Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 51

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Telecommunication market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
XX
Gdyby spojrzeć tylko na listę firm, które mają zezwolenie na świadczenie usług w sieci stacjonarnej, można by odnieść wrażenie, że konkurencja kwitnie. W sierpniu 2004 roku takie uprawnienia miało 88 operatorów. W rzeczywistości sytuacja jest diametralnie inna. W przypadku połączeń stacjonarnych liczy się w zasadzie tylko jeden podmiot TP SA, a w przypadku połączeń komórkowych, króluje oligopol stworzony przez Era GSM, Idea i Plus GSM.
XX
Rozwój rynku telekomunikacyjnego wymaga ciągłych inwestycji, które stają się odpowiedzią na nowe wyzwania stawiane przez użytkowników. Podejmując decyzje o inwestycjach, operatorzy muszą poddać analizie wiele czynników, aby osiągnąć zamierzone zyski. Zaliczyć do nich możemy m.in. te wynikające z otoczenia makroekonomicznego i regulacyjnego. Wpływają one na ryzyko i niepewność podejmowanych decyzji. Na rynku telekomunikacyjnym, z uwagi na jego ponadprzeciętną dynamikę rozwoju, jeszcze większe znaczenie nabierają cytowane słowa Hirshleifera dotyczące inwestycji. Odnośnie do otoczenia ogólnogospodarczego należy zwrócić uwagę na fakt, że nie nastąpił gwałtowny spadek ogólnego poziomu wydatków inwestycyjnych w okresie krótkookresowego pogorszenia się koniunktury gospodarczej w 2009 roku. Świadczy to przede wszystkim o zauważalnej przez operatorów konieczności inwestowania, jako odpowiedzi na rosnące potrzeby użytkowników. Należy negatywnie ocenić wciąż utrzymującą się dywersyfikację regionalną inwestycji infrastrukturalnych, promującą obszary Polski o wyższych dochodach czy niższym poziomie bezrobocia. Z otoczenia makroekonomicznego niepokój mogą wzbudzać problemy związane z finansami publicznymi. W badanym okresie decyzje inwestycyjne operatorów były również determinowane przez działania regulatora.
EN
The principal aim of the article is an assessment of investments of operators in the telecommunication market in Poland during 2006-2010. An argument for this theme is important role of the telecommunication sector in process of bringing up the economic efficiency and building the knowledge-based economy. It's necessary to research the level of investment activity of telecommunication operators in this sector, because they have to cope with challenges of market in macroeconomic and regulation conditions.(original abstract)
3
80%
XX
Najszybszy rozwój, zarówno jeśli chodzi o tempo, jak i zakres zmian, nastąpił na rynku telefonii komórkowej oraz dostępu do Internetu. W obu tych segmentach nastąpił znaczący wzrost w zakresie wartości sprzedaży i liczby klientów. Inaczej wyglądała natomiast sytuacja na rynku telefonii stacjonarnej, gdzie od kilku lat zmniejsza się sukcesywnie liczba klientów i wielkość sprzedaży. Sytuacja taka nie wynika jednak z działań regulatora, ale z rozwoju technologii oraz zmian preferencji klientów, którzy coraz częściej rezygnują z usług stacjonarnych, zastępując je usługami komórkowymi lub opartymi na technologii VoIP. Niezależnie od kurczenia się rynku stacjonarnego trzeba zauważyć, że działania UKE przyczyniły się do wzrostu konkurencyjności w odniesieniu do całego rynku telekomunikacyjnego. W obszarze telefonii komórkowej i dostępu do Internetu zwiększyła się liczba operatorów świadczących usługi, a co za tym idzie dostępność usług i wskaźniki penetracji. Wzrost konkurencyjności nastąpił również na rynku telefonii stacjonarnej, gdzie z roku na rok rośnie udział w rynku operatorów alternatywnych, a maleje TP. Rosnącej konkurencji towarzyszył spadek cen i rozwój nowych produktów. Wraz z postępującym rozwojem technologicznym nasila się zjawisko konwergencji w zakresie sieci i usług. Efektem tego zjawiska jest postępująca pakietyzacja usług (oferowanie usług w pakietach, np. telewizja, telefon i Internet), dzięki czemu klienci mogą dowolnie tworzyć zestawy usług, z których korzystają, czerpiąc jednocześnie korzyści (niższe ceny) związane z zakupem kilku usług u jednego operatora. Rosnącej konkurencji na rynku towarzyszą regulacje związane z ochroną praw konsumentów i rozszerzające zakres tych praw. Przykładem jest sukcesywne skracanie okresów, na jakie podpisywane są umowy, ułatwienia w zakresie wypowiadania umów, składania reklamacji czy opisywanego wcześniej prawa do zachowania numeru przy zmianie operatora.
