdraża się na obszarach zurbanizowanych krajów UE. Mój szanowny adwersarz należy do ludzi, którzy traktują samochód jako przedmiot, który ma szczególne prawa wśród uczestników ruchu miejskiego. Potraktujmy poważnie argumenty prześmiewcy i spróbujmy się do nich ustosunkować.
Ograniczenie prędkości do 30 km/h na obszarach zurbanizowanych masowo wprowadzano w Europie Zachodniej już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Dotychczasowe próby zaadaptowania tego typu rozwiązań w Polsce nie spotkały się z pozytywnym przyjęciem, a wokół samej idei narosło wiele mitów. Co nas powstrzymuje przed przyjęciem rozwiązania, które doskonale zdaje egzamin w innych państwach?
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.