Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Telephone network
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
XX
Na niewielkiej wyspie Man na Morzu Irlandzkim 200 mieszkańców testuje telefony trzeciej generacji (3G). Tutaj właśnie uruchomiono pierwszą w Europie sieć telefonii 3G - wspólne przedsięwzięcie niemieckiego Siemensa, japońskiego telekomu NEC i brytyjskiego MM02. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. Wyspa Man jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Europie i poligonem dla nowej technologii, która ma pozwolić na prowadzenie rozmów i dostęp do Internetu z każdego zakątka Ziemi.
XX
Nieuchronnie zbliża się moment, kiedy w telefonii międzystrefowej obecny monopolista - Telekomunikacja Polska SA - utraci pozycję jedynego operatora w tym sektorze telekomunikacyjnego rynku. Już obecnie są operatorzy dysponujący niezbędną infrastrukturą, upoważniającą, by przypuszczać, iż wystąpią do ministra łączności o koncesje w dziedzinie łączności międzystrefowej. Do takich należy Tel-Energo SA.
XX
W pracy przedstawiono zarys problemu nadużyć, głównie w odniesieniu do polskich sieci telekomunikacyjnych. Zaprezentowano główne przyczyny powstawania i rozwoju tego zjawiska, a także jego wpływ na operatorów sieci. Przedstawiono główne obszary i sposoby działania, mające na celu ograniczenie wpływu tego zjawiska. (abstrakt oryginalny)
EN
The subject of the article is the problem of telecommunications fraud mainly in Poland. Authors present the main reasons and types of fraud, and also the influence that fraud has over the telecom operators. The solutions of fraud detection and management, according to the view of the authors, are also presented. (original abstract)
XX
Z sieciami telefonicznymi trzeciej generacji, tzw. UMTS międzynarodowe grupy telefoniczne wiązały duże nadzieje. Omówiono walkę o koncesje pozwalające na budowę sieci telefonii komórkowej trzeciej generacji i sprzedaż tych usług klientom. Przedstawiono przyczyny przesuwania terminu startu tej technologii w kolejnych krajach.
XX
Centertel - operator analogowego systemu komórkowego NMT - otrzymał koncesję na najnowocześniejszą sieć komórkową DCS (Digital Cellular System), która powinna ruszyć jeszcze w tym roku. Firma przewiduje zagarnięcie jednej czwartej rynku telefonii przenośnej w ciągu trzech lat.
XX
Konkursy sms-owe i audiotele to roczny zarobek dla telewizji i sieci komórkowych rzędu kilkudziesięciu milionów złotych. Niewiele z tych pieniędzy wraca do grających, dlatego też firmy nie ujawniają szczegółów. W artykule opisano trwającą eksplozję konkursów i gier sms-owych.
XX
Artykuł omawia rozwój sieci telekomunikacyjnych na świecie i w Polsce, a także zwraca uwagę na nowe rodzaje usług telekomunikacyjnych.
XX
Telefon komórkowy jest już w firmie niezbędnym urządzeniem usprawniającym zarządzanie. Firmy coraz częściej telefony traktują nie jako dodatkowy koszt stały, ale mądrą inwestycję.
XX
Zarysowuje się możliwość złamania monopolistycznej pozycji TP SA na rynku krajowym przez firmę ERA GSM. Sytuacji tej sprzyjają nowe, drastyczne podwyżki telefonicznego abonamentu przez Telekomunikację Polską SA. Artykuł zawiera także ranking operatorów telefonii komórkowej w Europie Środkowo - Wschodniej.
XX
W roku 1999 dynamicznie wzrosła sprzedaż telefonów komórkowych. Sprzedaż akcesoriów w porównaniu do 1998 r. niestety spadła. Powodem były zmiany w przepisach o użytkowaniu tych telefonów w samochodach.
XX
Polska jest największym i najbardziej perspektywicznym rynkiem w tej części Europy pod względem rozwoju telefonii komórkowej. Telefon komórkowy ma już bowiem 7 mln Polaków. Jednakże pod względem tzw. nasycenia rynku plasujemy się jeszcze dość daleko w tyle.
XX
Media informacyjne stanowią źródło informacji niezbędnych do podejmowania decyzji. Badania wskazują na główną rolę łączności telefonicznej i kontaktów osobistych oraz nieznaczny udział internetu w pozyskiwaniu informacji rynkowych. Celem przeprowadzonych przez autora badań było określenie preferencji badanej grupy rolników w wyborze źródeł i stosowanych technik pozyskiwania informacji oraz finalizowania transakcji gospodarczych. Badania przeprowadzone w 2003 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, obejmowały 47 gospodarstw wybranych celowo.
EN
Information media is a source of information necessary to make decisions. The survey shows a crucial role of telephone communication and personal contacts and also not essential share of INTERNET in obtaining of market information. (original abstract)
XX
Telefonia Dialog SA (do niedawna Telefonia Lokalna) jest obecnie trzecim co do wielkości operatorem telekomunikacji stacjonarnej w Polsce, obsługującym już ponad 300 tys. abonentów. Okres dynamicznego rozwoju tego niezależnego operatora zapoczątkowany został w roku 2000.
XX
Polskie Sieci Elektroenergetyczne zamierzają połączyć swoje spółki zależne: Tel-Energo i Niezależnego Operatora Międzystrefowego (NOM). W skład nowego podmiotu może wejść również Telefonia Lokalna Dialog, należąca obecnie do KGHM. Jeśli te plany się powiodą, powstanie silny konkurent dla TP SA.
XX
Zadaniem autorów było określenie zasadności oraz zakresu stosowania benchmarkingu, reengineeringu i organizacji sieciowych, jako metod zarządzania w przedsiębiorstwach zaawansowanych technologii, na przykładzie sektora telefonii stacjonarnej.
EN
The article concerns the advisability of usage benchmarking, reengineering and net organization by the fixed telecommunications operators in the process of creating the competitive advantage. The results of empirical research that presents the frequency of using this methods and benefits of implement this concepts. (original abstract)
XX
Polski rynek telekomunikacyjny od początku lat 90. przechodzi burzliwe zmiany, będąc jednym z najdynamiczniejszych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej. Tempo jego rozwoju jest wynikiem ogólnoświatowego boomu w telekomunikacji oraz w przypadku Polski - szybkiego nadrabiania zaległości w infrastrukturze po 50 latach zastoju.
XX
Dzięki uregulowaniu zasady wolności gospodarczej w ustawie konstytucyjnej z 1989 r. sformułowano normatywne podwaliny wolności gospodarczej w Polsce. Wymusiło to na ustawodawcy uwzględnienie tej zasady również w ustawach dotyczących działalności telekomunikacyjnej, co zaowocowało szeregiem regulacji prawnych w tej dziedzinie.
XX
Era wprowadza nową usługę: możliwość rozpowszechniania reklam przez telefon. Na zachodzie jest to sprawdzony sposób promowania się, ale nie wiadomo, jak przyjmie go polski klient.
XX
W artykule autor prezentuje nowoczesne systemy komunikowania masowego. Uwagę kieruje na telefony komórkowe, PCN, PC oraz satelitarne systemy telekomunikacyjne.
EN
Communications Systems are described. Mobile telephony, PCN, PC, Paging, as well as global satelite projects are explaned. (original abstract)
XX
Artykuł omawia rozwój usług telekomunikacyjnych w sieci kablowej i telefonii komórkowej w Polsce w porównaniu z pozostałymi krajami Europy Środkowej. Omówiono lokalne usługi telefoniczne oraz ich ceny. Przedstawiono trzy firmy telekomunikacyjne: TP SA, Netia Telkom oraz El-Net.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.