EN
This article presents the main activities of the regulatory authority taken on the Polish telecommunications market in the years 2006-2011. It also presents an attempt to assess the impact of these activities.
XX
Zasadniczym celem artykułu jest ocena efektywności prowadzonej polityki regulacyjnej na rynku telekomunikacyjnym w Polsce w latach 2005-2009. Celowi pracy podporządkowano jej układ. W pierwszym punkcie artykułu przedstawiono problematykę regulacji w kontekście rynku usług komunikacji elektronicznej. Następnie dokonano analizy wybranych segmentów rynku telekomunikacyjnego w Polsce. W ostatniej części przedstawiono mierniki efektywności regulacyjnej w Polsce i w wybranych krajach Unii Europejskiej (UE). W artykule wykorzystano przede wszystkim dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), a w ich analizie posłużono się metodą opisową, miarą struktury i dynamiki. (fragment tekstu)
XX
W artykule przedstawiono najnowszy raport "Rynek telekomunikacyjny w Polsce 2007 - Prognozy rozwoju na lata 2007-2010", opublikowany w październiku przez PMR. Na potrzeby raportu firma analityczna PMR przebadała po raz szósty kadrę menedżerską 100 największych firm telekomunikacyjnych w Polsce.
6
60%
|
2012
|
nr nr 20
49-58
XX
Rewolucja na rynku przesyłu informacji, a zwłaszcza na rynkach telekomunikacyjnych nie pozostawia wątpliwości, że substytuty mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania sektora usług pocztowych. Tradycyjne formy przesyłu informacji poprzez pocztę są wypierane przez teleinformatykę (w tym pocztę elektroniczną, telefonię internetową), telefonię komórkową itp. Dlatego pozostawanie poczty(publicznego operatora pocztowego) w rękach państwa może powodować opóźnienia w dostosowaniu sposobu działania do zmiennych warunków rynkowych (interes polityczny może zdominować interesy ekonomiczne i strategiczne rozwoju publicznych operatorów pocztowych). Przekształcenia publicznych przedsiębiorstw pocztowych są zjawiskiem niezbędnym w warunkach liberalizacji rynków usług, na których dotychczas miały one monopolistyczną lub dominującą pozycję. Trwanie w starych strukturach i sposobie działania powoduje szybką utratę udziału w rynku. Rządy, kierując się interesem publicznym, który realizowany jest przez narzucanie obowiązków świadczenia minimalnego zakresu usług pocztowych jednemu przedsiębiorstwu, powinny jednocześnie dążyć do przystosowania tego wielkiego organizmu gospodarczego do nowych warunków rynkowych, w których będzie ono musiało przetrwać w dobrej kondycji lub zostanie zmarginalizowane.
EN
The article addresses the problem of adapting the great postal enterprises(national public operators) to the new operating conditions which are created mainly by market liberalization, its demonopolisation, deregulation, increased competition and increased importance of the buyers' requirements. Consolidation and privatization in the postal sector are present mainly in the countries of Western Europe. Central and Eastern Europe still faces the challenge of adapting it's businesses to the principles of the single market in postal services.(original abstract)
XX
Dnia 7 maja 2002 r. w Sejmie RP odbyło się seminarium zatytułowane "Warunki rozwoju rynku telekomunikacyjnego - czynniki generujące wzrost gospodarczy". Przedmiotem rozważań były bariery rozwoju w branży telekomunikacyjnej, model relacji: polityka rządzowa - regulator rynku - operatorzy, warunki legislacyjne i organizacyjne niezbędne dla rozbudowy infrastruktury telekomunukacyjnej, problemy Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. W artykule opublikowano materiały i opinie zaprezentowane na tym spotkaniu.
8
Content available remote Czynniki wpływające na rozwój rynku telefonii komórkowej w Polsce - część 1
60%
XX
Polska, jak i inne kraje w Europie, szybko dołączyła do światowych megatrendów i umożliwiła rozwój telefonii komórkowej. Polski rynek usług telekomunikacyjnych jest największy w Europie Środkowej, jednakże ze względu na różne czynniki, przez wiele lat cechował się niską penetracją w porównaniu do innych krajów europejskich. Na rozwój tego segmentu rynku telekomunikacyjnego w Polsce wpłynęło wiele zmiennych, które są przedmiotem niniejszego artykułu. (abstrakt oryginalny)
EN
Poland as well other countries In Europe very quickly joined to the worldwide megatrends and enabled the development of mobile telephony. Polish telecommunication market is one of the largest in central Europe, however on account of different factors it has characterized low penetration rate for many years in comparison to other European countries. On the development of this segment of the telecommunication market in Poland influenced many indicators which are the subject of the article. (original abstract)
9
Content available remote Państwo jako podmiot kształtujący rynek komunikacji elektronicznej w Polsce
60%
XX
Zasadniczym celem artykułu jest ocena prowadzonej polityki gospodarczej państwa na rynku usług komunikacji elektronicznej w Polsce. Szczególną uwagę skupiono na aspektach regulacyjnych. (fragment tekstu)
EN
To determine a proportion between government and market has always been one of the most important issues in the economy thus it seems inevitable to analyse this problem in the context of the development of the electronic communications market. The principal aim of this article is the assessment of the economic policy at the electronic communications market in Poland. An aspects of regulation was under special attention here. The choice of the subject of this article results in the fact, that the policy of regulation influences the development of communications market. Therefore, giving an opinion on the effi ciency of the economic policy as well as on the benefits of making use of specific instruments of regulation in Poland seems to be a necessity. (original abstract)
10
60%
XX
W pracy podjęto problem odejść klientów w telekomunikacji (churnu). Przyjmując, że ceny za połączenia wewnątrz sieci są niższe niż poza siecią, wykazano, że wystąpią efekty zewnętrzne zmiany operatora przez klienta. Jeżeli klient opuszcza operatora, to koszty jego rozmówców mogą rosnąć, a wtedy mogą oni podążać za odchodzącym klientem - tzw. churn indukowany. Z punktu widzenia operatora telekomunikacyjnego pożądane jest zidentyfikowanie klientów, których odejście wywoła najwyższy churn indukowany. W pracy posłużono się analizą symulacyjną sieci modelowanej metodą Wattsa-Strogatza na podstawie danych empirycznych - gdzie intensywność połączeń jest reprezentowana przez mieszaninę rozkładów prawdopodobieństwa: wykładniczego i Pareto. Wykazano, że dobrym predyktorem pozwalającym na identyfikację tych klientów jest ich ważony prestiż. (abstrakt oryginalny)
EN
We investigate the problem of churn in telecommunication industry considering the calls network effects. Assuming the calling party pays and the on-net/off-net prices differ we expect the network effects to appear. In particular, if an individual leaves the company, the costs of the people calling him do change. In some situations it would be fruitful for them to follow the churning person - the phenomenon called induced churn. It would be beneficial to the telco company to identify the clients potentially inducing the highest churn and our aim is to identify the factors determining the induced churn potential. For this task we investigate some network basing on empirical data. The calls network is modeled with Watts-Strogatz graph, while the calls intensity - with exponential and Pareto probability density functions. (original abstract)
XX
Jednym ze skutków procesu liberalizacji rynku telekomunikacyjnego w Polsce jest to, że oprócz operatora narodowego - Telekomunikacji Polskiej SA (TP SA), która przez wiele lat miała wyłączność na świadczenie wszelkich usług telekomunikacyjnych, działają nowi operatorzy, w tym operatorzy telefonii komórkowej. Celem artykułu jest ocena ich konkurencyjności cenowej za pomocą analizy wielowymiarowej. Uzyskane wyniki pozwolą odpowiedzieć na pytanie, która z ofert abonamentowych i na kartę (pre-paid) jest najlepsza cenowo dla klientów indywidualnych i biznesowych. (fragment tekstu)
EN
Looking at the transformations within the telecommunications service sector, regarding the introduction of the "principle of competition". The process of liberalistion of the Polish telecommunication market has resulted in the national operator (TPSA) working in the market alongside other independent operators, including mobile operators. The aim of this multidimensional analysis, is to determine the resulting effects the degree of price competitiveness has had in this sector, with the introduction of these additional independent operating companies. (original abstract)
12
Content available remote Państwo w procesie rozwoju rynku usług telekomunikacyjnych w Polsce
51%
XX
Celem opracowania jest dokonanie próby syntetycznej oceny prowadzonej polityki regulacyjnej na rynku usług telekomunikacyjnych w Polsce. Na tym tle dokonano próby wskazania ogólnych relacji między rynkiem a państwem w dalszym etapie jego rozwoju. Osiągnięciu przedstawionego celu podporządkowano strukturę opracowania. I tak: po uwagach wstępnych, w części pierwszej przedstawiono wybrane kwestie dotyczące konkurencji oraz regulacyjnego oddziaływania państwa na gospodarkę. Część drugą poświęcono omówieniu kluczowych zagadnień dotyczących funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego w Polsce w aspekcie prowadzonej polityki regulacyjnej. W części trzeciej dokonano próby określenia możliwego zakresu oddziaływania państwa na tym rynku w kontekście dalszego jego rozwoju. Skupiono się tutaj głównie na budowie sieci dostępu nowej generacji (NGA - Next Generation Access). W opracowaniu przyjęto założenie, że winno się odchodzić od mechanizmów regulacyjnych nakierowanych głównie na wzrost konkurencji usługowej i spadek cen na rzecz mechanizmów mających na celu promowanie innowacyjności i inwestycji. Należy również rozszerzać obszary rynku funkcjonujące na zasadach konkurencji. Zasadniczy okres badawczy obejmuje lata 2006-2011. Jest on wystarczająco długi, aby można było określić pewne tendencje kształtowania się analizowanych zagadnień. W opracowaniu wykorzystano studia literaturowe, metody opisowe i statystyczne analizy danych empirycznych. (fragment tekstu)
EN
The subject of research presented in the article is the telecommunication services market in Poland. The principle aim is to assess the regulatory policy in the telecommunication services market in Poland in 2002-2011. In the theoretical part selected issues of competition and regulation were introduced. The research part includes a general analysis of regulatory policy on telecommunication services market in Poland. It was also presented the general issues concerning the development of the relationship between the market and the State at a later stage of its development. (original abstract)
EN
The subject of research presented in the article is the telecommunication services market in Poland. The principle aim is to assess the regulatory policy in the telecommunication services market in Poland in 2002-2011. In the theoretical part selected issues of competition and regulation were introduced. The research part includes a general analysis of regulatory policy on telecommunication services market in Poland. It was also presented the general issues concerning the development of the relationship between the market and the State at a later stage of its development.
14
51%
XX
Rynek telekomunikacyjny w Polsce, mimo powszechnego przekonania, że stanem infrastruktury i stopniem penetracji odbiega od przeciętnego poziomu w krajach Unii europejskiej, wciąż nie doczekał się ani rządowej strategii rozwoju, ani polityki regulacyjnej sprzyjającej inwestycjom. Istotną barierą wpływającą na rozwój uwolnionych pętli lokalnych (LLU) w Polsce jest niekorzystna proporcja cen odsprzedawanych łączy i dostępu współdzielonego (BSA) w stosunku do LLU. W krajach gdzie LLU szybko się rozwija, ceny pełnego dostępu kształtują się istotnie poniżej kosztów ofert odsprzedażowych.
XX
O jakości komunikacji głosowej przez internet decyduje wiele czynników, więc nie jest bez znaczenia, jaki operator zestawia połączenia. Temat technologii rozmów prowadzonych przez sieci informatyczne, ciągle jeszcze pozostaje technologią nieznaną – nie ma na jej temat wiedzy 88 proc. respondentów badań opinii publicznej. Z komunikacji Voice over IP, która jest powszechnie dostępnym kanałem połączeń głosowych przez internet, regularnie korzysta tylko 1 proc. ankietowanych. Artykuł przybliża problematykę tego wciąż mało znanego sektora technologii IT.
|
2012
|
nr nr 11
12-14
XX
Poziom satysfakcji konsumenckiej, poziom lojalności konsumenckiej i poziom skłonności konsumentów do rekomendacji marki innym konsumentom to trzy różne wskaźniki - często ich poziomy potrafią być zaskakująco rozbieżne i nie zawsze korelują liniowo. Z punktu widzenia ewentualnego wzrostu sprzedaży na takim hiperkonkurencyjnym rynku usług ważniejsze zapewne jest zagadnienie skłonności konsumentów do rekomendacji marki niż mierzenie ich satysfakcji, choć oba te parametry są ze sobą powiązane. Zjawisko skłonności do rekomendacji jest szalenie złożone i w związku z tym trudne do monitorowania i pomiaru, a już tym bardziej do skutecznej implementacji bazujących na tym pomiarze działań. (fragment tekstu)
XX
Rosnące oczekiwania użytkowników, szczególnie wobec nowych usług świadczonych w nowoczesnych cyfrowych sieciach telekomunikacyjnych, takich jak dostęp do Internetu, telefonia internetowa i usługi medialne, w tym telewizja cyfrowa, powodują, że obecna infrastruktura teleinformacyjna, w znacznej części wykorzystująca rozwiązania i technologie tradycyjnej stacjonarnej sieci telefonicznej staje się niewystarczająca. Opracowanie kompleksowej strategii wdrażania instrumentów proinwestycyjnych wspierających rozbudowę i modernizację infrastruktury telekomunikacyjnej tak, aby nowoczesne sieci w Polsce nadążały za zmianami zachodzącymi na rynkach telekomunikacyjnych w krajach UE, powinno stać się ważnym elementem polityki gospodarczej dla sektora telekomunikacyjnego.
XX
Błędna polityka liberalizacyjna na rynku telekomunikacyjnym i bierna postawa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty wobec monopolistycznych praktyk TP SA to główne przyczyny ekstensywnego rozwoju telefonii stacjonarnej w Polsce - skarżą się operatorzy alternatywni. Szansy na poprawę własnej sytuacji upatrują w implementacji unijnych dyrektyw i zaoferowaniu usług Mobile Virtual Network Operator (MVNO). Operator wirtualny to taki, który świadczy usługi telefonii komórkowej pod własną marką, nie mając jednak własnej sieci lub dysponując jedynie ograniczonym zakresem urządzeń (tzw. stacja MSC).
XX
Omówiono zmiany na polskim rynku telekomunikacyjnym w ciągu ostatnich 10 lat. Zmiany te wywołała telefonia komórkowa. Zamieszczono dane obrazujące rozwój telefonii komórkowej. Zestawiono je z danymi dotyczącymi telefonii stacjonarnej.
XX
Obecnie polski rynek telekomunikacyjny przechodzi okres gwałtownych przeobrażeń, związanych z dynamicznym rozwojem operatorów telefonii komórkowej i pojawieniem się niezależnych operatorów telefonii stacjonarnej. Oznacza to, że wyłania się realna konkurencja dla Telekomunikacji Polskiej SA. Państwo powinno stwarzać warunki sprzyjające rozwojowi firm konkurencyjnych. Stworzenie takich warunków wymaga wprowadzenia odpowiedniego prawa telekomunikacyjnego i efektywnego systemu regulacji.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.